Ogznet.com
YouTube videolarındaki şarkıların isimlerini bulma Paylaş:
Man holding photo created by wayhomestudio - www.freepik.com

YouTube videolarındaki şarkıların isimlerini bulma

YouTube’da bir video izliyorsunuz ve arka planda çalan akılda kalıcı bir şarkı var. Müziğin ne olduğunu bilmek istiyorsun, ama nasıl öğreneceksin? Burada anlatılan yöntemler sayesinde, duyduğunuz herhangi bir müzik veya şarkıyı bulabilirsiniz. Tek ihtiyacınız biraz zaman ve sabır.

Arka planda çalan şarkıyı bulma:

Bazı müzik ve şarkıları bulmak kolaydır, bazıları ise biraz daha uzun süre gerektirir.

1. Videonun açıklamasını kontrol edin

İlk adım en kolay olanıdır, ancak çoğu insan göz ardı eder. Bir şirket veya en sevdiğiniz YouTuber videolarından birinde bir şarkı kullanılıyorsa, şarkının gerçek sahibi açıklamasında yazıyor olabilir. Yoksa, YouTube'un videoyu kaldırma ihtimali vardır.

Dolayısıyla, yapılacak ilk şey videonun açıklama alanına bakmaktır. Açıklama kısmında aşağı doğru kaydırın ve videoda kullanılan müzik ile ilgili bir bölüm arayın.

Birden çok şarkı kullanan videolar, açıklamada birden fazla şarkıyı listeler. Ancak, her zaman doğru sırada görünmezler, dolayısıyla hangisinin hangisi olduğunu öğrenmek için hepsini dinlemeniz gerekir.

2. Google'da şarkı sözü arama

Arka planda çalan şarkının şarkı sözleri varsa, işiniz çok daha kolay hale gelir. Şarkı sözlerinin ne olduğunu dikkatlice dinleyin ve Google'da bu sözleri arayın.

Google her seferinde en iyi sonuçları vermeyebilir, bu nedenle işe yaramadıysa, Find Music By Lyrics şarkı sözü arama sitesinde aynı aramayı deneyin. Google alt yapısını kullanıyor, ancak daha iyi sonuçlar elde etmek için Google’ın ayarlarını optimize eder.

3. Yorumları kontrol edin veya sorun

YouTube, yeni müzikleri keşfetmenin en iyi yollarından biri haline geldi. Bu şarkının adını bulmaya çalışan ilk kişi siz olmayabilirsiniz. Bu nedenle, YouTube yorumlarını okuyun veya araştırın. Soru ve cevabına rastlayabilirsiniz.

Önce eski yolu deneyebilirsiniz. Sayfada Bul kutusunu açmak için web tarayıcısında Ctrl + F (veya Mac'lerde Command + F) tuşlarına basın. Şarkıyı sözünü yazın ve kelimeyi kullanan yorumlar arasında ilerleyin. Benim deneyimime göre, bu yöntem en iyi sonuçları vermez ve yalnızca o ana kadar yüklenen yorumları arar.

Ancak bir şey bulamazsanız, şarkıyı bulmak için yardım isteyen bir yorum bırakabilirsiniz.

4. Çalan şarkıyı bulma uygulaması kullanın

Shazam ve Soundhound gibi çalan şarkıyı bulma uygulamaları, hangi parçanın çalındığını bulmaya yardım eder. YouTube videolarında kullanılan şarkıları bulmak konusunda uzmanlaşan birkaç uzantı daha vardır.

Videoyu oynattıktan sonra bu Chrome uzantısının simgesini tıklayın. Şarkı çalmaya başladığı anda, videoda kullanılan şarkıyı tespit etmeye çalışır. AHA Music ayrıca tanımladığı tüm şarkıların geçmiş kayıtlarını da saklar, böylece kolayca tekrar bakabilirsiniz. Şarkıyı Spotify'da hemen yayınlayabilirsiniz. Ancak, daha sonra başlayan bir şarkıyı bulmak istediğinizde, bir dakikalık sınırlama vardır.

Shazam en iyi şarkı bulma uygulamasıdır ve YouTube videoları için de iyi çalışır. Uygulamayı mobil cihazınıza indirmeniz gerekir, ancak bunu bilgisayarda da kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızda bir video izlerken, telefonunuzdaki Shazam'ı açın. Şarkı çalmaya başladığında telefonu hoparlörlere yakın tutun ve Shazam bunu tanımlayacaktır.

5. Bir forumda meraklılarına sorun

Çalan şarkıyı bulma uygulamalarının tümü şarkıyı bulmakta başarısız olursa, tek gerçek seçeneğiniz ne olduğunu bilmelerini umarak başkalarına sormaktır. Sizin için internette, bulması zor şarkıları ortaya çıkarmaya odaklanan birkaç forum ve topluluk var.

Bakmanız gereken üç yer var:

Bu gruplara yazmak için bir Reddit veya Facebook hesabına ihtiyacınız olacak.

Bu forumların her biri, yukarıdaki seçenekleri zaten denediğinizi ve başarısız olduğunuzu varsayarak denenebilir, bu nedenle videoyu Shazam'da test etmeden önce mesaj yazmayı düşünmeyin. Ayrıca sorunuz ne kadar açık olursa, şansınız o kadar hızlı ve doğru bir cevap almak olacaktır.

Yorumlar (1)

  • avatar
    G

    Hani bazen birine adres sorarsında seni başkasına esnafa sucuya ona buna yönlendiren tipler olur ya. Aynen öyle yapmışınıız. Burdaki yazıların bilgilendirici hiç bir tarafı yok.

Yorum Yaz