Ogznet.com
Yurt Dışı Gezi Listenize Ekleyebileceğiniz 8 Antik Şehir Paylaş:
Photo by Gabriella Clare Marino on Unsplash

Yurt Dışı Gezi Listenize Ekleyebileceğiniz 8 Antik Şehir

Yüzlerce yıldır ayakta duran antik destinasyonlar da bir tatile ne dersiniz? Pompeii’den Angkor Wat’a, bu antik şehirler seyahat listenize eklemeye değer yerlerdir.

Bu yazının içeriği: Kapat

1. Tiwanaku, Bolivya

Tiwanaku, Bolivya
Photo by Danielle Pereira on Flickr

Batı Bolivya'daki Titicaca Gölü yakınlarında, MS 500 civarında inşa edilen Kolomb öncesi kerpiç şehri Tiwanaku hala ayakta duruyor, ancak bugünkü antik şehir bir zamanlar hareketli imparatorluktan çok, bir sanat enstalasyonuna benziyor. Yaklaşık 18 m yüksekliğindeki kumtaşı Akapana Piramidi de dahil olmak üzere antik tapınaklarını keşfetmek için bir rehber kiralayın.

2. Roma, İtalya

Roma, İtalya
Image by Elijah Lovkoff from Pixabay

MÖ 753 yılında ikiz kardeşler Romulus ve Remus tarafından kurulan Roma, herkesin antik şehirler listesinin başında geliyor. Çünkü tüm yollar İtalyan başkentine çıkıyor. Şehir aynı zamanda eskinin en iyilerini (Kolezyum, Pantheon ve Roma Forumu) ve yeniyi son derece güzel bir şekilde bir araya getiriyor.

3. Choquequirao, Peru

Choquequirao, Peru
Photo by Danielle Pereira on Flickr

And Dağları'nın yukarısında yer alan Choquequirao, Machu Picchu'ya benzeyen kayıp bir taş dağ zirvesidir, ancak büyük ölçüde keşfedilmemiştir. Arkeologlar, alan çok uzak olduğu için bunun yalnızca %30'unu ortaya çıkarabildiler. Aslında, ziyaret eden sayısı nadiren günde 30 kişiyi aşıyor (Machu Picchu'daki 2.500 kişiye kıyasla). Turistik teleferik planları hazırlanıyor, bu da antik kentin uzun süre bozulmadan kalamayacağı anlamına geliyor.

4. Pompeii, İtalya

Pompeii, İtalya
Image by Graham Hobster from Pixabay

Yanardağdan etkilenen Pompeii kasabası, Scavi di Pompei ve Stabian Hamamı harabeleri gibi göz kamaştırıcı antik mekanların yanı sıra Nispeten modern 1901 Madonna of the Rosary tapınağını Vezüv Yanardağı'nın eteklerindeki Castina del Vesuvio gibi üzüm bağlarında şarap tatma gezintileri gibi şımartıcı aktivitelerle birleştiriyor.,

5. Cahokia, Illinois, ABD

Cahokia, Illinois, ABD
Photo by Northfielder on Flickr

Mississippi'nin hemen karşısında Illinois'de, Meksika'nın kuzeyindeki en büyük Kolomb öncesi yerleşim yeri olan Cahokia Höyükleri bulunuyor. 2.200 dönümlük bir alana yayılmış olan yerleşim, yaklaşık 30 m yükseklikte ve bir zamanlar 20.000'den fazla nüfusu barındıran tarih öncesi bir mekanı içeriyor. Bir zamanlar yıldızları incelemek için kullanılan ahşap direklerden oluşan bir daire olan, yeniden inşa edilmiş “Woodhenge” e özellikle dikkat edin.

6. Delphi, Yunanistan

Delphi, Yunanistan
Image by Konstantin Arzumanidis from Pixabay

Efsaneye göre Yunan tanrısı Apollon'un, bu dağın tepesinde yaşadığı söyleniyor. MÖ 4. yüzyıldan kalma Delphi kalıntılarına (tepeye dik bir tırmanışa değer) ve Hellenistik dönemden MÖ 5. yüzyıla kadar uzanan eserlerin sergilendiği Delphi Arkeoloji Müzesi'ne (Bronz tütsü brülörlerine ve Athena pronaia tapınağı'ndan 4. yüzyıldan kalma bir heykel kafasına bakın) uğrayın.

7. Angkor Wat, Kamboçya

Angkor Wat, Kamboçya
Image by D Mz from Pixabay

Khmer İmparatorluğu'nun 9. yüzyıl başkenti, 400 km kare büyüklüğünde. İnşası 30 yıl süren ve dünyanın en büyük dini binası olduğu bilinen Angkor Wat Tapınağı ve dış cephesini süsleyen 200 oyma taş yüze sahip Bayon Tapınağı gibi en önemli yerleri keşfedin. Siteye girdikten sonra, Kamboçya Köy Aşçılık Kursuna kaydolmanızı öneririz; Kırsal bölgeye bir tuk tuk binmek ve Kamboçya körisi ve hindistan cevizi balığı Amok'u hazırlamayı öğreneceksiniz.

8. Petra, Ürdün

Petra, Ürdün
Image by Heidelbergerin from Pixabay

Petra'nın mezarları ve tapınakları, MÖ 300 dolaylarında bu eski Nabatean Krallığı'nın somon renkli kumtaşına oyulmuştu. Hazine (Al-Khazneh) belki de buradaki en ilham verici sitedir, ancak aynı zamanda, MS 106'da Romalılar tarafından inşa edilen yüksek sütunlarla Facadese Caddesi ve Sütunlu Cadde'yi de görmek isteyebilirsiniz.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz