Image by Freepik

Android antivirüs programları: Gereklilikleri ve avantajları nelerdir?

Android antivirüs programlarının gerekliliği tartışılan bir konudur. Bu blog yazısında, siber güvenliğiniz için Android antivirüs programlarının neden önemli olduğunu ve ne gibi avantajlar sağladığını ele alacağız. Okuyarak, Android cihazınızı nasıl koruyabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Android cihazlara antivirüs gerekli midir sorusundan önce, bir virüsün Android telefonda nelere yol açtığını ve kötü amaçlı yazılımlardan ne farkı olduğunu tam olarak anlamak gerekir.

Virüs nedir ve zararlı yazılımlardan farkı nedir?

Bilgisayar virüsleri, kendilerini kopyalayarak ve belirli bir programa eklenerek çalışırlar. Virüsler, güvenlik açığı bulunan bir yazılım, zararsız görünümlü bir e-posta veya yasadışı uygulamalarla sisteme girerler.

Android telefonlarda ise virüsler PC'de olduğu gibi çoğalmaz. Ancak Android telefonlar ve tabletlerdeki kötü amaçlı etkinlikler yalnızca programları kopyalamakla sınırlı değildir. Bunun yerine, kötü amaçlı yazılım birçok biçimde bulunur ve faaliyetlerinizi izlemek, bilgilerinizi ve nihayetinde paranızı çalmak için tasarlanmıştır.

Kötü amaçlı yazılım, kötü amaçlı koddur ve birçok farklı biçimde bulunabilir. Genellikle Kötü Amaçlı Yazılım ve Virüs terimleri birbirinin yerine kullanılır, aslında bir virüs yalnızca bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Örneğin, yüklediğiniz uygulamalara veya indirdiğiniz eklere çok dikkat etmezseniz, cep telefonunuz kilitlenebilir.

Bunun yanı sıra, telefona yükledikten sonra bilgilerinizi çalan kötü amaçlı uygulamalar da var.

Bu nedenle, kötü amaçlı yazılım saldırıları gerçektir. Ancak antivirüs uygulamaları bu konuda size yardımcı olabilir mi? Haydi, öğrenelim.

Android telefonda antivirüs programı gerekli midir?

Bu sorunun cevabı için iki seçeneğiniz var. İndirdiğiniz uygulamalardan veya tıkladığınız bağlantılardan emin değilseniz, bu tür şüpheli etkinlikleri bir ölçüde önlemek için bir virüsten koruma uygulaması yükleyebilirsiniz.

Ancak diğer tüm uygulamalar gibi bu antivirüs uygulamalarının da telefonunuzun belleğini ve pilini tüketeceğini unutmayın. Ancak faydasına baktığımızda artı tarafta kaldığını söyleyebiliriz.

Ancak her antivirüs uygulaması işe yaramaz. 2019'da AV-Comparatives tarafından yapılan bir araştırma, bazı antivirüs uygulamalarının telefonu kötü amaçlı yazılımlara karşı taramadığını bile keşfetti.

Bu uygulamalar, sahte bir virüs tarama durum çubuğu ile tarama yüzdesi gösteriyordu ve hepsi bu kadardı. Aynı zamanda, antivirüs uygulamalarının çoğunluğu Android telefonlardaki kötü amaçlı yazılımlara karşı etkisizdi.

Bu nedenle, telefona antivirüs uygulaması yüklemek istiyorsanız, yapılacak akıllıca en bilindik firmaların ürünlerine yönelmek olacaktır. Buna bir örnek Bitdefender Mobile Security'dir.

Bitdefender Mobile Security, mobil cihazlar için tasarlanmış bir antivirüs programıdır. Android ve iOS işletim sistemlerine sahip cihazlarda kullanılabilir. Bu program, kullanıcıların mobil cihazlarını çeşitli tehditlerden korumak için tasarlanmıştır.

Bitdefender Mobile Security, cihazınızı virüs, casus yazılım, kötü amaçlı yazılım ve diğer tehditlere karşı korur. Ayrıca, web siteleri, SMS ve MMS mesajları, e-postalar ve diğer dosyalar gibi birçok farklı kaynaktan gelen tehditlere karşı da koruma sağlar.

Program, birçok farklı özelliğe sahiptir. Örneğin, cihazınızın güvenliğini artırmak için otomatik tarama, çalıntı cihaz bulma, uygulama izleme, veri şifreleme ve Wi-Fi güvenliği gibi özellikler sunar. Ayrıca, antivirüs yazılımınızı güncel tutmak için otomatik güncelleme özelliği de mevcuttur.

Bitdefender Mobile Security, kullanımı kolay bir arayüze sahiptir ve cihazınızın performansına zarar vermez. Ayrıca, düşük pil tüketimi özelliği sayesinde, cihazınızın bataryasını korur ve kullanım süresini artırır.

Sonuç olarak, Bitdefender Mobile Security, mobil cihazlar için geliştirilmiş bir antivirüs programıdır. Mobil cihazınızın güvenliğini sağlamak ve çeşitli tehditlerden korunmak için bu programı kullanabilirsiniz.

Telefonunuzu ve verileriniz güvende tutmak için yapmanız gerekenler

Etkili bir antivirüs uygulamasına sahip olmak yeterli değildir. Telefonunuzdaki uygulamaları indirirken veya belirli siteleri ziyaret ederken aynı derecede dikkatli olmak gerekir.

İlk adım, uygulamaları yalnızca Google Play Store'dan indirmek ve üçüncü taraf mağazalar veya tehlikeli APK sitelerinden uygulama indirip yüklemekten kaçınmaktır. Play Store, Google Play Protect ile uygulamalarını zararlı yazılımlara karşı düzenli olarak tarar ve şüpheli olanları siler.

Ancak %100 kusursuz bir koruma sistemi değildir ve bazen bu koruma kalkanından bazı kötü amaçlı yazılım barındıran uygulamalar geçebilir ve mağazada yayınlanabilir. Böyle bir örnek, Instagram kullanıcı adlarını ve şifrelerini çalmayı başaran InstaAgent'tır. Başka bir örnek, Google Play Store'da 20'den fazla uygulamada bulunan Joker kötü amaçlı yazılımıdır.

Biraz daha güvende kalmanın bir yolu, Android telefonunuzu düzenli olarak en son güvenlik yaması ile güncellemektir. Bu güvenlik yamaları, olası güvenlik açıklarını giderir.

Ancak günün sonunda, verilerinizi ve bilgilerinizi güvende tutmak ve uzun vadede para kaybetmemek için proaktif olmak siber güvenliğinizi sağlamak size bağlıdır. İşte güvende kalmanın birkaç yolu

  • Üçüncü taraf uygulama mağazalarından uygulama indirmekten kaçının.
  • Android uygulama izinlerini zaman içinde inceleyin. Çoğu zaman dikkat etmeden uygulama izinleri veriyoruz ve bu uzun vadede zararlı olabilir.
  • E-posta ve mesajlardaki bağlantılara tıklamaktan kaçının.
  • Uzun süredir güncellenmeyen uygulamaları güncelleyin ve sistem güvenlik yaması güncellemesi varsa hemen güncelleme yapın.

Sonuç olarak, evet, Android akıllı telefonunuza bir antivirüs uygulaması yükleyebilirsiniz. Sizi yalnızca virüslerden değil, aynı zamanda genel kötü amaçlı yazılım saldırılarından da bir dereceye kadar korurlar.

En kötü durumda, telefonunuzun biraz garip davrandığını fark ederseniz (pilin beklenenden daha erken bitmesi, ısınması veya rastgele web sayfaları açması), fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi yapmak mantıklı olacaktır.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın