macOS için En İyi 8 Ücretsiz Video Düzenleme Programı

Apple bilgisayarlar, fotoğraf ve video düzenleme konusunda oldukça iyidirler ve genelde uzman kişiler tarafından kullanılırlar. Tek sorun, Adobe Premiere, After Effects ve Apple’ın kendi Final Cut Pro X serisi gibi sektör lideri video düzenleme programlarının ucuz olmamasıdır.

iMovie artık ücretsiz olmadığı için iyi bir Mac video düzenleme programı bulmak zordur. Hiçbir şey, Adobe ve Apple’ın yazılımları ile ilgili beklentiyi karşılamayacaktır, ancak işinize yarayacak birkaç ücretsiz video düzenleme programı da var.

Da Vinci Resolve'nin Studio sürümü neredeyse $1.000'a mal oluyor, ancak temel sürüm tamamen ücretsizdir. Daha da iyisi, paha biçilmez bu sürüm, güçlü bir video editörü olarak aynı yüksek kaliteli görüntü işleme yeteneklerini içerir.

En iyi renk düzeltme özelliklerinden bazıları ve hatta daha hızlı düzenleme için harici donanım panelleriyle çalışır.

Elbette sınırlamalar var, asıl çözüm ise sadece kullanıcılar için fazlasıyla yeterli olacak olan SD, HD ve Ultra HD çıktılar.
Elbette ki daha gelişmiş sınıflandırma ve izleme araçlarının bazılarında sınırlamalar vardır, ancak bu sınırlamalar, profesyonel kullanıcıları, yükseltmeleri gerekenleri ikna etmek için çoğunlukla mevcuttur.

Oldukça iyi bir öğrenme eğrisi olabilir, ama Da Vinci Resolve, gezegendeki en güçlü video düzenleme paketlerinden biri ve ücretsiz bir program.

Karar: Güçlü, özellik açısından zengin, çoğunlukla profesyonel ticari kullanıcılara yönelik sınırlamalarla. Kesinlikle ücretsiz bir seçenek.

Sabit, ücretsiz ve erişilebilir bir video düzenleyici sağlamak amacıyla oluşturulmuş, OpenShot, 2008'den bu yana platformlar arası açık kaynak kodlu bir video editörüdür. Projenin 2016'nın Ağustos ayındaki 2.1 sürümünden sonra program herkese açık hale getirildi.

Yıllar boyunca, çeşitli biçimler, animasyon için anahtar kareler, modern bir video düzenleyicisinden beklediğiniz geçiş ve kompozisyon desteği, başlıklar ve ekstra özellikler yığını, sınırsız video ve ses parçaları için harika destek dahil olmak üzere özelliklerin listesi büyümüştür.

Geçmiş eleştiriler OpenShot’ın güvenilirliğini gösterdi, ancak yine de ücretsiz bir çekim yapmaya değer.

Karar: Etkileyici bir özellik listesiyle harika bir çapraz platform açık kaynak seçeneği. Arayüz biraz eski hissettiriyor.

3. Shotcut

Bir başka ücretsiz, açık kaynak, çapraz platform video editörü; Shotcut hala aktif geliştirme aşamasındadır. Özellikler OpenShot kadar etkileyici, ancak Shotcut aynı zamanda ücretsiz bir açık kaynak çabasından daha çok pro-katmanlı bir uygulamaya benzeyen harika görünümlü bir arayüze sahip.

Çok çeşitli video dosyalarını ve formatlarını (4K video dahil) desteklemenin yanı sıra, Shotcut ayrıca sesle çalışma, kompozisyon ve geçişler dahil etkileyici video efektleri listesi ve çalışmak için esnek bir UI içerir.

Karar: Eğer ücretsiz ve özellik istiyorsanız Shotcut kesinlikle bir göz atmaya değer.

4. Blender

Blender, oldukça yüksek profilli prodüksiyonlarda kullanılan ücretsiz bir 3B modelleme ve birleştirme uygulamasıdır. Pek çoğu, öğrenmeye zaman ayırmaya istekli olmanız şartıyla, aynı zamanda yetenekli bir doğrusal olmayan video düzenleyicisidir.

Karar: Amaçlı değil, öğrenmeye vaktiniz varsa güçlü.

Lightworks, bu listedeki en güçlü uygulamalardan biridir ve ücretsiz kullanıcı için bu kadar kısıtlayıcı olmasaydı tüm diğer paketlerin üzerinde tavsiye edilirdi.

Ücretsiz sürüm, kapsamlı bir editörden beklediğiniz her zamanki çok katmanlı zaman çizelgesi yaklaşımının yanı sıra video efektleri, multicam düzenleme, başlık oluşturma içerir.

Ne yazık ki (projenizi dışa aktarma) render etme, Vimeo'da 1080p çıkışı ve YouTube'a 720p çıkışı ile sınırlıdır. Ayrıca Lightworks Archives'a da başvurabilirsiniz, ancak uygun bir H.264, MP4 veya DVD çıkış formatı seçenekleri yoktur.

Bu nedenle, araç takımı geniş olsa da, kapsamlı bir şekilde ücretsiz olarak denemek ve daha sonra yeni sürüme geçmek istemediğiniz sürece Lightworks çok çekici bir editör değildir.

Karar: Çok sayıda özelliğe sahip güçlü bir editör, ancak dosya çıkışı ücretli ve Vimeo'da 1080p ve YouTube'da 720p ile sınırlandırıldı.

6. Kdenlive

Linux (daha iyi video editörlerinden biri olan) ile uyumluluğu daha iyi bilinir, Kdenlive MacPorts üzerinden mevcut paketler ile macOS'ta kaynak olarak derlenebilir.

Kdenlive, yıllar içinde biraz gelişti ve şimdi alışkın olandan daha profesyonel bir düzenleme paketine benziyor.
En son sürümde çok kanallı video düzenleme, çok sayıda video formatı desteği, efekt ve geçişler, başlıklar ekleyebilme, ana kareler için destek ve özelleştirilebilir bir arayüz bulunuyor.

Büyük ticari süitlerde bulunan özelliklerin eksikliği varken, Kdenlive basit ve fonksiyonel bir özellik değildir.

Karar: Çok çeşitli özellikler ücretsiz, ancak Mac paketleri güncel değil, dolayısıyla bazı özellikler kullanılamayacak.

7. Jahshaka

Daha önce CineFX olarak bilinen Jahshaka, video düzenleme, 2D ve 3D animasyon, birleştirme, renk düzeltme ve Mac, Linux ve Windows sistemeleri üzerinden video dosyalarına video efektleri sağlar. Muhtemelen Adobe After Effects ile karşılaştırıldığında ne sunduğuna göre en iyisidir.

Topluluk bu kadar aktif görünmüyor, ancak Adobe'nin hakim olduğu bir pazarda gerçekten açık kaynaklı çapraz platformlu bir alternatif görmek hala güzel. Geliştiriciler yakın zamanda VR pazarında, Jahshaka VR adında yeni bir araç kitinin piyasaya sürülmesini istediler.

Web sitesinde yer alan eğiticilerin çoğu 2013'e kadar uzanmaktadır. Bu nedenle, en son sürümünden en iyi şekilde yararlanmak için biraz zaman harcamak isteyebilirsiniz.

Karar: Bir editörden daha fazla video işlemcisi, Jahshaka, doğrusal olmayan bir çalışma alanı sağlamaktan ziyade etkilere odaklanır. Aynı zamanda biraz modası geçmiş, ancak aktif geliştirme aşamasında görünüyor.

8. Avidemux

Diğer bir Linux varyantı Avidemux'dur ve doğası gereği basit olsa da, basit düzenleme görevleri için iyi çalışır ve çok çeşitli giriş ve çıkış formatlarını destekler.

Proje, sürekli olarak devam eden bir gelişme ile yılda birkaç güncelleme geçiriyor. Her üç ana sürüm arasında parite korunur, bu nedenle Mac paketini seçerseniz herhangi bir özelliği kaçırmazsınız.

Karar: Yetenekli bir ücretsiz alternatif, ancak arayüz ve özelliklerde eksik.

Videoları izlemek için bir program: VideoLAN - VLMC

VideoLAN Movie Creator, video oluşturma için libVLC tabanlı ve Windows, Linux ve Mac OS X üzerinde çalışan bir doğrusal olmayan düzenleme yazılımıdır! GPLv2 şartları altında dağıtılan ücretsiz bir yazılımdır.

VLMC, Google Code of Code'un bir parçasıdır!

VLMC'nin hala geliştirilme aşamasında olduğunu ve bu nedenle henüz beta testi veya üretim için hazır olmadığını unutmayın.

Karar: Henüz hazır olmayan gelecek vaat eden açık kaynak kodlu bir uygulama.

Diğerleri

Gözümüze takılan ancak ücretsiz olarak nitelendirilemeyen veya artık aktif olarak geliştirme aşamasında görünmeyen birkaç video düzenleyici daha var. Bunları da kontrol etmek isteyebilirsiniz:

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın