Ogznet.com
Uzay ve Astronomi Meraklıları için 5 Muhteşem Site Paylaş:
Photo by Nick Owuor (astro.nic.visuals) on Unsplash

Uzay ve Astronomi Meraklıları için 5 Muhteşem Site

Uzay sırları çoğu insanın en çok merak ettiği şeyler arasında yer alır. Belki de bilinmeyen şeylere karşı duyulan ilgiden kaynaklanıyor. Yada uzaylılar ve yalnız olmadığımızı düşünmekle alakalıdır. Bazı insanlar uzay hakkında daha çok bilgi edinmek için belgesellere bakıyor. Bazıları ise evreni hiç olmadığı şekilde gören bu web sitelerine.

Bu yazının içeriği: Kapat

1. Exoplanet Travel Bureau - Güneş sistemimizin ötesindeki gezegenler

Exoplanet Travel Bureau - Güneş Sistemimizin Ötesinde Gezegenler

Bu 360 yüzey ve seyahat posterleri seti, bilim adamlarının ve mühendislerin yaratıcılığının sadece şu anda hayal edebileceğimiz şeyleri yapmamıza izin vereceği bir günü öngörüyor.

Güneş etrafında dönen gezegenleri biliyorsunuz. Başka bir yıldızın etrafında dönen herhangi bir gezegen, bir dış gezegendir. NASA'nın etkileşimli Exoplanet Seyahat Bürosu ile diğer gezegenlerin nasıl görünebileceğini görmek için güneş sistemimizden çıkın.

Yedi farklı uzaylı dünyasını keşfedebilirsiniz, bunların hepsinde bir poster ve yüzeyinde durmanın nasıl bir şey olduğuna dair etkileşimli bir görünüm var. Elbette gerçek bir video değil, bir sanatçının gezegenin muhtemelen neye benzeyeceğine dair renklendirilmiş rekreasyonu. Google Street View gibi gezinebilir ve dış gezegen hakkında daha fazla bilgi edinmek için etkileşimli öğeleri tıklayabilirsiniz.

Bunu beğendiyseniz, NASA'nın Exoplanet Exploration Programı, güneş sistemimizin ötesinde gezegen ve yaşam arayışı Korku Galaksisini ziyaret edin. Benzer şekilde, insan yaşam formu benzeri bazı popüler canavarlar bulundurabilcek dış gezegenleri keşfetmek için Canavarlar Evreni ziyaret edin.

2. Space Dashboard - Uzaydaki birkaç canlı olaydan oluşan bir koleksiyon

Space Dashboard - Uzaydaki birkaç canlı olaydan oluşan bir koleksiyon

Sizin gibi bir uzay meraklısı, uzay ile ilgili güncel tüm aktiviteleri içeren güzel bir web sitesini yayına aldı. Space Dashboard, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan doğrudan canlı yayın yapar.

Site, K endeksine göre mevcut jeomanyetik fırtınaları, dünyanın şu anki gece-gündüz ayrımı ve uzay temelli hava durumu tahminlerini, güneşin dış atmosferinin, sıcak parlama plazmasının ve koronasının güncel bir görünümünü, bugün ve önümüzdeki birkaç gün boyunca dünyaya yakın nesneler gibi birçok bilgi sağlar.

3. Supercluster - Astronot Veritabanı

Supercluster - Astronot Veritabanı

Supercluster, göz atabileceğiniz ve arayabileceğiniz dünyanın ilk astronot veritabanı. Artık yıldızlara ulaşan 582 insanın tamamını görebilirsiniz.

Her profilin adı, görevi ve görevlerinin sayısı, uzayda kaç gün geçirdikleri ve kaç uzay yürüyüşü yaptıkları gibi istatistikleri vardır. Veritabanını cinsiyet, ülke, görev, fırlatma sırası ve uzay aracına göre filtreleyebilir veya sıralayabilirsiniz.

Supercluster, uzay meraklıları için harika bir web sitesidir. Makaleler ve hikayeler, uzay keşfinin nasıl çalıştığına dair ilginç bilgiler sağlıyor.

Supercluster mobil uygulaması

Ayrıca Supercluster mobil uygulamasıyla görev bilgileri, geri sayımlar, canlı yayınlar ve özelleştirilmiş başlatma uyarıları alın.

4. TruSat - Dünya'dan uyduları izleyin

TruSat - Dünya'dan uyduları izleyin

Uzayda çeşitli amaçlarla dünyayı dolaşan neredeyse 6.000 uydu var. Çoğu zaman, uydular uzayda bozulur enkaz oluşturur veya galaktik koşullar nedeniyle yollarından saparlar.

TruSat, uydu davranışının bağımsız bir kaydını oluşturmak için uyduların gözlemlerini kitle kaynaklı olarak kullanan, herkes tarafından desteklenen bir kamu hizmetidir.

Uyduları takip ederek, gözlemleri TruSat kataloğunu besleyen küresel bilim insanları topluluğuna katılacaksınız. Başlamak için ihtiyacınız olan tek şey açık bir gökyüzüdür, ekipman gerektirmez.

TruSat'ın objektif bir veri kaydı olarak kalması için, tek bir kuruluşun onu kontrol etmemesi gerekir. Bunu başarmak için TruSat'ın sizin gibi dünyanın dört bir yanından çeşitli katılımcılara ihtiyacı var.

Web sitesi, nerede olursanız olun, Dünya'dan uyduları izlemek için internetin en iyi ücretsiz kılavuzuna sahiptir. Tamamen yeni başlayanlar için erişilebilir ve herhangi bir ekipmana da ihtiyacınız yoktur. Bununla birlikte TruSat, akıllı telefonunuzla bir uydunun fotoğrafını veya videosunu nasıl çekeceğinizi ve daha sonra veritabanına gönderebileceğinizi öğretir.

5. See A Satellite Tonight - Bu gece bir uydu gör

See A Satellite Tonight - Bu gece bir uydu gör

Nereye bakacağınızı biliyorsanız, uydular gece gökyüzünde görülebilir, teleskop gerekmez. See A Satellite Tonight (SAST), gece gökyüzünde bir uydunun üzerinizden ne zaman geçip çıplak gözle görülebileceğini bilmek için kolay bir uygulamadır.

SAST'ı çalıştırın ve mevcut konumunuza erişim izni verin. Bir dakika içinde, yerel saat diliminizde belirtilen zamanlamalarla birlikte yaklaşmakta olan birkaç uydu geçişinin bir listesini alacaksınız. Uygulama ayrıca iki faydalı animasyon gösterir, böylece onu kaçırmazsınız.

İlk animasyon, uydunun mevcut konumunuz üzerindeki yörüngesini gösteren, Dünya'nın uzaydan bir görüntüsüdür. İkinci animasyon, gece gökyüzüne bakarak, bulunduğunuz yerden nasıl görüneceğini gösterir. Sizi ne bekleyeceğinize hazırlar.

SAST, takvimler veya tarayıcı bildirimleri aracılığıyla bu uyduları kontrol etmek için hızlı bir şekilde hatırlatıcılar planlama yeteneği sağlar. Wikipedia bağlantıları aracılığıyla web sitesindeki herhangi bir uydu hakkında ek bilgi de arayabilirsiniz.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz