Ogznet.com
Facebook Hesap Kurtarma Nasıl Yapılır? İşte Çözüm Yöntemleri Paylaş:
Image from freestocks.org

Facebook Hesap Kurtarma Nasıl Yapılır? İşte Çözüm Yöntemleri

Parolanızı unuttuysanız veya hesabınızın saldırıya uğradığını düşünüyorsanız, bu adım adım kılavuzda Facebook hesabınızı nasıl kurtaracağınızı göstereceğiz. Facebook, hesabınızı kurtarmak için birkaç otomatik çözüm sunar. Çoğu, hesabınızı oluştururken girdiğiniz ve doğruladığınız bilgilere bağlıdır. Bunları unuttuysanız hesabınızı kurtarma şansınız düşüktür.

Facebook Hesabınızı Kurtarmanın 5 Yolu

Facebook hesap kurtarma, özellikle herhangi bir kurtarma seçeneği ayarlamadıysanız zordur. Lütfen aşağıdaki seçeneklerin çoğunun zaman ve sabır gerektirdiğini unutmayın. Bununla birlikte, hiçbir şey işe yaramamış gibi görünse bile birçok kişi bu yöntemlerle hesaplarını kurtardı.

1. Facebook Hesabınıza Başka Bir Cihazda Oturum Açtınız mı?

Hesabınızı kurtarmayı denemeden önce, cihazlarınızdan herhangi birinde Facebook'a giriş yapıp yapmadığınızı kontrol edin. Bu, bilgisayarınızdaki başka bir tarayıcı veya tarayıcı profili, Android veya iOS için Facebook uygulaması, telefon veya tabletteki bir mobil tarayıcı olabilir.

Facebook'a her hangi bir cihazdan erişebiliyorsanız, onay sıfırlama kodu olmadan Facebook şifrenizi “kurtarabilirsiniz”; bu durumda yapacağınız tek şey yeni bir şifre oluşturmaktır.

2. Varsayılan Facebook Hesap Kurtarma Seçeneklerini Deneyin

Mümkünse, daha önce Facebook hesabınıza sık sık giriş yaptığınız internet bağlantısını ve bilgisayarı veya telefonu kullanın. Facebook bu ağı ve cihazı tanırsa, ek doğrulama olmadan şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Ancak önce hesabınızı tanımlamanız gerekir.

1. Seçenek: Hesabınızı Profil Sayfasından Kurtarma

Başka bir Facebook hesabına, örneğin bir arkadaşınızın veya ailenizin hesabına erişiminiz varsa ve Facebook arkadaşınızın sayfasından hesabınızın profil sayfasına erişebilir ve bu seçeneği kullanabilirsiniz. Diğer hesabın oturumunun kapatılması gerekeceğini unutmayın. Bunu yapmak istemiyorsanız bunun yerine ikinci seçeneği deneyin.

Bu seçeneğe devam etmek için, profilinizi Facebook arkadaşınızın arkadaş listesinde bulun, açın ve profil resminizin üzerindeki veya altında seçeneğe tıklayın (mobil uygulamada, resmin altında üç noktalı menü görünecektir) ve ardından Destek Bul veya Profili Şikayet Et seçeneğini bulun.

Sonraki menüden uygun seçeneği belirleyin, bu durumda Facebook'a giriş yapamıyorum ve İleri'yi tıklayın.

Son adımda, hesap kurtarma işlemini başlatmak için kullandığınız hesaptan çıkış yapacak olan Bu hesabı kurtar'ı tıklayın.

Bu yöntem sizi 2. seçenek altında açıklanan Parola Sıfırlama penceresine yönlendirecektir. Kurtarma işlemi, hesabınıza eklediğiniz e-posta adreslerini temel alır.

2. Seçenek: Hesabınızı İletişim Ayrıntılarıyla Bulun ve Kurtarın

Facebook'a hiç erişiminiz yoksa veya başka bir hesaptan bulmak zorsa, yeni bir tarayıcı profili açın (ör. bir konuk profili oluşturun) ve Facebook kurtarma sayfasına gidin. Daha önce Facebook hesabınıza eklediğiniz bir e-posta adresini veya telefon numarasını girin. Bir telefon numarası ararken ülke kodunuzla veya ülke kodunuz olmadan deneyin (ör. Türkiye için 90, +90 veya 0090; her üç versiyon da ülke kodu için doğrudur). Ayrıca, Facebook kullanıcı adınızı da kullanabilirsiniz.

Bir e-posta adresi veya telefon numarası kullanarak Facebook hesabınızı bulun

Hesabınızı tanımlamayı başardığınızda, profilinizin bir özetini görürsünüz. Devam etmeden önce, bunun gerçekten hesabınız olup olmadığını ve listelenen e-posta adreslerine veya telefon numaralarına hala erişiminizin olup olmadığını dikkatlice kontrol edin. E-posta veya telefon kurtarma arasında seçim yapabilirsiniz.

Facebook şifrenizi e-postanızla sıfırlayın

Bilgiler doğru ise Devam'ı tıklayın. Facebook size bir güvenlik kodu gönderecek.

Kodu (seçtiğiniz yönteme bağlı olarak) e-postanızdan veya telefonunuzdan alın, giriş yapın ve Facebook hesabınızı kurtarın.

Facebook hesap kurtarma kodu

Bu noktada, kesinlikle tavsiye ettiğimiz şey yeni bir şifre ayarlamanızdır.

Kod hiç gelmezse, spam klasörünüzü (e-posta) kontrol edin veya telefonunuzda bilinmeyen gönderenlerden kısa mesaj alabileceğinizden emin olun.

Kod hala gelmediyse, Güvenlik Kodunu Gir penceresinin sol alt köşesinde Kod almadın mı? bağlantısına tıklayıp tekrar deneyebilir veya belki de hesaba erişemeyeceğinizi fark edebilirsiniz.

Facebook Hesabınıza Giriş Yapın

Hesabınızı kurtarmayı başardıysanız ve Facebook hesabınızın saldırıya uğradığından şüpheleniyorsanız, hemen şifrenizi değiştirin ve iletişim bilgilerinizi güncelleyin. Bunlar, Facebook hesabınızın güvenliğini sağlamanın temel adımlarıdır. Size ait olmayan veya artık erişemediğiniz e-posta adreslerini veya telefon numaralarını kaldırdığınızdan emin olun.

Tüm sosyal medya hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmenizi öneririz.

3. İletişim Bilgileriniz Değişti mi?

Genellikle, yukarıdaki seçenekleri kullanarak bir Facebook hesabını kurtarmak mümkün değildir. Belkide bir zamanlar profilinize eklediğiniz e-posta adreslerine ve telefon numaralarına artık erişemiyorsunuz. Ya da bir hacker bu bilgileri değiştirmiş olabilir. Bu durumda Facebook, hesabınızı kurtarma konusunda sizinle iletişim kurmak için kullanacağı yeni bir e-posta adresi veya telefon numarası belirtmenize olanak tanır.

Bu işleme başlamak için Şifremi Unuttum sayfasında Bunlara artık erişimin yok mu? bağlantısına tıklayın. Facebook, hesabınızı kurtarmanıza yardımcı olmak ve iletişim kurabilmek için sizden yeni bir e-posta adresi veya telefon numarası isteyecektir. Bilgileri girip Devam'ı tıklayın.

Güvenilir Kişiler ayarladıysanız, sonraki adımda Facebook hesabınızı kurtarmak için onlardan yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Güvenilir Kişilerinizin tam adını hatırlamanız gerekir. Facebook hesabınızı kurtarmak için yalnızca üç koda ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Güvenilir Kişiler ayarlamadıysanız, güvenlik sorularınızdan birini yanıtlama ve şifre sıfırlama seçeneği sunulabilir. Ek bir önlem olarak, bu, hesabınıza erişmeden önce 24 saatlik bir bekleme süresi ile birlikte gelir.

Aksi takdirde, kimliğinizi doğrulamak için Facebook'un bağlantıya geçmesini beklemeniz gerekebilir. Bu durumda sabırlı olmanız gerekmektedir.

İlginizi
çekebilir

Facebook Hesabınız Hacklenmiş mi? Nasıl Anlaşılır (ve Nasıl Düzeltilir)

4. Facebook Hesabınız Spam Paylaşımlar mı Yapıyor?

Facebook hesabınız saldırıya uğramış ve artık erişemediğiniz halde hesabınızdan spam paylaşımlar yapılması durumunda Facebook'a hesabınızın güvenliği ihlal edilmiş (Başkasının Eline Geçmiş Hesabı Şikayet Et) olarak bildirmeniz gerekir.

Saldırıya uğramış bir Facebook hesabını bildirin

Bu işlem, yukarıdakilere benzer bir süreç başlatacaktır. Hesabınızı tanımlamak için aynı bilgileri kullansanız da, bir sonraki adımda hesabınızı kurtarmak için mevcut veya eski bir Facebook şifresi kullanabilirsiniz.

Bu, bir bilgisayar korsanının parolanızı değiştirmesi durumunda yararlıdır, ancak yeni parolanızı unutursanız da kullanışlı olabilir.

Facebook Yardım Merkezi'ndeki Hesap Güvenliği sayfasında güvenlikle ilgili daha fazla ipucu bulabilirsiniz.

5. Kimlik Bilgileriniz ile Facebook Hesabınızı Kurtarın

Facebook’un otomatik hesap kurtarma yöntemlerinin tümü başarısız olduysa, son umudunuz Facebook desteğidir.

Bu sayfaya gidin: https://www.facebook.com/help/contact/183000765122339

Kimliğinizin bir JPEG dosyasını (fotoğrafını) yükleyin, kurtarmak istediğiniz Facebook hesabıyla ilişkilendirilmiş bir e-posta adresi veya cep telefonu numarası girin, ardından bilgileri göndermek için Gönder'i tıklayın.

Kimliğinizi onaylamak ve Facebook hesabınızı kurtarmak için bir kimlik gönderin

Hesabınızla ilişkili e-posta adreslerine veya telefon numaralarına artık erişemiyorsanız, şimdi erişebildiğiniz bir adres girin. Ardından durumunuzu açıklamak için security@facebookmail.com adresine e-posta gönderin. Kimliğinizi kanıtlamak için bilgileri gönderdiğinizden emin olun. E-postanız güvenli bir iletişim biçimi olmadığından kimliğinizi e-postanıza eklemeyin. Her iki durumda da, Facebook'tan haber almak birkaç hafta sürebilir, bu yüzden sabırlı olmanız gerekir.

Not: Facebook'ta gerçek adınızı kullanmadıysanız, hesabınızı bu şekilde kurtarma umudunuz sıfıra yakındır.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz