Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Birikimlerinizi en güvenli şekilde muhafaza etmenin yolu banka hesabı açmanız ve hesabınıza yatırmanızdır. Bireysel olarak açılan banka hesaplarına dilediğiniz zaman para yatırabiliyor ve çekebiliyorsunuz. Üstelik bir banka hesabına sahip olmak için uzun uğraşlar vermek de gerekmiyor. 18 yaşını doldurmuş olan her birey herhangi bir bankaya başvuru yaparak banka hesabı açabilir. Bankalar hesap açmak isteyenlere iki farklı seçenek sunuyor. Bunlar; vadeli hesap ve vadesiz hesaptır. Elbette hangi bankayı tercih ettiğinize bağlı olarak daha farklı hesap türü seçenekleri de karşınıza çıkar.

Bu noktada merak edilen unsur ise bir banka hesabı açabilmek için hangi belgelere ihtiyaç duyulduğudur. Bankaların sizden talep edebilecekleri belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

● Kimlik fotokopisi ve aslı

● İkametgah belgesi

● Açık adres ve bazı iletişim bilgileri

● Mesleki bilgiler ve gelir belgesi (zorunlu değil)

Mesleki bilgilerin ve gelir belgesinin bankaya sunulması zorunlu olmuyor çünkü herhangi bir geliri olmayanlar da rahatlıkla banka hesabı açabiliyor. İkametgah belgesi ise zorunludur ve herhangi bir yerde ikamet ettiğiniz resmi kayıtlarda mevcut değilse, bir banka hesabı açmanız hatta açılmış bir banka hesabını kapattırmanız bile mümkün olmaz. İkametgah belgesini e-devlet üzerinden de temin edebileceğinizi bilmeyenler için aktaralım.

Eğer en kısa sürede ve en az uğraş ile bir banka hesabı açmak istiyorsanız uzaktan müşteri edinimi şeklinde bir hizmeti olan bankalara yönelebilirsiniz. Aynı zamanda DenizBank gibi tüm başvuruları en kısa sürede değerlendirmeye alan ve sonuçlandıran bankalara yönelmeniz durumunda da banka hesabı açma işleminizin aynı gün gerçekleşmesini sağlamanız mümkün oluyor.

Bankacılık işlemlerinin büyük bölümü için artık banka şubelerine gitme dönemi de kapandı. Mobil şube üzerinden bankacılık işlemlerinin büyük bölümünü gerçekleştirebiliyorsunuz. Özellikle fatura ödeme gibi her ay düzenli olarak yapılan işlemlerin banka hesabı üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilmesini istiyorsanız mobil şubeler doğru tercih olacaktır. Akıllı telefon üzerinden banka hesabınıza giriş yapabilir, bu ve benzeri işlemleri kolayca tamamlayabilirsiniz. Fatura ödemenin yanı sıra para gönderme, EFT ve havale gibi işlemler de mobil şubeler üzerinden yapılabiliyor. Bankanızın internet sitesini ziyaret etmeniz durumunda daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın