Ogznet.com
İnternet

Google’ın Hakkınızda Bildiği Her Şeyi 7 Adımda Silin

23 Mart 2021 ogz 1520 0
Okunma süresi: 3 dk, 45 sn
Google’ın Hakkınızda Bildiği Her Şeyi 7 Adımda Silin
Coffee photo created by lookstudio - www.freepik.com

Google, hakkınızda sizin düşündüğünüzden daha fazla şey biliyor ve siz bunun farkında değilsiniz. Ne aradığınızı, ilgi alanlarınızı (daha sonra reklam verenlere verir) ve gerçek dünyada hangi yerleri ziyaret ettiğiniz de dahil olmak üzere hakkınızda pek çok şey bilir ve kaydeder.

Abartıldığını mı düşünüyorsun? Şimdi, Google'ın hakkınızda neleri kaydettiğini bulmanıza yardımcı olacak bu yedi bağlantıyı kontrol edelim. En azından kaydedilen bilgilerinizden bazılarını kaldırmaya karar verdiyseniz okumaya devam edin. Böylece Google arama geçmişini silme dahil olmak üzere tüm Google aktivitelerinizi nasıl silebilceğinizi göstereceğiz.

Hatırlatma: Tüm bu bağlantıları ziyaret etmek için Google hesabınıza giriş yapmış olmalısınız.

1. Google geçmişi silme için ilk bilgi

Google, yaptığınız her aramayı saklar. Hemde hepsini. Arama etkinliğinizin Google'da raporlandığı sayfaya "Google Etkinliğim" sayfası denir. Bu, size özel bir sayfadır. İşte Google - Etkinliğim sayfası.

Google Etkinliğim - önceden aradığınız, okuduğunuz ve izlediğiniz içerikleri yeniden keşfetmenize yardımcı olur.

Gördüğünüz gibi bu sayfa, Google sayesinde ziyaret ettiğiniz tüm içeriği rapor ediyor. Umursamadığın şeyleri silmek için üç seçeneğin var. İlk seçenek olarak aramayı kullan. Google'ın belirli bir sayfayı ziyaret ettiğinizi bildiğinden endişeleniyorsanız, bu iyi bir yöntemdir.

İkinci seçenek en açık olanıdır. Yalnızca bir gün içindeki aramaları silmek istiyorsanız, "Bugün" nün yanındaki "Sil" e tıklayın. Sil'e tıkladığınızda o güne ait tüm arama geçmişi silinecektir.

Google Etkinliğim - Etkinliği Sil

Aramalarınızın başlangıcından bu yana hepinizi silmek ister misiniz? O zaman üçüncü seçeneğe gidin. En üstteki Sil seçeneğine veya sol menüdeki Etkinlik silme ölçütü ne tıklayın ve "Tüm Zamanlar" ı seçip silmek istediğiniz öğeleri listeden seçin. Sonra tekrar "Sil" i tıklayın. İşte bitti!

2. Youtube geçmişini silme

Google, tüm Youtube aramalarınızın bir kaydını tutar. İşte kayıtlara erişmek için bir bu bağlantıyı kullanın. Arama geçmişinizi silerek geçmişi silebilirsiniz.

YouTube Geçmişi - YouTube Geçmişiniz, izlediğiniz YouTube videolarını ve yaptığınız aramaları içerir.

Son olarak, Youtube'da izlediğiniz tüm videoların kaydını silmek için bu sayfayı kullanabilirsiniz.

3. Reklam kişiselleştirme ayarlarını kapatma

Google'ı veya ürünlerini kullandığınızda görünen reklamları kontrol edebileceğinizi biliyor muydunuz? Google reklamlarının kontrol paneline erişmek için Google Reklam Ayarları sayfasına tıklayın.

Google gezdiğiniz web sitelerine göre sizin hakkınızda bilgi toplar ve buna göre size ilgi alanınıza göre reklam gösterir.

Google Reklam Ayarları - Reklam kişiselleştirme

Google'ın reklam verenlere bilgi göndermeyi bırakmasını istiyorsanız, "Reklam Kişiselleştirme" seçeneğini "Hayır" olarak devre dışı bırakmanız yeterlidir.

Böylece ilgi alanlarınızla alâkalı reklamları görmeyeceksiniz.

4. Google konum geçmişini silme

Bir Android cihazı kullanıyorsanız, Google, Routes adlı bir özellik aracılığıyla cihazınızla ziyaret ettiğiniz tüm yerlerin kaydını tutar. Google Zaman çizelgesi sayfasını kullanarak bu sayfaya erişebilirsiniz.

Google konum geçmişi - Tüm Konum Geçmişini kalıcı olarak silin

Gittiğiniz yerleri silmek istiyorsanız, çöp kutusu simgesine tıklamak kadar kolaydır bu işlem. Yine, kararınızdan emin olup olmadığınızı soran bir uyarı görüntülenir.

5. Google hesabınız üzerinden verilerinizi paylaştığınız uygulamaları ve siteleri yönetin

Google - Hesabınıza erişimi olan uygulamalar

Google'daki Etkinlik sayfası, verilerinizin tamamına veya bir kısmına erişen tüm uygulamaların bir listesini de sunar. Sizi kimin "izlemek "te olduğunu bilmek istiyorsanız ve sizin hakkınızda neler bildiklerini ve neleri kısıtlayabileceğini görmek istiyorsanız Hesabınıza erişimi olan uygulamalar sayfasına bakın.

6. Google'ın hakkınızda kaydettiği tüm verileri indirin

Bu alan, farkında olmadan Google'a verdiğiniz tüm özel bilgilerin farkında olmayı öğretecektir. Google Paket Servisi, Google, hizmetlerine yüklediğiniz tüm verileri keşfetmenize izin verir.

Google Paket Servisi - Google Hesabınızdaki bir içeriğin kopyasını dışa aktararak yedekleyebilir veya Google dışında bir hizmetle kullanabilirsiniz.

İlk olarak, veri dışarı aktarmaya dahil etmek istediğiniz hizmeti seçeceksiniz. Sonra arşivi dışarı aktarmayı seçin. Arşiv hazırlandığında sizin seçtiğiniz bir yöntemle size sunulacaktır.

Bu araç, Google'ı ve ürünlerini iyileştirmek ve daha önce de söylediğim gibi daha bilinçli olmanıza yardımcı olmak için iyi bir yöntemdir.

7. Google Hesap Özeti

Google Hesap Özeti sayfası ile Google hesabınıza kaydettiğiniz tüm bilgileri görebilirsiniz. Örneğin, Gmail'inizde kaç mail oluğunu veya Fotoğraflar'da kaç fotoğrafınız olduğunu kolayca görebilirsiniz.

Google Hesap Özeti - Google Hesabınızdaki verileri görün ve yönetin

Bu sayfa aracılığı ile Google'da sakladığınız her şeyi bilecek ve buna göre hareket edebilecekseniz.


Editör

ogz

Ogz

Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.
Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum yaz