Photo by Jon Tyson on Unsplash

Resimden Font bulma ücretsiz 3 Araç

Yazı tipleri, web site veya grafik tasarımında ve kullanılabilirliğinde önemli bir rol oynar. Bir noktada, muhtemelen başka birinin fotoğrafında, grafiğinde veya logosunda bir yazı tipi gördünüz ve font bulma için internette gözle tarayarak arama yaptınız. Neyse ki, bir dahaki sefere bir yazı tipi bulmak istediğinizde bu araçları kullanabilirsiniz.

Tasarımlarınızı geliştirmek için işe yarayabilecek birkaç kullanışlı yazı tipi bulma platformu vardır. Bu makalede, size üç otomatik ve online font bulma aracını tanıtacağız. Ayrıca, deneyebileceğiniz bazı alternatif yöntemleri göstereceğiz.

Font Bulucuları Nasıl Çalışır?

Tasarımcıların resimlerde gördükleri yazı tiplerini belirlemelerine yardımcı olacak bazı özel araçlar vardır. Bu araçlar özetle, bir görüntüdeki metni tanıyarak ve bunu veritabanlarındaki yazı tipleriyle eşleştirmeye çalışarak font bulma işlemini yapabilirler.

Bu yaklaşım pratikte işe yarıyor, ancak yazı tipi eşleştirme işleminin başarı oranı aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerle sınırlıdır:

  • Aracın yazı tipi veritabanının boyutu,
  • Görüntünüzün kolayca 'okunabilir' olup olmadığı,
  • Metnin yatay veya dikey olması.

Resimden Yazı Tipi Bulmak İçin Kullanabileceğiniz 3 Araç

Bir görüntüden bir yazı tipi bulabilen online araçlar söz konusu olduğunda, özellikle popüler olan üç tane isim vardır: MatcheratorWhatTheFont ve What Font Is.

Matcherator sitesinde font bulmak için Upload Image düğmesini tıklayabilir veya dosyanızı masaüstünüzden sürükleyebilirsiniz. Matcherator daha sonra tanımlamak istediğiniz metne odaklanmak için kırpmanızı isteyecektir.

Resminizi kırpmayı bitirdikten sonra Matcherator olası yazı tiplerinin bir listesini gösterir. Bir resimden belirli bir yazı tipi bulmak istiyorsanız, ancak benzer bir görünüme sahip bir yazı tipi de işinize yarıyorsa, bu araç yeterince iyi çalışabilir.

Bu araç, font iyileştirme ve bulma konusunda sektöre öncülük eden Fontspring'e bir örnektir. Matcherator, altyapı olarak güçlü teknoloji ve özelliklere sahiptir ve OpenType özelliklerini eşleştirmenizi sağlar.

Matcherator ayrıca, eşleşmesi zor fontlar için sonuçları ayrıntılı olarak incelemenize izin veren bir etiket iyileştirme özelliğine de sahiptir.

WhatTheFont font bulma sitesi de neredeyse tamamen Matcherator gibi çalışır. İlk olarak, bir resim yüklemenizi ister.

Ardından, resmin istediğiniz yazı tipini içeren bölümünü tanımlamanız gerekir. Bununla birlikte, WhatTheFont sizin için uygun alanı otomatik olarak seçebilen ve size biraz zaman kazandıran bir metin algılama özelliğine sahiptir.

Görüntünüzü yalnızca birden çok yazı tipi içeriyorsa manuel olarak kırpmanız gerekir veya WhatTheFont, yazı tipini bulmaya çalıştığınız metni tam olarak belirleyemezse. Bir resimden bir yazı tipi bulmaya çalışıyorsanız, bu araçla tam bir eşleşmeye çok yaklaşabilirsiniz.

WhatTheFont, 133.000'den fazla yazı tipi stilinden oluşan koleksiyonu içerisinde arama yapar ve fotoğrafınızdaki yazı tiplerine en uygun olanı bulmak için derin öğrenme yöntemini kullanır. Bağlı komut dosyalarıyla ve görüntüde birden fazla yazı tipi olduğunda bile çalışır. Bir resim yükleyin, tanımlamak istediğiniz yazı tipini tıklayın ve ardından sonuçları kontrol edin.

En iyi sonuçlar için iyi kalitede bir resim yükleyin ve metnin yatay olduğundan emin olun. Görüntüdeki metni otomatik olarak tespit eder, ardından istediğiniz yazı tipini tıklayabilirsiniz. İsterseniz manuel bir kırpma kutusu çizebilirsiniz, ancak yalnızca bir metin satırı çevresinde çizdiğinizden emin olun.

Yüklenen her resim için 600'den fazla yazı tipi (ücretli veya ücretsiz) ve yazı tipi bulucu AI kataloğunu kullanarak 60'tan fazla yazı tipini gösterir.

Diğer araçlar gibi, What Font Is, siteye girdiğin anda analiz edebileceğiniz bir resim yüklemenizi ister. Ardından, resimde bulmak istediğiniz yazı tipini içeren kısmını kırpacaksınız.

Bu noktada, What Font Is, resminiz hakkında daha fazla bilgi toplamak için bazı ek adımlar içerir. İlk olarak, kırpılmış seçiminizde bazı düzenlemeler yapmanızı isteyecektir.

Bu ekranda şunları yapmanız gerekir:

  • Her karakteri ayırmak için çizgiler çizin
  • Metnin arka plandan daha koyu olduğundan emin olun (değilse Invert -Ters çevir'i tıklayın)
  • Metni olabildiğince görünür hale getirmek için kontrast ve parlaklığı ayarlayın
  • Görüntüyü metin yatay olacak şekilde döndürün

Ardından, What Font Is, metninizdeki belirli karakterleri tanımlamanızı ister. Son olarak, sonuçlarınızı göreceksiniz.Orijinal resminizin sağındaki sekmeleri kullanarak sonuçlarınızı ücretli, ücretsiz veya Google Fonts yazı tiplerine göre daraltabilirsiniz. Bu, bütçeniz dahilinde tasarımınız için seçenekleri kolayca bulmanıza yardımcı olacaktır.

Online Font Bulma Toplulukları

Online bir araç kullanarak bir görüntüden tam bir yazı tipi bulmaya çalışmak tahmin edebileceğinizden çok daha zordur. Binlerce ücretsiz ve premium yazı tipi vardır. Hiçbir platform tüm fontları kapsayan bir veritabanına veya bunları tam bir doğrulukla tanımlayabilen algoritmalara sahip değildir.

Font bulucularla ilgili deneyimlemelere göre WhatTheFont, analiz ettiği metne benzer sonuçlar vermek için en iyi işi yapar. Okuması kolay resimler yüklediğiniz ve doğru bölümü kırptığından emin olarak biraz yardımcı olduğunuz sürece, bazı sağlam öneriler alırsınız.

Öte yandan, belirli bir yazı tipini tam olarak tanımlamanız gereken durumlar olabilir. Eğer durum buysa, cevabını topluluk tabanlı kaynaklarda aramak daha iyi tahminler sağlayabilir. Neyse ki, bu göreve odaklanmış online topluluklar var.

En iyilerinden ikisi Reddit’in IdentifyThisFont ve Quora’nın Typeface Identification içerir. Tek yapmanız gereken nazik bir şekilde sormak ve bulmaya çalıştığınız yazı tipinin bir örneğini yüklemek. Genellikle, birisi doğru cevapla birlikte yanıt verir.

Genel olarak, resminizdeki yazı tipine çok benzeyen ücretsiz bir yazı tipi veya Google Yazı Tipi bulmak istiyorsanız, What Font Is kullanışlı bir araç olabilir. Bununla birlikte, WhatTheFont eşit derecede doğrudur ve sonunda daha az çalışma gerektirir.

Bir görüntüden yazı tipi bulmak için kullanabileceğiniz birçok online araç vardır. Ancak genel anlamda, yalnızca kullandıkları veritabanları kadar doğrudurlar. Ayrıca, metnin okunması kolay olan görüntüler göndermeniz gerekir. Aksi takdirde, sonuçlarınız istediğiniz gibi olmayacaktır.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın