Antivirüs Programlarına, Gerçekten Para Vermeye Değer mi?

Antivirüs Programlarına, Gerçekten Para Vermeye Değer mi?

Antivirüs Programlarına Para Vermeye Değer mi?

Image from pixabay.com

İnternet özgür bir dünya. Ücretsiz haritalar, ücretsiz navigasyon uygulamaları, internetten ücretsiz aramalar, ücretsiz e-posta hesapları, akıllı telefonlar için ücretsiz uygulamalar vs. Peki bu kadar çok seçenek içinde dijital güvenliğiniz için ücretsiz bir güvenlik programına güvenebilir misiniz?

Windows kullanıcıları için, her bilgisayarda bir güvenlik önlemi alması gerekir. Kötü amaçlı yazılımlar, botnet, keylogger ve virüsler bilgisayarlar için sürekli tehditlerdir.

Antivirüs yazılımı şirketleri bu durumdan kesinlikle kazanç sağlamışlardır ancak aynı zamanda geliştiricilerin ücretli paketler yanında ücretsiz olarak sunulan temel özellikler barındıran programları da vardır.

Ücretsiz tarafta, Windows için bazı sağlam ve saygın antivirüs programları bulunmaktadır. Avast, Avira, AVG ve Bitdefender firmalarının ücretsiz antivirüs sürümleri bunlardan sadece birkaçıdır.

Microsoft, Windows Vista ve Windows 7 için Microsoft Security Essentials yazılımını sundu. Windows 8.1 ve Windows 10'da, Windows Defender olarak yeniden adlandırıldı ve sisteme yerleştirildi. Her iki sürüm de sisteminizi kötü amaçlı yazılımlara karşı korur ve indirilen dosyaları her zaman tarar.

Bitdefender, McAfee, Norton/Symantec ve Kaspersky Lab gibi tanınmış firmaların birçok çeşitte ücretli antivirüs programları var. Ücretli programlar genellikle ne tür bir bilgisayar kullandığınıza (Ev, iş bilgisayarı vs.) bağlı olarak bazı ek özellikler sunar.

Örneğin, Avast Internet Security paketi, gelişmiş bir spam filtresi gibi ücretsiz sürümünde eksik olan çeşitli özelliklere sahiptir. Ayrıca, çevrimiçi bankacılık işlemleri veya alışveriş gibi özellikle hassas etkinlikleri yeni bir masaüstünde açar, böylece diğer programlar şifreleri veya hesap numaralarını göremez.

Genellikle üç seviyeli ücretli abonelik paketi vardır. Örneğin, Bitdefender, Bitdefender Antivirus Plus adında bir pakete sahiptir. Bir diğer sürüm, ebeveyn denetimleri, iki yönlü bir güvenlik duvarı ve diğer özellikler ekleyen Bitdefender Internet Security adlı bir üst versiyondur. Ancak şirketin Bitdefender Total Security paketini seçerseniz, sistem performans kontrolleri ve hırsızlık önleme aracı da elde edersiniz.

McAfee'nin Total Protection paketi, ebeveyn denetimleri, çevrimiçi yedekleme, ev ağı güvenliği özellikleri ve spam filtreleme de içeren eksiksiz bir paketin diğer bir örneğidir. Ayrıca, bilgisayarın çalınması durumunda, özellikle hassas dosyaların şifrelenmesini sağlayan bir özelliğe sahiptir - dizüstü bilgisayar kullanıcıları için idealdir.

Aynı, ama farklı
Virüs yakalamadaki temel performans açısından bakıldığında, ücretsiz ve ücretli ürünlerin aynı olduğu görülmektedir. Bazıları diğerlerinden daha hızlıydı, ancak daha pahalı olan yazılım, ücretsiz seçeneklerden daha hızlı değildi.

Bedava ve ücretli programlar arasındaki tek fark, yeni oluşturulan kötü amaçlı yazılımla dolu bir web sitesi gibi bazı yeni tehditleri tespit etmekte belli oldu. Ücretli ürünlerin, daha ayrıntılı sistem davranış monitörleri ile birlikte, bunları alma ve diğer olası tehlikeler hakkında sizi uyarması daha olasıdır.

Bazı kullanıcılar ücretsiz programların yanlış virüs uyarıları verdiğinden yakınıyorlar. Sonuçta bu programlar bedava. Bir dosya virüsten etiketlendiğinde, bu dosyayı silmenin güvenli olup olmadığından emin değilseniz, daha detaylı bilgi almak için bu dosyayı Virus Total'e (http://www.virustotal.com/) yükleyebilirsiniz. Site bu dosyayı sorgular ve sonuçları size sunar.

Ücretsiz ve ücretli ürünler arasındaki temel farklar, bazıları için son derece önemli olabilen özellikler ve kullanım kolaylığı anlamına gelir.

Ücretsiz programlar genellikle telefonla teknik destek sağlamaz. Bu, herhangi bir küçük işletme veya birden fazla bilgisayar kullanıcısı olan bir aile için önemli bir eksiklik olmayabilir. Ücretsiz programlar, genel olarak, çocukları uygunsuz sitelerden uzak tutabilecek veya onları siber taciz ve zorbalık konusunda uyaracak ebeveyn kontrolleri sunmazlar.

Ücretsiz programlar genellikle reklam içerir. Bu görmezden gelinebilir, ancak kullandığınızın programın ücretli sürümüne yükseltmek için sizi devamlı rahatsız eden pop-up pencereler can sıkabilir. Bazı ücretsiz antivirüs programları artık web tarayıcınızın ana sayfasını ve bizi büyük ölçüde rahatsız eden varsayılan arama motorunu değiştirmeye çalışıyor.

Ücretli programların, genellikle kurulumu ve çalıştırılması daha kolaydır ve diğer uygulamalarla daha az çatışma yaşanır. Ayrıca, belirli özellikleri seçmek ve bunları kapatmak veya kuralları ve davranışsal istisnaları ayarlamak için ücretli programların daha kolay olacağını da göreceksiniz.

Ücretsiz ve ücretli antivirüs yazılımı arasındaki temel farklar, bir yıllık lisans için ödeme yaparken elde ettiğiniz ek özellikleri içerir. Yukarıda belirtilen ebeveyn denetimleri vardır, ancak aynı zamanda izinsiz girişleri önlemek için daha ayrıntılı güvenlik duvarları ve Windows PC'ler için performans ve çakışma taramaları da bulacaksınız. Ücretli programlar, olmaması gereken dosyalara erişmeye çalışan bir program gibi şüpheli davranışlar da arar.

Ayrıca, McAfee'nin yapımcıları çoğu ücretsiz programın web sitelerinin meşruiyetini derecelendirmediğini veya değerlendirmediğini veya en yeni kimlik avı dolandırıcılığı konusunda uyarmadıklarını belirtmektedir.

İlginizi
çekebilir
En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları 2019

Kim neye ihtiyaç duyar?
Küçük bir işletmeniz varsa, eksiksiz bir süit daha iyi bir alternatiftir. Teknik destek, bir çalışanın veya virüsün bilgisayarları bozması durumunda gerekli olduğunu kanıtlayacaktır. Ayrıca, belirli türdeki siteleri engellemenizi sağlayan özellikler, çalışanları bu sitelerden uzak tutmak için kullanılabilir.

Ebeveynler ayrıca tam teşekküllü bir program almayı düşünebilirler. Yalnızca ek denetimler yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda kimlik avı ile ilgili ek uyarılar daha genç kullanıcıları eğitebilir. Ayrıca, McAfee'nin ücretsiz Wi-Fi özelliğini kullanmalarını engelleyebilen ev ağı özellikleri de vardır.

Geri kalan herkes için, Avira Free Antivirus gibi daha iyi ücretsiz paketlerden biri yeterli olabilir. Genellikle tarama ve izleme için en son virüs veritabanları ile güncel tutulurlar ve kötü amaçlı yazılım tarama performansları daha pahalı olan benzerlerini aratmazlar.

Ücretsiz bir virüsten koruma uygulaması indirip yükleyebilecek kadar bilgili bir kullanıcıysanız, çevrimiçi olduğunuzda çoğu kişiden daha dikkatli olmanız gerekir. Ücretli bir programın sağladığı ilave korumaya ihtiyacınız olmayabilir, ancak garip e-postalardan gelen linkleri açmak ya da kötü niyetli web sitelerinde sahte reklamlara tıklayan muhtemel biri olabilirsiniz. Başka bir deyişle, ücretli bir antivirüs programı amak için illaki virüs tehlikesi altında olmanız gerekmez.

Bununla birlikte, göz önünde bulundurulması gereken son bir durum, ebeveyn denetimleri gibi ücretli virüsten koruma yazılımının sunduğu diğer sorunları kapsayan başka bir ücretsiz yazılım edinebilirsiniz veya bazı tarayıcılarda yerleşik olan korumaları kullanabilirsiniz ancak bunları ayrı ayrı kullanmak ilerde karmaşaya neden olabilir.

Başka bir programla bir çatışma veya olası bir güvenlik tehdidi hakkında bir uyarı olduğunda, kullanmakta olduğunuz birkaç ürünün hangisinin soruna neden olduğunu söylemek zor olabilir. Ücretsiz Windows güvenlik duvarı korumasındaki bir ayarın sıfırlanması gerekiyor mu, yoksa Web üzerinden erişmek istediğiniz yazılımı engelleyen başka bir program mı var?

İlginizi
çekebilir
2018'in En İyi 5 Ücretsiz Antivirüs Programı

Ogznet.com