Ogznet.com
Image from rawpixel.com

En iyi WordPress SEO eklentileri

WordPress altyapısına sahip web sitenizi, seçtiğiniz anahtar kelimeler için arama motoru sonuç sayfalarında en üst sıralarda görmek ister misiniz? Cevabınız evet ise, işte bunun için kullanabileceğiniz üç güçlü WordPress SEO eklentileri.

Wordpress siteleri için Seo Plugin

Bildiğiniz gibi, WordPress bir bloglama aracı, bir yayın platformu ve bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) dir.

İlk başlarda temel olarak bir blog sitesi açmak için kullanılıyordu, ama şimdi büyük haber siteleri, şirketler, devlet kurumları, üniversiteler, küçük işletmeler ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm web sitelerinin yaklaşık %30'u tarafından kullanılan, güvenilir, popüler web sitesi yayıncılık yazılımıdır.

Diğer yandan arama motorları, web siteleri için en büyük trafik kaynağını oluşturmaktadır. Arama motorlarından gelen ziyaretçi sayısı, sosyal medya, ücretli reklam veya doğrudan gelen ziyaretçi sayısını geçer. Aslında istatistikler, 2017 yılında küresel nüfusun %46,8'inin web sitelerine internet üzerinden arama yoluyla eriştiğini ve bu rakamın 2021 yılına kadar %53,7'ye çıkacağı tahmin edilmektedir.

WordPress, arama motorları için iyi performans göstermesi açısından özel olarak kodlanmakla birlikte, sitenizi arama motoru sonuçlarında ilk sıralara geçirmek istiyorsanız, varsayılan WordPress kurulumu sizi çok ileriye götürmeyecektir.

Peki bu durumda ne yapabilirsiniz?

WordPress SEO eklentilerinin devreye girdiği yer burasıdır.

SEO Plugin nedir?

SEO eklentisi, bir WordPress web sitesine eklenebilir, SEO ile ilgili fonksiyonların bir kısmını içeren bir yazılım parçasıdır. Bu, WordPress web sitenizi, etkili bir arama motoru performansı için optimize edilmesine olanak tanır.

Tipik bir WordPress SEO eklentisi, aşağıdakileri kolayca yapmanızı sağlar:

 • Teknik SEO'yu uygulayın.
 • Üst sıralar için içeriğinizde sayfa optimizasyonu gerçekleştirin.
 • Meta verilerini özelleştirin (sayfa başlıkları, meta açıklamalar vb.)
 • İçerik meta verilerinizi sosyal medya için optimize edin.
 • XML Site Haritaları vb. oluşturun.

Kısacası, WordPress SEO eklentilerinde kullanabileceğiniz birçok “gizli özellik” var. Böylece sitenizin bir çok SEO sorununu çözebilirsiniz.

Bu gizli özellikler çoğu durumda ayarlara ihtiyaç duymaz. Her web sitesi için aynı şekilde ayarlanır çünkü her web sitesi onlara ihtiyaç duyar. Ancak, bazı özellikleri ayarlamanız gerekebilir ve bunun gerekli olduğu yerlerde, SEO eklentisi size bunu yapma seçeneğini sunacaktır.

En iyi WordPress SEO eklentileri

SEO eklentileri söz konusu olduğunda, birçok seçeneğiniz var. WordPress, neredeyse her web sitesi için binlerce eklentiye sahiptir. Ve bunalrın içinde oldukça fazla SEO eklentisi bulunur.

Aslında, “SEO eklentileri” için WordPress eklenti, deposunda arama yapacak olursanız, birçok seçenek bulacaksınız. Ama bu yazıda, en önemli üç tanesini seçip size göstermek istiyoruz. Ve işte bu eklentiler:

Yoast SEO, WordPress topluluğunda belki de en popüler WordPress SEO eklentisidir.

Joost de Valk tarafından geliştirildi ve şu anda 5 milyondan fazla aktif yükleme, 5 yıldız derecelendirmesi üzerinden 4.9 oy oranı ve çıktığından bu yana 40 milyondan fazla indirme işlemine sahiptir. Yoast SEO, 2008 yılında bir SEO öğreticisi olarak başladı. İki yıl sonra, eklenti olarak ortaya çıkmış ve Ekim 2010'da WordPress eklenti deposuna eklenmiştir. Bu sırada “WordPress SEO by Yoast” ya da “WordPress SEO” olarak adlandırılmıştır.

Yoast SEO, bugün WordPress için en çok kullanılan SEO eklentisidir.

Bazı ekstra işlevler için premium Yoast SEO satın alma seçeneğiniz varken, en önemli işlevleri ücretsiz sürümünün bir parçasıdır.

Yoast SEO'nun Özellikleri ve İşlevleri

 • Gönderileriniz, sayfalarınız ve diğer eklentiler (etiket, kategori vb.) için özelleştirilebilir meta başlıkları, meta açıklamalar ve meta anahtar kelimeler sağlar.
 • Odak anahtar kelimeleri ayarlayabilme.
 • XML site haritaları oluşturma.
 • Site üzerinde tam kontrol.
 • İçerik okunabilirliği analizi.
 • Sosyal snippet önizlemelerini özelleştirebilme yeteneği. Bu, yayınınız, açıklamanız ve görüntünüzün paylaşıldığında sosyal platformlarda nasıl göründüğünü gösterir. Örneğin, Facebook için OpenGraph meta verilerini kullanır.

Ve çok daha fazlası!

Özellikler

Daha da fazlası, Yoast SEO, aynı zamanda, etkili teknik SEO optimizasyonu için önemli olan rel=canonical, rel=next ve rel=prev ve JSON + LD… gibi daha teknik konuları da kapsamaktadır.

Premium sürümü, News SEO, Video SEO, Yerel SEO ve WooCommerce SEO'yu gerçekleştirmenizi sağlar.

All-in-One SEO Pack, adından da anlaşılacağı gibi, WordPress sitenizi optimize etmek için ihtiyacınız olan hemen hemen tüm işlevleri içeren bir SEO paketidir.

Yoast SEO'nun en büyük rakibi, özellikleri ve işlevselliği açısından birbirlerine çok benzerler.

All-in-One SEO Pack, geliştiriciler Michael Torbert ve Steve Mortiboy tarafından Yoast SEO'dan üç yıl önce (2007 yılında) resmi WordPress eklenti deposuna eklenmiştir.

All-in-One SEO Paketinin Özellikleri ve İşlevleri

 • Başlıklar ve meta açıklamaları ekleme
 • XML site haritaları oluşturma
 • Sosyal meta verileri
 • Google Analytics desteği
 • WooCommerce için SEO entegrasyonu
 • Google AMP desteği (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)
 • Gelişmiş Canonical URL'ler

Ve daha fazlası !

XML site haritası

All-in-One SEO Paketinin Pro sürümü, gelişmiş WooCommerce desteği, Video SEO modülü (Video XML Site Haritaları dahil), kategoriler, etiketler ve özel sayfalar için SEO gibi çeşitli diğer işlevler ve modülleri içerir.

SEO Framework, popülaritesi sürekli artan ve nispeten yeni bir SEO eklentisidir.

Şu anda 5,0 derecelendirme üzerinden ortalama 5 puan almıştır ve AI odaklı WordPress SEO eklentisidir. Eklenti, “WordPress web siteniz için otomatik, erişilebilir ve yıldırım hızında bir SEO çözümü sağlayan kolay bir eklentidir.”

WPMU DEV topluluğunun verimli bir üyesi olan Sybre Waaijer tarafından oluşturulan SEO Framework, WordPress sitenizin ihtiyaç duyacağı tüm temel SEO özelliklerini barındıran, hafif ve basit şekilde tasarlanmış bir seo eklentisidir.

Bu yalın tasarıma rağmen, kullanıcılar eklentinin yapılandırılmış veriler, başlıklar ve meta bilgileri vb. gibi alanları üzerinde ayarlama yapabilir.

SEO Framework Özellikleri ve İşlevleri

 • XML site haritaları oluşturma ve yönetme becerisi
 • Sosyal medya meta etiketleri
 • Meta bilgi, başlıklar ve açıklamalar
 • Güzel bir SEO çubuğu ve piksel sayaçlarıyla SEO'yu nasıl geliştireceğinizi gösterir.
 • Arama motorlarının sayfalarınız hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olan Yapılandırılmış Veriler sağlar
 • Sayfalarınızı otomatik olarak optimize etmek için tüm WordPress öğelerini dinleyen bir yapay zeka sağlar.

Ve daha birçok özellik!

SEO Framework, özel bir Extension Manager eklentisi ile kolayca genişletilebilir olmayı amaçlamaktadır. Uzantı yöneticisini kullanarak aşağıdakiler için işlevi açabilir veya kapatabilirsiniz:

 • Yerel işletme SEO
 • Google AMP
 • Diğer küçük özellikler

SEO eklentilerini en iyi şekilde kullanmak için ipuçları

SEO için sadece bir WordPress SEO eklentisi yüklemek yeterli değil. Aşağıdaki ipuçları ve püf noktaları tam olarak bunu yapmanıza yardımcı olacaktır:

1. Eklentiyi hem site düzeyinde hem de sayfa bazında yapılandırın.

WordPress SEO eklentileri çoğunlukla önceden yapılandırılmış olarak gelir. Ancak, “fabrika ayarı” yapılandırmaları genellikle sitenizi 1. sayfaya taşıyacak kadar yeterli değildir. Bu yüzden kurulumdan sonra seçtiğiniz eklentiyi en iyi şekilde yapılandırmak her zaman en iyisi olacaktır. Bazı kullanıcılar için, yalnızca her blog gönderisi veya sayfası için eklentiyi yapılandırırlar. Yani, sadece bu yazıyı veya sayfayı yayınlamak istediklerinde. Ancak, eklentiyi site düzeyinde ve her sayfa için ayarlarsanız daha fazla faydalanabilirsiniz.

2. İhtiyacınız olmayan özellikleri kapatın

WordPress SEO eklentileri, tonlarca özellik ile yüklenir. Ve açıkçası, genellikle bu özelliklerin tümüne ihtiyacınız olmaz.

Yapılacak en iyi şey ne mi? Onları kapatın.

Örneğin, All-in-One SEO Pack içindeki modüller. Bunun anlamı, ihtiyaç duymadığınız özelliklerin arasında kolayca geçiş yapabiliyorsunuz:

 • Performans iyileştiricisi
 • Kötü bot engelleyici
 • Giriş / çıkış ayarları

Bu, eklenti üzerindeki yükleri azaltır ve performansı hızlandırır.

3. Aynı anda birden fazla SEO eklentisi kullanmayın

SEO eklentileri, sayfa meta verisi, XML site haritaları, sosyal snippet'ler vb. oluşturulması gibi aynı ortak işlevleri gerçekleştirdiği için, aynı WordPress kurulumunda birden fazla SEO eklentisi kullanırsanız, her biri diğer eklentinin ayarını geçersiz kılmaya çalışacaktır. Arama motorları sitenizi tararken, bu hatalarla karşılaşır ve böylece SEO'nuza zararlı olan hata iletilerini döndürür. 

Ek olarak, siteniz yavaşlayacak ve bu da aramadaki performansı ve kullanıcı deneyimini daha da etkileyecek. Birden fazla SEO eklentisi kullanmak, genellikle eklenti çakışmasıyla sonuçlanan olasılığı artırır.

Bir sitede bir çakışma meydana geldiğinde, hata verir, yanlış yüklenir ve hatta çökebilir.

Kişisel bir blog veya bir işletme web sitesini çalıştırmak için WordPress kullanıyor olsanız da, içeriğinizin arama motorlarında ve sosyal medya platformlarında uygun şekilde görünmesi için bir SEO eklentisi kullanmanız önemlidir. Kullanacağınız SEO eklentisi tamamen size kalmış. Ancak bu kılavuzda gösterdiğimiz üç tanesi size kapsamlı bir şekilde yardımcı olabilir ve yukarıdaki ipuçları, WordPress SEO eklentisi seçiminizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz