Broşür Tasarımının Şirket Tanıtımına Etkileri Nelerdir?

Hemen hemen her sektörde kullanılan broşürlerin tasarımlarıyla dikkat çekici olması gerekmektedir. Reklam amaçlı olarak kullanılması, tasarıma gereken önemin verilmesini daha da kritik hale getirir. Broşür tasarımı ile ilgilenen pek çok çeşitli firma bulunmaktadır. Elbette firmanın sunduğu hizmet, markanın değeri önemlidir fakat bazı tasarım firmaları da kendilerinin oturmuş tarzı ile birlikte kaliteli içerikler hazırlayabilmektedir. Tabi ki bu noktada bütçe de devreye girer. Farklı etkenler broşürlerin fiyatlarının tasarımında etkili olabilmektedir. Kâğıdın yapısı, broşürün kaç sayfadan oluşacağı, broşürün içeriği ve hangi amaçla hazırlanacağı gibi birbirinden farklı etkenler fiyatları üzerinde etkili olacaktır. Burada önemli olan, bir marka özellikle sektöre yeni giriş yapıyorsa ve kendisini tanıtmak amacıyla broşür kullanacaksa, elbette çok yüksek fiyatlarla ilgilenmeyecektir. Ancak önemli olan doğru bir tanıtım yapılmasıdır. Yapılan doğru tanıtımla broşürün tasarımında kullanılan fiyat da firmaya fazlasıyla geri gelecektir. Böylelikle firma hem kendini tanıtmış olacak hem de ismini duyurmuş olacaktır. Reklam tanıtımlarında, sosyal medyaya dair her ürünün tasarımı kendi içerisinde belirli fiyat aralıkları barındırmaktadır. Her zaman önemli olan kaliteli ve kusursuz bir iş çıkarmaktır. Bu nedenle firmanın verdiği hizmet, firmanın özellikleri, broşürün içeriği, bir de tasarımı hazırlayacak olanın olan firmanın profesyonelliği fiyatı belirleyecektir. Peki, broşür nedir ve nasıl katkı sağlar?

Broşür Nedir?

Broşür 17. ve 18. yüzyıl Avrupa’sında kullanımı ile birlikte tüm dünyada yaygınlaşmıştır. İlk kullanım amacıyla birlikte günümüzde de tanıtımı, bilgilendirmeyi ve iletişimi ön planda tutmaktadır. Broşür Fransızca kökenli bir kelimedir. Broşür herhangi bir firmanın veya markanın tanıtımını, sunmuş olduğu hizmetleri veya herhangi bir bölge ile alakalı bilgileri barındıran, bir veya birden fazla sayfaya sahip olan tanıtım kitapçıklarıdır. Aynı zamanda el kitapçığı olarak da adlandırılabilmektedir.

Broşür Nasıl Katkı Sağlar?

Broşürler bir firmanın ilk kurulum aşamasında kullanılabilir. Ayrıca belirli dönemlerde, mevsimsel olarak, ürünlerin kullanım amacına yönelik olarak tekrar tekrar kullanılabilmektedir. Broşürlere sağlıktan turizm sektörüne, eğitimden özel alandaki pek çok farklı mesleki gruplara kadar rastlamak mümkündür. Sektörün içeriğine, firmanın sunmuş olduğu hizmete göre elbette birden fazla sayfa içerebilir. Hizmetle ve firmayla alakalı görseller ve içerikler yer alabilir. Broşürler kimi zaman belirli kurumlar, bakanlıklar ve devlet tarafından da dağıtılabilmektedir. Bunlar toplum ile alakalı, sağlıkla veya uyulması gereken kurallarla alakalı olabilir. Seçim dönemlerinde de çok sayıda broşür dağıtımına denk gelinmektedir. Bu da aslında broşürün ne kadar geniş bir sektör tarafından ne kadar fazla amaç için kullanıldığını göstermektedir.

Broşürler, aslında bir nevi düşük bütçeli etkili bir reklamdır. Pek çok firmanın rahatlıkla tercih edebileceği bir tanıtım aracıdır. Firmaların kurumsallığa ne kadar önem verdiğini, işlerinde profesyonel bir şekilde çalıştıklarını, sundukları hizmet konusunda ciddi ve kaliteye değer verdiklerini göstermektedir. Pek çok firmanın broşür dağıtması kendini rakiplerinden öne çıkarabilmektedir.

Broşür Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Image by Freepik

Broşür Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Broşür tasarımı, amaca uygun ve ilgi çekici bir şekilde yapıldığında geri dönüşler harika olmaktadır. Bunun için de elbette bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bir broşürde, markaya dair tüm bilgi ve hizmetler yer almalıdır. Her ne kadar teknoloji çağında olsak da, sosyal medyadan uzak duran, web sitelerini kullanamayan veya kullanmak istemeyen insanlar da bulunmaktadır. Bu nedenle broşürler hiçbir zaman etkisini kaybetmemektedir. Fakat broşürlerin dijital dünyada da yer aldığını bilmek gerekir. Bu sebeple hazırlanan broşürlerin dijital platformlarda da paylaşılması oldukça önemlidir.  Elbette broşür hazırlarken her yaştan ve kesimden insanı düşünmek gerekir. Tasarımlardaki kalite, broşürü eline alan her insanı o firmaya veya tanıtıma çekecektir. Bu da muhakkak broşür için ayrılan bütçeyi ön plana çıkarır. Bu sebeple doğru bir firma araştırması yapmak ve broşür tasarım fiyatları hakkında bilgi almak gerekir. Peki, broşür tasarımında nelere dikkat edilmelidir?

  • Broşürler eğer tek sayfadan oluşuyorsa tüm özellikleri dikkat çekici bir şekilde barındırması gerekmektedir. İster bütçe kaynaklı olsun ister sunulan hizmet seviyesi ile alakalı olsun, tek sayfada da kaliteli tasarım mümkündür. Mühim olan insanların dikkatini çekmesidir. Eğer birden fazla sayfaya sahipse her sayfada aynı özen, aynı kalite sunulmalıdır. Yazı fontları karıştırılmamalı, görseller birbirinden çok ayrı olmamalıdır.
  • Broşürlerin boyutları önemlidir. Ne kartvizit kadar küçük olmalı ne de büyük boy bir afiş kadar büyük olmamalıdır. Çevre kirliliğine mahal vermeyecek şekilde, insanların elinde taşıyabileceği, evlerinde, iş yerlerinde tutabilecekleri ölçülerde olmalıdır.
  • Broşürün rengi çekici ama göz alıcı olmamalıdır. Göz yoran her reklam ne yazık ki firmaya olan ilgiyi azaltacaktır.
  • Hizmet, ürün vb. bilgilendirme her ne ise düzgün bir dil yapısı ile aktarılmalıdır. İnsanlar içeriği okurken yorulmamalı, sıkılmamalı, kafaları karışmamalıdır. Yüz güldüren, akılda kalıcı, pratik bilgiler olmalıdır.
  • Broşürün göze çarpan bir noktasında firmanın web sitesi, iletişim bilgileri bulunmalıdır. İnsanları firmaya çekebilecek sosyal medya hesapları dahi broşür üzerine basılmalıdır.
  • Broşürün basılacağı kâğıt türü de kaliteli olmalıdır. İnsanların eline boya bulaştırmadan, kenar kısımları kesici olmadan, rahat kavranabilir bir yapıda olması önemlidir. Hem broşürü dağıtan kişi için kolaylık sağlar, hem de insanların elinde daha rahat taşıyabilmesine imkân verir. Böylelikle başka insanlar da kişilerin elindeki broşürü rahat bir şekilde görebilir ve merak edebilir. Bu da broşürün gereken tanıtımı yaptığını göstermektedir.

Bu konuda ücretsiz fiyat almak ve aklınızdaki tasarımları hayata geçirmek için Logos Grafik Tasarım’a logosgraphic.com adresinden ulaşabilirsiniz.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın