Ogznet.com
Resim StockSnap tarafından Pixabay'a yüklendi

Hızlı Okuma Teknikleri ve Hızlı Okuma Egzersizleri

Evelyn Wood’un ismini, hızlı okuma ve hızlı öğrenme ile eşanlamlı olarak hatırlayacak kadar yaşlı olabilirsiniz. Evelyn Wood, Reading Dynamics’in kurucusuydu. Eski iş ortağı H. Bernard Wechsler da başarılı hızlı okuma tekniklerinden altısını bizlerle paylaştı.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Wechsler ve Wood, hızlı okuma teknikleri ve hızlı okuma egzersizleri ile Amerikan başkanları Kennedy, Johnson, Nixon ve Carter da dahil olmak üzere 2 milyon insanın okumasını hızlandırdı. Şimdi sizde bu 6 kolay hızlı okuma tekniği ile okumanızı hızlandırabilir ve daha kolay akılda tutabilirsiniz.

  Hızlı okuma teknikleri

  1. Yazıyı 30 derecelik bir açıda tutun

  Kitabı ya da artık ne okuyorsan, gözlerine 30 derecelik bir açıyla tut. Masa ya da masa üzerinde düz duran materyalleri asla okumayın. Wechsler, yatay pozisyonda duran bir kitaptan okumanın; retina ağrısına, göz yorgunluğuna neden olduğunu ve yaklaşık iki saat sonra genellikle kuru göz ve tahrişe yol açtığını belirtiyor.

  Bilgisayar ekranınızın açısını da 30 dereceye göre ayarlayın.

  2. Başınızı okuduğunuz şekilde soldan sağa hareket ettirin

  Okumayı öğrendiğinizde tavsiye edilen okuma şekli bu değildi. Ancak Wechsler, okurken başınızı hafifçe ileri geri hareket ettirdiğinizde retinanızdaki görüntülerin stabilize edilmesine yardımcı olduğuna dair bilimsel kanıtlardan bahseder. Buna vestibülo-oküler refleks veya VOR denir.

  Okuduğunuz sırada başınızı hareket ettirmek, tek tek kelimeleri okumak yerine sözcük öbeklerini okumaya yardımcı olur. Wechsler, "Bir seferde birden çok kelimeyi okumak, öğrenme becerilerinizi ikiye katlamak ya da üç katına çıkarmanın sırrıdır, çevresel görüşünüzü kullanarak vizyonunuzu genişletmektedir." der.

  Wechsler, "Gözlerinizin iki tarafındaki minik kasları rahatlatın ve odaklanın" diyor.

  Tek başına bu uygulama ile konuşma ve düşünme arasındaki fark hızınızı, dakikada 200'den 2500 kelimeye çıkarmanıza yardımcı olacağını söylüyor.

   3. Bir işaretçi ile okuyun

   Wechsler bu ipucu ile görüş alanınızdaki hareketli bir nesneyi takip etme içgüdüsünü çağırır.

   Okuduğunuz her cümleyi vurgulamak için bir kalem, lazer veya bir çeşit işaretçi ve hatta parmağınızı bile kullanabilirsiniz. Böylece, işaretçinin her iki tarafında altı kelime toplayacak ve her bir kelimeyi ayrı ayrı okumaktan altı kat daha hızlı bir cümle içinde hareket etmenizi sağlayacaktır.

   İşaretçi, bir hız oluşturmanıza yardımcı olur ve dikkatinizi sayfaya odaklar.

   Wechsler, "bir işaretçi kullanırken, sayfada okuduğunuz noktaya dokunmasına asla izin vermeyin" diyor. "İşaretçiyi sayfadaki kelimelerin yaklaşık 1,27 cm altına getirin. Uygulama sadece 10 dakika içinde, okumayı pürüzsüz ve rahat hale getirir. Öğrenme hızınız 7 gün içinde iki katına çıkacak ve 21 gün içinde üç katına çıkacak."

   4. Parça parça okuyun

   İnsan gözünün fovea adı verilen küçük bir noktası vardır. Bu noktada, görüş nettir. Bir cümleyi üç veya dört sözcükten oluşan parçalara böldüğünüzde, gözleriniz en belirgin biçimde ortadaki merkezini görür, ancak çevreleyen kelimeleri hala ayırt edebilir.

   Her kelimeyi okumak yerine üç veya dört parçada bir cümle okumayı düşünün ve cümleyi ne kadar hızlı geçeceğinizi görebilirsiniz.

    5. Kendinize inanın

    Bir şey yapabileceğinizi düşündüğünüzde, genellikle yapabilirsiniz.

    Okuma ile ilgili inanç sisteminizi yeniden programlamak için pozitif kendi kendine konuşma kullanın. Wechsler, 21 gün boyunca günde 30 saniye pozitif olumlamaların tekrarlanmasını "kalıcı sinir ağlarına bağlanmış beyin hücrelerini (nöronlar) yaratır" diyor.

    Önerdiği onaylar:

    • "Geçmiş inançlarımı/algılarımı/yargılarımı serbest bırakıyorum ve şimdi kolayca ve hızlı bir şekilde öğrenip hatırlıyorum."
    • "Her gün her şekilde daha hızlı ve daha hızlı öğreniyorum ve daha iyi ve daha iyi oluyor."

    6. Okumadan önce gözlerinize 60 saniye boyunca egzersiz yapın

    Okumaya başlamadan önce Wechsler, spor yapmaya başlarken yapılan gibi gözleriniz için "ısınma hareketleri" yapmanızı önerir.

    Wechsler, "vizyonunuzu keskinleştirir ve öğrenme hızınızı hızlandırmak için periferik görüşünüzü harekete geçirir " diyor. "Bu günlük bir dakikalık egzersiz göz-kas yorgunluğunu önlemeye yardımcı olabilir."

    Hızlı okuma göz egzersizi nasıl yapılır

    • Önünüzdeki duvarda tek bir noktaya odaklanın, başınızı hareketsiz tutun.
    • Sağ elinizi göz seviyesinde önünüze uzatıp, 45 cm'lik bir sonsuzluk sembolünü (yan duran 8 gibi) izleyin ve gözlerinizle üç veya dört kez takip edin.
    • Ellerinizi değiştirin ve sol elinizle sembolü takip edin, beyninizin her iki tarafını da etkili bir şekilde uyandırın.
    • Elinizi bırakın ve tek başına gözlerinizle bir yönde sembolü 12 kez izleyin.
    • Diğer yönde gözlerini hareket ettirerek devam edin.

    Sık Sorulan Sorular

    Vestibulo-oküler refleks (VOR): Düz bakış sırasında bakışı sabitlemeyi amaçlar. Bu amaçla gözler retinadaki imajı sabitleyebilmek için başın aksi yönünde ve aynı hızla hareket ederler. Baş hareketleri ile göz arasındaki bu ilişki denge için de gereklidir ve VOR'in nedenidir.

    1

    Merkezi görme ile sorumlu konik hücrelerin göz içinde en yoğun halde bulunduğu yer, sarı beneğin fovea adı verilen merkezine doğru olan kısmıdır. Bu bölge keskin görme merkezidir. Fovea ve foveola oldukça hassas ve yoğun miktarda konik görme hücrelerini barındırır.

    1
    Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

    Yorumlar

     Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
    Yorum Yaz