Ogznet.com
YouTube’u Çocuklar İçin Daha Güvenli Hale Getirme Yolları Paylaş:

YouTube’u Çocuklar İçin Daha Güvenli Hale Getirme Yolları

YouTube, çocuklara yönelik hazırlanmış videolar da bile garip, rahatsız edici, hatta şiddet içeren sahnelerle karşılaşabileceğiniz bir yer olmaya devam ediyor. YouTube, birçok konuda video barındıran bir uzay boşluğu gibi. Bu durumda çocuklarımızı şiddet ve korku gibi içeriklerden nasıl koruyacağız?

Çocuğunuz varsa, yapılacak en kolay şey YouTube'u yasaklamaktır; telefonlarınızdan, tabletlerden, iPad'lerden, TV'nizden YouTube'u silin. Bu çözüm, özellikle küçük çocuklar için mükemmel derecede mantıklı bir çözümdür.

Yine de, YouTube başka bir yerde bulamayacağınız bir sürü harika video barındırıyor ve her ebeveynin Youtube'u tamamen yasaklamak istemeyeceğini varsayıyoruz. Bu yüzden adımlarınızı dikkatli atın. İşte çocuklarınızı güvende tutmak için atabileceğiniz bazı adımlar.

YouTube Kids Uygulamasını Deneyin (Türkiye'de henüz resmi olarak bulunmuyor)

YouTube'un “aile dostu uygulaması” olan YouTube Kids, mükemmel bir çözüm değil (halen algoritmaları aşan uygunsuz içerikle ilgili sorunları var), ancak ebeveynlerin çocuklarının izleme deneyimini özelleştirmek için daha fazla aracı var.

YouTube Kids - Ailenizle birlikte sevdiğiniz programları izlemenin ve hayal gücünüzü geliştirmenin yeni adresi YouTube Kids.

Geçen yıl, uygulama çocuğunuzun kullanabileceği her videoyu ve kanalı seçmenize izin veren bir ebeveyn onaylı kontrollü içerik özelliğini başlattı.

Nasıl kurulur:

  1. Ayarları açın.
  2. Çocuğun profiline gidin.
  3. "Sadece onaylanan içeriği” seçin. Ardından çocuklarınız için video ve kanal seçmeye başlayın. Bu modda, çocuklar kendi başlarına içerik arayamazlar.

YouTube Kids için şimdilik Türkiye resmi sürümü bulunmuyor. Ancak ilerleyen zamalarda belki gelebilir. Bu yüzden şu anda içerisinde sadece İngilizce dilde videolar var. Yine de indirip denemek isterseniz Android için YouTube Kids .APK dosyasını indirip manuel olarak kurulum yapmanız gerekecektir.

YouTube'da ebeveyn kontrolü için diğer yöntemler

Çocuklarınızdan önce videoları izleyin

Bu yöntem biraz zor olabilir ancak, videoları 2x veya 3x hızında izleyebileceğinizi unutmayın; yani 3x hızında, 30 dakikalık bir videoyu 10 dakikada izleyip içerikten emin olduktan sonra çocuğunuza izletebilirsiniz.

Sadece güvenilir, resmi kanalları izleyin

Sadece Google'da arama yaparak çocuk videolarını bulup açmayın, resmi olarak çocuk videoları yayınlayan YouTube kanallarına gidip videloarı açın.

Bir kanalın resmi olup olmadığını öğrenmenin yolu doğrulama onay işaretini aramaktır. Bu kanal adının yanındaki yuvarlak tik işaretidir. Bu işaret varsa kanal onaylı resmi bir kanaldır.

Bir oynatma listesi yapın

Çocuklarınız için bir video oynatma listesi hazırlamak, bir videodan diğerine geçmeyi durdurmanın harika bir yoludur.

Otomatik oynatmayı kapat

YouTube - Otomatik oynatmayı kapat

YouTube web sayfasında, videonun sağ alt köşesindeki, "Otomatik oynatma" seçeneğini kapatın.

Çocuklarınıza televizyonundan videolar izlettirin

Eğer evinizdeyseniz YouTube'dan video açmak yerine televizyondan (Trt Çocuk gibi) bir çizgi film açın. YouTube'un engin video havuzundan örnekler yok ama daha güvenlidir.

Ebeveyn kontrolü uygulamasını kullanın

Bu, ekran süresi sınırlama ve cihaz kilitlerini ayarlamanızı sağlayan Google'ın ebeveyn kontrolü uygulamasıdır.

Ebeveynler için Google Family Link, çocuklar ve gençler internette bilgi edinirken, oyun oynarken ve keşifler yaparken, uzaktan kendi cihazınızı kullanarak onlara yol gösterecek dijital temel kurallar belirlemenize olanak tanır. 13 yaşın altında olan çocuklar için Family Link, kendi Google Hesabınıza benzeyen, çoğu Google hizmetine erişebilen bir Google Hesabı oluşturmanıza da olanak tanır.

Çocuklarınızla izledikleri şeyler hakkında konuşun  

Çocuklarınızın küçükken ekran saatlerini kısıtlamak oldukça kolay olsa bile, bunu sonsuza dek yapamazsınız. Bu nedenle, izledikleri şey hakkında onlarla konuşmaya başlamak önemlidir. Onlara gördüklerinin korkutucu olmaması gerektiğini ve anlamadıkları bir şeye rastladıklarında bir ebeveyne anlatmaları gerektiğini söyleyin. Gördüklerini değerlendirmeyi onlara öğretin, çünkü YouTube'daki her şeyin doğru olduğu anlamına gelmez. Bunu tam olarak anlayamayacak kadar küçüklerse, YouTube'da videoları izletmek için biraz daha büyümelerini beklemek en iyisidir.

Yönergelerinizi büyükanne ve büyükbabalara, bebek bakıcısına ve çocuğunuzla birlikte olacak başkalarına da anlatın. Akrabalarınızın veya bakıcıların, telefonlarını çocuklara teslim etmelerinin ne kadar tehlikeli olabileceğinin farkında olmalarını sağlayın.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz