Ogznet.com
İşyerinde Dikkat Dağınıklığını Önlemenin Yolları - 7 İpucu Paylaş:
Image by rawpixel.com

İşyerinde Dikkat Dağınıklığını Önlemenin Yolları - 7 İpucu

İşyeri dikkat dağıtıcı unsurların en çok bulunduğu noktadır! Önemli bir işe odaklanıp, bir sonraki adımda kendinizi Facebook bildirimlerinizi kontrol ediyor veya bir YouTube videosu izliyor şekilde bulabilirsiniz.

4 çalışandan 3'ü, işin bir noktasında dikkatlerinin dağıldığını itiraf ediyor. Bu dikkat dağılmasından dolayı oluşan verim kaybı, şirketlere milyonlarca liraya mal oluyor. Çoğu insan bu konuda konuşmak, hatta kabul etmek istemese de durum böyledir.

Eğer kendi işinizde çalışıyorsanız, hesap vermek zorunda olduğunuz kimse yoktur, bu da dikkat dağınıklığını daha çok artırır. Bir takım yönetiyorsanız, sinir bozucu ve dikkat dağıtıcı unsurlar nedeniyle büyük miktarda potansiyel karı kaçırmak içten bile değildir.

Eğer bu konuda her şeyi denediyseniz, işyerindeki dikkat dağınıklığını ortadan kaldırmak için şimdi bu 7 ipucundan yararlanın. Muhtemelen, bu taktiklerden en az biri, sizin veya ekip üyelerinizin çalışma günü boyunca daha odaklanmış ve üretken kalmalarını sağlayacaktır.

1. Zaman Kısıtlamaları Oluşturun

Bir görevi tamamlamak zorunda olduğunuz süreyi sınırlandırmak, dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırmanın kolay bir yolu olabilir. Siz veya ekibinizdeki herhangi bir kişi baskı altında çalışıyorsa, bir işi genellikle size istediğinizden daha kısa sürede tamamlayıp verecektir.

Çok fazla zamanımız olduğunu düşündüğümüzde, bunu genelde gereksiz şeylerle doldurma eğilimindeyiz. Her seferinde, bir zaman sıkıntısı altında çalışmak, eldeki göreve daha fazla odaklanmak için daha fazlasını yapmak demektir.

8 saatlik bir çalışma gününde, odaklanmış ve üretken kalmanın çok zor olduğu düşünülebilir. Gününüzü bölümlere ayırıp zamanınızı bölerseniz (1 saat, 30 dakika gibi), işinizi dikkat dağınıklığı olmayan bir görev olarak tamamlarsınız. Bu küçük kilometre taşlarından geçmeye başladığınızda, dikkatiniz dağılmadan daha uzun süre çalışmak için motive olacaksınız.

2. Telefonunuzu Uçak Moduna Alın

Tüm dikkatinizi vermeniz gereken bir iş üzerinde çalışırken, telefonunuzu uçak moduna alın veya sessize alıp çekmeceye koyun. Yanınızda telefonunuzla çalışmak, açıklanamayan bir şekilde rahatlık sağlayan bir alışkanlık olabilir.

Telefonunuzla uğraşarak gün boyunca dikkatiniz dağılıyor, ciddi işler üzerinde çalışırken onu uçak moduna almayı deneyin. Bu, sürekli gelen aramalardan, sosyal medya, mail veya mesaj bildirimlerden korunacağınız anlamına gelir.

Bir bildirim duyduğunuzda, telefonunuza ulaşmak ve ona bakmak cazip gelir. Çoğu zaman, gelen bildirim bu çok önemli bir şey değildir ve bu konsantrasyonunuzu düşürür.

Bunun yerine, ne kadar süreyle çalışmak istediğinizi ve ne yapmak istediğinizi belirlemek için bir hedef / zaman çerçevesi belirleyin, daha sonra dikkat dağınıklığı olmadan çalıştığınız için telefon bildirimlerini kontrol ederek kendinizi ödüllendirin.

İlginizi
çekebilir

Odaklanmanıza ve Kendinize Gelmenize Yardımcı Olacak Araçlar

3. Mail Bildirimlerini veya Tarayıcınızdaki Mail Sekmenizi Kapatın

Çok sık mail kutunuzu kontrol ediyorsanız, yeni bir mesaj alıp almadığınızı görmek için telefonunuza bakmadan veya sekmelerinizi yenilemeden duramazsınız. Araştırmalar, gelen mailleri çok sık kontrol edenlerin, olumlu bir haber almak için bunu yaptıklarını gösteriyor.

Belki geçmişte sizi mutlu eden bir mail aldınız ya da birileri size mail yoluyla benzersiz bir fırsat için ulaştılar ve tüm gününüz güzelleşti. Bilinçaltınız, şimdi gelen kutunuza atılan başka bir güzel mesajın olması umuduyla mail hesabınızı sürekli kontrol etmenin zevkli olduğunu düşündürüyor.

Telefon bildirimlerinde olduğu gibi, gelen maillerin çoğu iyi bir haber vermez ve çok rahatsız edici olabilirler. Telefonunuzdaki mail bildirimlerini devre dışı bırakın ya da dikkat dağıtmayı ortadan kaldırmak istediğinizde web tarayıcınızdaki mail hesabınızın açık olduğu sekmeyi kapatın.

4. Çevrenizi Kontrol Etmeyi Bırakın

Çevrenizi her zaman kontrol edemezsiniz, ancak onları kontrol etmenin ve doğru çalışma ortamını seçmenin bazı yolları vardır. Örneğin, önünüzden geçen insanları göremediğiniz, ne söylendiğini ya da ne yapıldığını kontrol edemediğiniz gürültülü bir alanda çalışıyorsanız, muhtemelen işinize fazla odaklanamayacaksınız.

Evde çalışıyorsanız, çevreniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz, ancak bu, tüm dikkat dağıtıcı etkenlerin yok olacağı anlamına gelmez. Televizyonu kapatmanız, belirlenmiş bir çalışma alanı bulmanız, kedi ya da köpeği beslemeniz, çocukların okulda olduğundan emin olmanız veya bir başkası tarafından denetlenmemeniz ve telefonunuzu bırakmanız gerekir.

Bir çalışma alanı veya kütüphane gibi evden uzakta daha kontrollü bir ortamda çalışmak daha iyi olabilir. Bu yerler özellikle gürültülü değildir ve işyerindeki dikkat dağıtıcı unusurlar olmadığı için sizi daha üretken olmaya motive edebilir.

5. Tam Öğün ve Sağlıklı Yemekler Yiyin

CareerBuilder tarafından yaptırılan bir Harris anketine göre, işverenler, ekiplerinin atıştırmalık molalarında zamanlarının yaklaşık %30'unu boşa harcadıklarını söylüyor. İş günü boyunca atıştırma molaları her zaman eğlencelidir, çünkü işten uzaklaşıp özgürce vakit geçirebileceğiniz bir zamanı sembolize ediyorlar.

Aperatif molaları, özellikle fazla dikkat dağıtıcı hale geliyorlarsa, sınırlı olmalıdırlar. Yapabileceğiniz bir şey, atıştırma dürtüsünü ortadan kaldırmak için gün boyunca daha dolu ve sağlıklı yemekler yemektir.

Eğer yapabilirseniz dengeli bir kahvaltı, iş günü içinde 3-4 saat kadar açlık hissettirmez. Atıştırmalıklar hazırlayabilir ve paketleyebilirsiniz, böylece molalarınız için atıştırmalıklar bulmak ve hazırlamak için daha fazla zaman harcamanıza gerek kalmaz.

İlginizi
çekebilir

Parlayan Nesneler Sendromunu Önlemek ve Odaklanmak

6. Bilgisayarınıza Dikkat Dağıtmayı Engelleme Programları Kurun

Çalışırken dikkatinizi dağıtan birkaç siteyi sık sık ziyaret ediyorsanız, bu siteleri günün belirli saatlerinde engellemenize yardımcı olacak programlar indirmeyi düşünün. Bu programlar, bazı siteleri gün boyunca engelleyerek daha verimli olmanıza yardımcı olur.

Cold Turkey - Dikkat dağıtıcı web sitelerini, oyunları ve uygulamaları engelleyerek üretkenliğinizi artırın ve boş zamanınızı geri kazanın.

Bir Mac'iniz varsa, işyerindeki dikkat dağılmalarını ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak belirli siteleri engellemek için Self Control uygulamasını kullanabilirsiniz. Cold Turkey bu hizmetin eşdeğeridir ancak Windows kullanıcıları içindir.

7. Sorumluluk Sahibi Olmak

Bazen, sadece işyerindeki dikkat dağınıklıklarını ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak bir söz duymanız gerekebilir. Kendi işinizse, ilk başta bu zor görünebilir, ama tek ihtiyacın olan bir sorumluluk ortağı.

Bir arkadaş, aile üyesi, bir ortak veya bir meslektaşı seçin ve onlara gün için ne yapacağınızı söylemesi için birkaç dakikalarını ayırmalarını isteyin ve öğleden sonra bu işleri yapıp yapmadığınızı paylaşmak için onlara geri bildirimde bulunun.

Doğal olarak, olumlu bir rapor sunmak isteyeceksiniz, böylece dikkat dağınılığından kaçınacak ve işinizi yapmak için motive olacaksınız.

Sonuçta, dikkat dağıtıcı şeylerin gününüzü bitirmesi gerekmez. Dikkatinizi dağıtmamak için bir sürü zaman harcıyorsanız, bu 7 kolay ipucunu kullanarak ne kadar çok şeyi başarabileceğinizi ve ne kadar zaman kazanabileceğinizi hayal edin.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz