Ogznet.com
Telefonda önbellek temizleme ne işe yarar? Nasıl yapılır? Paylaş:
Image by Free-Photos from Pixabay

Telefonda önbellek temizleme ne işe yarar? Nasıl yapılır?

Telefonunuzda hızla doldurabileceğiniz sınırlı bir depolama alanı vardır. Kullandığınız uygulamalar, düzenli olarak bilgi depolamak için yeni dosyalar oluşturur. Bu geçici veri dosyaları önbellek olarak bilinir ve Android telefonunuzun depolama alanının önemli bir bölümü önbellek dosyalarıyla doludur. Telefonda önbellek temizleme ne işe yarar, nasıl temizlenir ve daha fazlasına bir göz atalım.

Önbellek Dosyalarının Amacı

Telefonunuz, bir uygulamayı açtığınızda ilgili bilgileri daha hızlı geri çağırmak için önbellek dosyalarında depolanan geçici verileri kullanır. Örneğin, Spotify en sık erişilen çalma listelerinizi önbelleğe alabilir, böylece her açışınızda şarkı listelerini yüklemek zorunda kalmaz.

Önbellek dosyası yalnızca ilişkili program için kullanışlıdır, dolayısıyla Spotify'ın Instagram'ın önbelleğini kullanmasına gerek yoktur. Çoğu durumda, bir uygulama saklanan geçici bilgilerin artık yararlı olmadığına karar verdiğinde, beraberindeki önbellek dosyalarını atar. Web siteleri, uygulamalar ve oyunlar, size daha hızlı bir tarama deneyimi sunmak için önbellek dosyalarından yararlanır.

Genellikle, önbellek dosyaları arka planda görünmez ve sürekli çalışır. Telefonunuzun daha hızlı çalışmasını sağlar, böylece daha verimli göz atabilirsiniz.

Telefonda önbellek temizleme ne işe yarar?

Önbellek dosyaları önemlidir ve genellikle bunlarla uğraşmanıza gerek kalmaz. Ancak, önbellek dosyalarını telefonunuzdan el ile kaldırmak bazen yararlı olabilir.

Bu, birkaç şekilde yardımcı olabilir:

 • Kısa vadede, önbelleği temizlemek, telefonunuzdaki depolama alanından tasarruf etmenize yardımcı olur. Ancak bu geçici bir çözümdür, çünkü uygulamaları her kullandığınızda yeni önbellek dosyaları oluşturulur.
 • Bazen, eski önbellek dosyaları bozulabilir. Bu olduğunda, uygulamalar sorun yaşamaya başlayabilir. Bozuk önbellek dosyalarını silmek bu sorunları çözebilir.
 • Eski önbellek dosyaları potansiyel olarak güvenlik ve gizlilik tehditleri oluşturabilir. Tarayıcınızda önbelleğe alınmış web sayfaları hassas bilgiler içerebilir. Yetkisiz bir kişi bu dosyalara eriştiyse, kişisel bilgileri çalabilir.
 • Bir tarayıcı veya başka bir uygulama sayfanın en son sürümünü almayı reddederse, önbelleği temizlemek onu güncellemeye zorlayabilir.

Önbelleği Düzenli Olarak Temizle?

Şimdi, önbelleği temizlemenin faydalarını bildiğinize göre, önbelleği bir zamanlamaya göre el ile temizlemeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak bu aslında pratik değil. Önbellek dosyalarının düzenli olarak kullandığınız içeriğe erişimi hızlandırmanın yararlı bir amacı olduğunu unutmayın.

Bu nedenle, eski önbellek dosyalarını el ile sürekli silmek iyi bir fikir değildir. Android zaten, genellikle oldukça iyi çalışan kullanılmayan dosyaları silmek için yerleşik bir mekanizmaya sahiptir. Önbellek dosyalarını el ile silmek için ana durumlar şu durumlarda ortaya çıkar:

 • Bir uygulamanın önbellek dosyaları bozuktur ve uygulamanın hatalı çalışmasına neden olur.
 • Gizliliğinizi korumak için kişisel bilgiler içeren dosyaları silmek istiyorsunuz.
 • Telefonunuzda boş alan kalıyor ve videolarınızı, resimlerinizi ve uygulamalarınızı silmek istemiyorsunuz.

Android'de Önbellek Dosyalarını Silme Yolları

Android'in yeni sürümleriyle, her bir uygulamanın önbellek dosyalarını ayrı ayrı silmeniz gerekir. Tüm önbellekleri nadiren silmeniz gerektiğini unutmayın. Çoğu durumda, önbelleği birkaç sorunlu uygulamadan temizlemek, depolama veya performans sorunlarını çözebilir.

Tek tek önbellek dosyalarını silmek için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz:

 • Ayarlar'ı açın ve Depolama'yı seçin.
 • Çıkan listede, Diğer Uygulamalar girişine dokunun. Bu sizi telefonunuza kurulu tüm uygulamaların listesine götürecektir.
 • Çok fazla önbellek dosyası içeren bir uygulama seçin. Sağ üstteki üç nokta menüsünü dokunup Boyuta göre en çok yer kaplayan uygulamaları sıralayıp görebilirsiniz. Örnek olarak Chrome'u kullanacağız.
 • Uygulamanın bilgi sayfasında Önbelleği Temizle seçeneğine dokunun.

Telefonunuzdaki herhangi bir uygulamanın önbellek dosyalarını silmek için yapmanız gereken tek şey bu. Bunun yerine Depoyu Temizle'ye dokunursanız, uygulamadaki tüm verileri kaldırırsınız. Bu onu ilk kuruluma geri döndürür.

Daha eski Android sürümleri, Ayarlar> Depolama> Önbelleğe Alınmış Veriler bölümüne giderek önbelleğe alınmış tüm dosyaları bir kerede silme seçeneği vardır. Buradan, tüm önbellek dosyalarını silme seçeneğini gördüğünüzde Tamam'a dokunun.

Önbelleği Temizledikten Sonra Ne Olur?

Önbellek dosyalarını temizledikten sonra, bir miktar depolama alanı elde edersiniz ve uygulama normal şekilde çalışmaya devam eder. Ancak, performansı artırmak için kullandığı tüm veriler ortadan kalktığından, ilk başta açmak biraz zaman alabilir. Zamanla, uygulama kullanımınıza bağlı olarak tekrar önbellek oluşturur.

Önbellek dosyalarını silmek, uygulamaları tekrar giriş yapmaya zorlamaz. Oyun ilerlemesi, tarayıcı yer imleri veya benzeri verileri kaybetmezsiniz.

Temzilik Araçları Nasıl Çalışır?

Google Play Store’da, telefonunuzdaki kullanılmayan fotoğrafları, videoları ve önbellek dosyalarını hızlı ve güvenli bir şekilde temizlediğini iddia eden birçok uygulama var. Bazen yararlı bir hizmet sunsalar da, bu uygulamalar genellikle birkaç sebepten dolayı kullanılmaya değmez:

 • Genellikle yanlış iddialarda bulunurlar; önbellek dosyalarını silmek telefonunuzun hızını önemli ölçüde artıracaktır.
 • Uygulamalar telefonunuzda daha fazla yer kaplar ve sürekli olarak arka planda çalışarak performansı yavaşlatabilir.
 • Genellikle, reklamlarla ve uygulama içi satın alımlarla doludurlar.

Telefon sistem temizleme uygulamaları kullanmaya karar verirseniz dikkatli olun. Mümkünse, onlardan tamamen kaçının. Telefonunuzun zaten oldukça verimli bir temizleme sistemine sahip olduğunu unutmayın, bu nedenle üçüncü taraf uygulamaları bu amaçla kullanmaya gerek yoktur. Eski dosyaları kolayca temizlemek için Depolama ekranında Boş alan üzerine dokunabilirsiniz.

Android Telefon Alanını Güvenli Şekilde Boşaltma

Android telefonunuzun depolama alanı önemlidir. Kullanılmayan önbellek dosyalarını temizlemek, geçici olarak alan boşaltmak veya uygulama sorunlarını gidermek için iyi bir yoldur. Ancak, sık sık ya da güvenilmez üçüncü taraf uygulamaları aracılığıyla yapmanız gereken bir şey değildir.

Yorumlar

 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz