Ogznet.com
Fotoğraf sahibi mohamed hassan form PxHere

Instagram’da Birini Engellerseniz Ne Olur? Engel Nasıl Kaldırılır?

Sosyal medyada rahatsız olduğunuz birini engellemek çok kolaydır. Peki, Instagram’da birini engellediğinizde ne olacağını merak ediyor musunuz? Aslında engellenen kişi paylaşımlarınızı ve hikayelerinizi göremez. Ama ya yorumlar, beğeniler, mesajlar ve biyografiniz gibi diğer şeyleri görebilir mi?

Bu yazıda, Instagram'da bir kişiyi engelledikten sonra neler olacağını anlamanıza yardımcı olacak cevapları bulacaksınız.

1. Profi̇li̇ni̇zde Arama Yoluyla Eri̇şi̇lebi̇li̇r mi̇?

Önbellek sorunu nedeniyle bir süre, engellenen kişi veya siz birbirlerinizin profilini arama yoluyla görüntüleyebilirsiniz, ancak bu birkaç gün sonra biter.

2. Engellenen Ki̇şi̇ Instagram Profi̇li̇ni̇zi̇ ve Taki̇pçi̇leri̇ni̇zi̇ Görebi̇li̇r mi̇?

Evet. Engellenen kişi profilinizi görebilir, ancak profilinizdeki paylaşımlarınızı, hikayelerinizi veya öne çıkanların hiçbirini göremez. Ancak arama sonuçları ve çoğunlukla önceki yorumlardan, etiketlerden veya grup mesajlarından profilinizi bulabilir.

Instagram önceki yorumları silmediği için, üzerlerine tıklamak engellenmiş kişiyi profilinize getirecektir. Ancak göreceği tek şey profil resminiz, paylaşım ve takipçi sayılarınız. Paylaşımlarınızı veya hikayelerinizi görmezler. Biyografi alanından aşağısı boş görünecektir.

Aynı şey sizin için de geçerlidir. Engellenen kişinin profilini de ziyaret edebilirsiniz, ancak paylaşımlar veya hikayeler gibi şeyleri göremezsiniz.

3. Engellenen Ki̇şi̇ Profi̇l Resmi̇ndeki̇ Ve Bi̇yografi̇deki̇ Deği̇şi̇kli̇kleri̇ Görebi̇li̇r mi̇?

Evet. Profilinize önceki yorumlardan veya mesajlardan veya hatta kullanıcı adı üzerinden erişebiliyorlarsa, herkese açık veya özel bir profilinizde bunları görebilecekler. Bunun nedeni, özel bir profiliniz olsa bile, Instagram'da hem profil resmi hem de biyografinin üye hesabı olmasa bile herkes tarafından görülebilir olmasıdır.

4. Beğeni̇leriniz ve Yorumlarınız Nasıl Etkilenir?

Engelleme, Instagram tarafından da belirtildiği gibi eski yorumları veya birbirlerinin profilindeki beğenileri silmez. Diğer bir deyişle, engellenen kişi eski yorumlarınızı profilinde görebilecek ve benzer şekilde profilinizde de yorumlarını görebileceksiniz. Ancak, siz engellemeyi kaldırıncaya kadar beğeniler birbirinizin profilinde görünmez.

Birbirinizin profilini görüntüleyemediğiniz için, engelleme dönemi boyunca eski veya yeni resimler hakkında iki tarafta yorum veya beğeni yapamaz.

Diğer profillerde yapılan beğeniler ve yorumlar söz konusu olduğunda, Instagram, "Engellediğiniz kişiler, genel hesaplar veya takip ettikleri hesaplar tarafından paylaşılan yayınlar hakkındaki beğenilerinizi ve yorumlarınızı hala görebilirler." diyor.

5. Engellenen Ki̇şi̇ Si̇zden Bahsedebilir mi veya Eti̇ketleyebi̇li̇r mi̇?

İlginç bir şekilde, engellenen kişi, Instagram'da herhangi bir yerde kullanıcı adınızı kullanarak sizden bahsedebilir veya etiketleyebilir. Bununla birlikte, Instagram sizi bu konuda bilgilendirmez. Ancak kullanıcı adınızı değiştirirseniz, yeni kullanıcı adınız etikette olmadığı için sizden bahsetmezler. Benzer şekilde, engellenen kişiyi de (ne nedenle olursa olsun) etiketleyebilirsiniz, ancak söz konusu Aktivitede görünmeyecektir.

6. Instagram Mesajlarında (Dm) Bi̇ri̇si̇ni̇ Engelledi̇ği̇ni̇zde Ne Olur?

Blok seçeneğinin Doğrudan Mesajlar'da da bulunduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Ancak, buradaki engelleme sadece mesajlarla sınırlı kalmaz ve tüm profil engellenir.

7. Eski Mesajları Görebilir misiniz?

Hayır. Bir kişinin engellenmesi kişisel sohbet konularınızı DM'lerde gizler. Yani, iş mesajlar kaybolur ve bu mesajları engellemeyi kaldırıncaya kadar görüntüleyemezsiniz.

8. Engellenen Kişi Size Mesa Gönderebilir mi?

Bu sorunun cevabı hem evet ve hem hayır. Eski sohbet dizisi, yukarıda belirtildiği gibi, birbirinizin profilinden kaybolurken, geçmiş mesajları görüntülemek ve hatta yeni mesajlar göndermek için profilde bulunan Mesaj Gönder seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bunu yapmak için, önceki etiketleri veya yorumları kullanarak sizi engelleyen kişinin profilini açın ve ardından üstteki üç nokta simgesine dokunun. Menüden Mesaj Gönder'i seçin.

Bu durumda engellenen kişi size mesaj gönderebilecek ancak size bildirilmeyek. Çünkü Instagram, engellediğiniz bir kişiden gönderilen bu mesajları gelen mesajlarınızda göstermez. Ancak, kişinin engelini kaldırdığınızda, mesajlar sohbet başlığında görünecektir.

9. Engellenen Ki̇şi̇ Çevri̇mi̇çi̇ Durumunuzu Görebi̇li̇r mi̇?

Geçen yıl Instagram, doğrudan mesajlarda son aktif olma zamanını gösterme özelliğini başlattı. Birini engellediğinizde, bu kişi son aktif olduğunuz zamanı göremez.

10. Birini Engellediğinizde Grup Mesajlarındaki Durum Ne Olur?

Engellenen kişi ve siz aynı grup sohbetinde üyeyseniz, engelleme sizi gruptan silmez veya kaldırmaz. Mesaj göndermeye ve almaya devam edebilirsiniz.

Ancak, grup mesajlarının etkilenmediği WhatsApp'taki bloktan farklı olarak grupta birbirlerinin yeni mesajlarını göremezsiniz. Eski mesajlar hala görüntülenebilir ve bu, profile erişmek için başka bir yol sağlar. Bir kişinin engelini kaldırdığınızda gizli mesajlar görünecektir.

11. Instagram Hi̇kayelerinde Farklı Bir Engelleme Durumu Var mı?

Instagram hikayelerinde bir kişiyi engelleyemezsin. Sadece hikayeleri sessize alabilir veya gizleyebilirsiniz. Bir öyküyü sessize almak, diğer kişinin öyküsünü profilinizden gizler ve gizleme seçeneğiyle öykünüzü engelli kişilerden kısıtlayabilirsiniz.

12. Instagram Engellediğim Kişi Facebook'ta da Engellenir mi?

Hayır. Instagram hesabınız Facebook ile bağlantılıysa, Instagram'da bir kişiyi engellemeniz Facebook'ta o kişinin engelleneceği anlamına gelmez.

13. Bi̇ri̇ni̇n Yorum Yapmasını Engelledi̇ği̇ni̇zde, Yayınlarınızı Görebi̇li̇r mi̇?

Evet. Birinin yayınlarınız hakkında yorum yapmasını engellemek, yeni veya eski yayınlarınıza, öykülerinize ve mesajlarınıza erişmelerini engellemez. Eski yorumları da görünür.

Birinin yayınlarınıza yorum yapmasını nasıl engelleyeceğinizi bilmiyorsanız, Instagram'da Ayarlar> Gizlilik > Yorumlar bölümüne gidin. Şu Kişilerin Yorumlarını Engelle menüsü altında, yayınlarınıza yorum yapmasını istemediğiniz kişileri ekleyin.

14. Instagram Birini Engellediğinizde Karşı Tarafa Bilgi Veriyor mu?

Hayır! Instagram, engellenen kişiye herhangi bir bildirim göndermez.

15. Bir Kişiyi Engellemek, Sizin Onu Takip Etmenizi Engeller mi?

Evet. Bir kişiyi engellemek, onları takip etmenizi otomatik olarak durduracaktır. Ayrıca onları takipçilerinizden kaldıracak. Engeli kaldırmanız durumunda, ikinizin birbirinizi tekrar takip etmesi gerekecek.

16. Diğer Takipçileriniz Birisini Engelleğidinizi Anlar mı?

Hayır! Sadece siz kimseye söylemedikçe bu sır olarak kalır.

17. Instagram Profiliniz Herkese Açıksa Ne Olur?

Yukarıdakilerin hepsi aynı kalır. Tek fark, engellenen kişinin yayınlarınızı ve öykülerinizi herkese açık olarak görüntülemek için yeni bir Instagram hesabı oluşturabilir veya başkasının profilini kullanabilir.

18. Birisinin Instagram'da Sizi Engelleyip-Engellemediğini Nasıl Anlarsınız?

Bunu tanımlamanın birçok yolu var. Öncelikle profillerini, etiketler veya yorumlar kullanarak açın ve profilin paylaşımlarını göstermeksizin, gönderi sayısını gösterip göstermediğine bakın. İkinci yöntem, bu kişinin önceki iletilerinin gelen kutunuzdan kaybolması, ancak profilinin hala grup iletilerinde görünmesi durumu, bu ikisi aynı zamanda oluyorsa engellendiğiniz anlamına gelebilir. Son olarak, engellenenip-engellemediğinizi bilmenin en kolay yolu, farklı bir profilden durumu kontrol etmektir.

19. Instagram'da Bi̇ri̇ni̇n Engeli̇ni̇ Kaldırdığınızda Ne Olur?

Daha önce de belirtildiği gibi, birini engellemek, ikinizi birbirinizin takip eden listesinden çıkarır. Bu yüzden engellemeyi kaldırdığınızda, onları tekrar takip etmeniz gerekecek. Engelini kaldırdığınız kişinin profili herkese açık bir profilse, yayınlarını ve hikayelerini görebileceksiniz. Özel bir profil ise önce isteğinizi kabul etmesi gerekir. Daha sonra tekrar birbirlerinin profilleri hakkında beğenmeye ve yorum yapmaya başlayabilirsiniz.

Mesajlarda ise, bu kişiyle daha önce yaptığınız mesaj dizisi yeniden görünecek ve tekrar mesaj göndermeye başlayabilirsiniz. Hem geçmiş mesajlar hem de blok süresi boyunca gelenler de görünecektir.

Özetle, engel kaldırıldığında, iki profil birbirini takip etmeyen iki normal profil gibi olacaktır.

20. Instagram'da Bi̇ri̇ni̇ Engelleme veya Engeli Kaldırma

Instagram'da bir kişiyi engellemek için şu adımları izleyin:

  1. Engellemek istediğiniz kişinin profilini açın.
  2. Üstteki üç nokta simgesine dokunun. Açılır menüden Engelle seçeneğini seçin.

Bir kişinin engelini kaldırmak için yukarıda belirtilen adımları tekrarlayın ve Engellemeyi kaldır seçeneğine basın. Alternatif olarak, profillerine erişemiyorsanız Instagram uygulamasında Ayarlar> Gizlilik > Engellenen Hesaplar bölümüne gidin. Engelini kaldırmak istediğiniz profile dokunun. Profillerine yönlendirileceksiniz. Engellemeyi kaldır tuşuna basın.

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz