Ogznet.com
Öğrencilerin Ekmek Üzerindeki Mikrop Testi İğrenç Sonuçları Ortaya Çıkardı Paylaş:
Jaralee Annice Metcalf/Twitter

Öğrencilerin Ekmek Üzerindeki Mikrop Testi İğrenç Sonuçları Ortaya Çıkardı

Yıkanmamış eller, özellikle kış aylarında zaten yaygın olan soğuk algınlığının yayılmasına ve ayrıca gıda zehirlenmesi ve diğer daha ciddi hastalıklara neden olabilir. Ellerin görünüşte temiz olması ve mikropların insan gözüyle görünmemesi, ellerimizin daima temiz kaldığı anlamına gelmez. Ekmek dilimi üzerinde yapılan bir çalışmada gösterilen sonuçlar ile ellerimizin üzerinde ne kadar mikrop olduğunu öğrenince çok şaşıracaksınız.

Bu yüzden öncelikle, tuvalete gittikten sonra daima elinizi en az 20 saniye boyunca bol köpükle yıkamalısınız. Eğer böyle yapmazsanız, sadece son derece kaba ve düşüncesiz davranmakla kalmıyor, aynı zamanda başkalarının sağlığını da riske atıyorsunuz.

Ekmek deneyi

Davranış uzmanı Jaralee Annice Metcalf, C.S. Mott Çocuk Hastanesi web sitesinde çok etkileyici bir bilimsel deneyle karşılaştıktan sonra, grip mevsimine de denk gelmesiyle birlikte, öğrencilerine sağlık ve hijyen konusunda önemli bir ders vermeye karar vermiş.

Sınıf, deneyleri için beş dilim normal beyaz ekmek almış ve her dilim, mikropların farklı koşullar altında nasıl gelişebileceğini göstermek için kullanılmış.

Öğrenciler ellerini sabun ve ılık suyla yıkadıktan sonra bir dilim ekmeğe dokunmuşlar. Daha sonra ellerini el dezenfektanı ile temizledikten sonra başka bir ekmek dilimine daha dokunmuşlar.

Bir ekmek dilimi ise dokunulmadan bırakılırken, bir diğerine yıkanmamış ellerle dokunulmuş. Beşinci ekmek diliminine ise tüm sınıf bir klavyeye dokunduktan sonra ellerini sürmüş.

ekmek mikrop deneyi

Dilimlerin her biri ayrı şeffaf plastik torbalara konulup ve buna göre etiketlenmiş. Koruyucular nedeniyle, sonuçların netleşmesi yaklaşık üç ila dört hafta sürmüş.

'El değmemiş' ekmek dilimi bozulmaya uğramamış gibi görünüyordu, 'Sabun ve su' temizliği ile el sürülmüş ekmek dilimi ise yenilebilecek kadar iyi durumdaydı. Bununla birlikte, diğer kalan eklem dilimlerinde sonuç mide bulandırıcı türdendi.

"El dezenfektanı" ile temizlenmiş ellerin sürüldüğü ekmek dilimi tüketibilecek durumun çok uzağındaydı. "Kirli eller" yani temizlik yapılmadan dokunulan ekmek dilimi ise mikrop yuvası haline gelmişti. "Bilgisayar klavyesi" ne dokunulup el sürülen ekmek dilimi ise ne olduğu anlaşılamayacak kadar başkalaşım geçirmişti.

ekmek mikrop deneyi

Metcalf, yaptıkları çalışmanın fotoğraflarını Facebook'ta şu şekilde paylaştı:

Ellerini yıka! Çocuklarınıza ellerini yıkamalarını hatırlatın! Ve el dezenfektanını, su ve sabunla el yıkamak için bir alternatif olarak görmeyin!

Bilgilendirici bu çalışmaya ait yazı o zamandan beri 17.000'den fazla kez paylaşıldı ve bu zeki okul denemesinden birçok yetişkin çok şeyler öğrendi.

Bu çalışma, mikropların ne kadar hızlı yayılabileceğini ve el yıkamanın sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Bu görsel çalışma birçok insanın hijyen alışkanlıklarını pozitif yönde değiştirdi.

Yemek hazırlamadan önce, sırasında ve sonrasında ellerinizi mutlaka yıkamalısınız. Ayrıca yemekten önce, tuvaleti kullandıktan sonra, hayvanlara dokunduktan sonra ve elleriniz kirlendiğinde yıkayın.

Dr. Stillwell ise şöyle diyor:

Ellerinizi yıkamada ovma kısmı önemlidir. Ellerinizin gerçekten temizlenmesini sağlayan sabunla birlikte ovarak el yıkamak önemlidir. Acele etmeyin ve içinizden bir şarkı söyleyerek ellerinizi uzun uzun yıkayın.

Eğer bulunduğunuz ortamda sabun yoksa, Dr. Stillwell, suyla yıkadıktan sonra kurumasına izin vermeden önce ellerinizin üzerine sürmeniz gereken alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanmanızı öneriyor.

Kaynak : https://www.unilad.co.uk/science/students-germ-test-on-bread-reveals-disgusting-results/

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz