Ogznet.com
Kişisel Gelişim

Hayatta En Önemli 3 Önceliğiniz Neler Olmalıdır

25 Nisan 2021 ogz 513 0
Okunma süresi: 4 dk, 12 sn
Hayatta En Önemli 3 Önceliğiniz Neler Olmalıdır
Image from pxhere.com

Neden sadece üç öncelik? Hayattaki bu üç önemli öncelik tam olarak nedir? Çok basit. Sağlık, yakınlarınız veya arkadaşlarınız ve amacınız.

1. Sağlık.

Sağlığı olan kişinin umudu vardır ve umudu olan her şeye sahiptir. — Arap atasözü

sağlık

Genç yaşlarda çok ciddiye alınmayan sağlık, yaş ilerledikçe ne kadar önemli olduğunu hissettiriyor. İnsanlar yaşlandıkça sağlığının kıymetini daha iyi biliyor. Bu yüzden geç olmadan hemen şimdi daha aktif bir hayata atılmanız gerekiyor. Kendinizi daha iyi hissetmek için spor yapın.

Tabiki fiziksel aktiviteyi dengeli bir beslenme ve yeterince uyku ile desteklediğinizden emin olun. Yorgunken ve bütün gün halsiz hissettiğinde üretken olmak zordur.

Fiziksel sağlığınızın yanı sıra, zihinsel sağlığınızı da düşünmeniz gerekir. Devamlı kötümser olmak sizi stresli ve endişeli biri yapar. En önemlisi, yeni fırsatlar deneyimlemenizi ve sahip olmak istediğiniz hayatı yaşamanızı engeller.

Ayrıca, sağlığınızı ihmal ettiğinizde, başkaları için faydalı olamazsınız. Siz hasta iken çocuklarınız için ne yapabilirsiniz. Duygusal olarak acı çekerken başkalarına ne verebilirsiniz? Ve sağlığınız çalışmanızı etkilediğinden, iş yerinde yapılması gereken işleri yapabilecek misiniz?

Bu konuda hata yapmayın. Fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak sağlığınız her zaman en önemli önceliğiniz olmalıdır. Yapılan çalışmalarda sağlıklı alışkanlıkları olan insanların daha mutlu olduğu görüldü.

Sağlıklı için ipuçları.

  • Ofiste yediğiniz atıştırmalıklar da dahil olmak üzere besleyici yiyecekler yemeye odaklanın.
  • Bol bol su için, günde 2 ila 2,5 lt su içmeniz tavsiye edilir.
  • Günde en az 30 dakikalık basit egzersiz hareketleri yapın.
  • Gece 6-8 saat arasında kaliteli uyku uyuyun.
  • Ara sıra çalışmaya ara vererek, hayattan keyif aldığınız şeyleri yapın ve ruh sağlığınıza öncelik verin.

2. Yakınlarınız/Arkadaşlarınız

Hayatta gerçekten önemli ve büyük şeyler yapmak istiyorsanız, kendi başınıza herhangi bir şey yapamazsınız. Ve bu konuda en iyi takımınız; arkadaşlarınız ve kardeşlerinizden oluşur. — Deepak Chopra

arkadaşlar

Harvard'ın mutluluğun sırrı üzerine ünlü bir çalışması vardır. Konu ile ilgili en uzun süren çalışmalardan biri. Proje 1938'de başladı ve 80 yıl boyunca 724 adamı takip etti. Bununla birlikte, araştırma adamların çocuklarını ve diğer kontrol gruplarını içermeye devam etti.

Massachusetts General Hastanesi'nde bir psikiyatrist ve Harvard Tıp Fakültesi'nde Psikiyatri profesörü olan çalışma Direktörü Robert Waldinger, “Şaşırtıcı bulgu, ilişkilerimizin ve ilişkilerimizde ne kadar mutlu olduğumuzun sağlığımız üzerinde güçlü bir etkiye sahip olması” dedi. “Vücudunuza dikkat etmek önemlidir, ancak ilişkilerinize yönelmek de bir tür öz bakımdır. Bence önemli olan budur.

Yakın ilişkilerin, şöhret veya servetten sonra insanları mutlu ettiğini buldu. Ayrıca zihinsel ve fiziksel sağlığınızı da olumlu etkilediğini. “Yalnızlık öldürür” ve “Sigara ya da alkolizm kadar güçlüdür.” diyor Waldinger.

Waldinger bir TED konuşması sırasında "İyi ilişkiler sadece vücudumuzu korumaz; zihnimizi de koruyorlar." diyor. "Ve bu iyi ilişkiler, her zaman iyi geçinmek üzerine olmak zorunda değildir. Bazı seksenlik çiftlerimiz her gün birbirleriyle tartışabilirlerdi, ama işler zorlaştıkça diğerine güvenebileceklerini düşündükleri sürece, bu argümanlar düşüncelerine zarar vermedi."

Öğreneceğiniz ilk ders art niyetli insanlarla zamanınızı boşa harcamayı bırakmak. Bu bireyler sadece zamanınızı ve enerjinizi değil, aynı zamanda yaşam kalitenizi tüketir. Ve onlarla çok fazla zaman geçirirseniz, daha olumlu ve destekleyici insanlarla kaliteli zaman geçirme fırsatını kaçırıyorsunuz demektir.

3. Hayattaki Amacınız

Yaşamak için bir nedeni olan kişi, her türlü nasıla dayanabilir. — Friedrich Nietzsche

hayattaki amacınız

Forbes'dan Margie Warrell, “Nedeninizi bilmek, sizi heyecanlandıran hedeflere nasıl ulaşacağınızı ve yaşamaktan zevk aldığınız bir hayatı (sadece hayatta kalmaya karşı) nasıl oluşturacağınızı anlamanın önemli bir ilk adımıdır.” diye yazıyor ve “Gerçekten de, ‘neden’ inizi bildiğiniz zaman, ilerlemek için gerekli riskleri alma, gardınız düştüğünde motive olma ve hayatınızı tamamen yeni, daha zorlu ve daha ödüllendirici bir yörüngeye taşıyacak cesareti bulacaksınız.” diyor.

Başka bir deyişle, ‘neden’ yaşam ve iş hayatındaki amacınızdır. Bunu tanımlamak aynı zamanda “en önemli olana odaklanmanızı” sağlayacaktır. Ayrıca sizi risk almaya ve sabırlı olmaya zorlar.

Hayattaki en önemli üç önceliğiniz için zaman ayırın.

Sorun şu ki, bu önceliklerin farkında değiliz. Derinlerde bir yerde, sağlık, ilişkiler ve amaçların öneminin farkındayız. Ancak bunlar için zamanımız olmadığından yakınırız.

Sonuç olarak, yaşamda ana önceliklerinizin neler olduğunu biliyorsunuz. Şimdi bahaneler üretmeyi bırakma ve onların peşinden gitme zamanı.


Editör

ogz

Ogz

Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.
Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum yaz