Ogznet.com
Photo by Omar Prestwich on Unsplash

Yolculuk Ederken Şarkı Dinlemek için En İyi Müzik Dinleme Uygulamaları

İster uçakla, ister trenle veya otomobille seyahat ederken, en sevdiğiniz şarkıları yolculuk boyunca yanınızda istersiniz. İnternet bağlantısı olsun ya da olmasın dinleyebileceğiniz milyonlarca şarkıyla, müzik dinleme hizmetleri sevdiğiniz şarkıları gittiğiniz her yere götürmenizi her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Spotify yıllarca en çok kullanılan müzik dinleme uygulamasıydı. Başarısı diğer birçok şirketin dikkatini çekti ve alternatif uygulamalar çıkardılar. Yine de, en Spotify'ın iyi seçeneğiniz olduğunu düşünsek de, yolculuk sırasında müzik dinlemek için bazı alternatif uygulamalarda var.

  Yolculuk sırasında müzikleri kaliteli bir altyapı ie dinlemenize yardımcı olmak için en iyi müzik dinleme  uygulamalarının bir listesini derledik. Öneriler, fiyat, ses kalitesi, cihazlarınızla entegrasyon ve denizaşırı ülkelerde ne kadar iyi çalıştığını (veya çalışmadığını) göz önünde bulundurularak oluşturuldu.

  En İyi Seçim: Spotify

  Spotify - Müzik, podcast'ler, şarkı çalma listeleri

  Spotify, 2020 itibarıyla 79 ülkede 1,2 milyondan fazla sanatçının eserleriyle doludur. Her gün yaklaşık 40.000'in üzerinde yeni eklenen şarkıyla 50 milyondan fazla şarkı ve 700.000'den fazla podcast başlığı var. Sunacak çok şeyi olan lider bir müzik dinleme hizmetidir ve ilk fiyatlandırma kademesi tamamen ücretsizdir.

  Yolda kullanım için Spotify, ücretsiz hesabı hakkında şunları söylüyor: "Spotify'ı, hesabınızda kayıtlı olandan farklı bir ülkede 14 güne kadar kullanabilirsiniz. Bundan sonra, Premium'a yükseltmeniz veya hesabınızda kayıtlı ülkeyi değiştirmeniz gerekir."

  Spotify Premium, şarkıları internet olmadan dinlemenizi sağlar ve ücretsiz bir hesapla birkaç şarkıda bir açılan reklamları kaldırır. Müziğinizi internet olmadan dinleme olanağı, yurtdışına gidiyorsanız, internet kotanız azsa veya bir uçakta ya da telefon çekmeyen başka bir yerdeyseniz ciddi bir artıdır.

  Çevrimdışı dinlemiyor olsanız bile, ne kadar mobil veri kullanacağınız üzerinde çok fazla kontrole sahipsiniz. Özel bir "veri tasarrufu" ayarının yanı sıra düşükten çok yükseğe dört müzik dinleme kalitesi seçeneği vardır.

  Spotify Premium'un dört fiyatlandırma seçeneği bulunur. Aile planı tek bir çatı altında yaşayan aile üyeleri için altı adede kadar hesap içerirken, bireysel veya 2 kişiye kadar Duo hesabını da tercih edebilirsiniz. Son olarak bir üniversite öğrencisiyseniz Öğrenci planını satın alabilirsiniz.

  Spotify, dinlediğiniz müzik türüne göre seçilmiş listeler oluşturur veya kendi çalma listelerinizi oluşturabilir ve bunları arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz. Ayrıca, arkadaşlarınızın neler dinlediğini ve hizmeti kullanan ünlüler tarafından hangi parçaların favorilere eklendiğini de görebilirsiniz.

  Yüksek Kalitede Ses için En İyisi: Tidal

  tidal - en iyi ses kalitesi

  Tidal, yüksek kaliteli sesi ve özel içeriği ile bilinir. Hizmet, 60 milyondan fazla parça ve 250.000 videodan oluşan bir kitaplık sunuyor. Tidal'ın TIDAL Premium ve TIDAL HiFi olmak olmak üzere birkaç farklı ücretli planı vardır.

  Ücretsiz plan yoktur, ancak yeni kullanıcılar 30 günlük ücretsiz deneme alabilir, böylece satın almadan önce hizmeti test edebilirsiniz.

  Tidal'ı diğerlerinden ayıran özelliklerin çoğu, gözle görülür bir fiyat artışıyla birlikte gelir. Tidal HiFi planı ayda 19.99 TL'dir ve doğrudan ana kaynaktan kayıpsız ses kalitesi ve kayıtlar sunar.

  Tidal olağanüstü ses kalitesi sunar, ancak diğer yönler Spotify kadar güçlü değildir. Örneğin daha az oynatma listesi ve öneri seçeneği ve sınırlı sosyal paylaşım var. Tidal, 55 ülkede Windows, Mac, iOS ve Android cihazlarda mevcuttur. Uygulama çevrimdışı çalışıyor ve yurtdışında seyahat ederken bağlantıda sorun yaşatmıyor. Ancak Türkçe şarkı koleksiyonu diğer seçeneklere göre oldukça azdır.

  Apple Cihazları için En İyisi: Apple Music

  Apple Music - 70 milyondan fazla şarkıyı dinlemenize imkan sağlayan bir online yayın servisi.

  Apple Music 167 ülkede mevcuttur. 70 milyondan fazla parçadan oluşan bir kataloğa sahiptir. Mevcut iCloud müzik kitaplığınızla bütünleşir, böylece iTunes'dan satın almış olduğunuz şarkılara da erişebilirsiniz.

  Bir Apple kullanıcısı olarak, onun Siri ve Apple Watch ile sorunsuz bir şekilde bütünleştiğini göreceksiniz. Spotify gibi, Apple Music de bireysel, ailele ve öğrenci planları sunuyor. Ancak Spotify'dan farklı olarak ücretsiz bir planı yoktur, bu nedenle ilk üç aylık deneme süresi dolduktan sonra ödeme yapmanız gerekir.

  Hizmetin otomatik olarak oluşturulmuş çalma listeleri de var, ancak Spotify'ın dinlemek istediğiniz şarkıları önermek için daha iyi bir iş çıkardığını gördük.

  Apple Music, masaüstünde (macOS ve Windows) iTunes ile çalışır ve iOS ve Android için özel uygulamaları vardır. Seyahat ederken müziğinize erişim konusunda sorun yaşamazsınız, ancak bulunduğunuz yere bağlı olarak yalnızca belirli parçaların mevcut olduğunu görebilirsiniz.

  Hesabınızı en az 30 günde bir çevrimiçi olarak kullanarak Apple sunucularına giriş yaptığınızdan emin olun.

  Yeni ve Yerel Müziği Keşfetmek İçin En İyisi: YouTube Music

  YouTube Music - Şarkı çalın, video oynatın

  YouTube Music daha önce Google Play Müzik'ti. Bir Google Play Müzik hesabınız varsa, hesap bilgilerini anında YouTube Music'e aktarabilirsiniz. Google Asistan ile akıllı bir hoparlör aracılığıyla zaten sesli komutlar kullanıyorsanız, bu müzik dinleme hizmeti idealdir.

  Reklamları dinlemekten ve uygulama veya tarayıcı penceresini her zaman etkin durumda tutmaktan memnun olduğunuz sürece temel YouTube Music hizmeti ücretsizdir. YouTube Music Premium'a yükseltirseniz, bu sınırlamaları kaldırıp ve çevrimdışı müzik dinlemek için şarkıları indirebilirsiniz.

  Ücretli sürüm (Music Premium), bireysel, öğrenci veya bir aile planı olarak sunulmaktadır. YouTube Premium için zaten ödeme yapıyorsanız, o zaman Music Premium da buna dahildir.

  Yine de, YouTube Music'in yardım sayfasının açıkladığı gibi bazı zaman sınırları vardır:

  "YouTube Music Premium veya YouTube Premium üyesiyseniz, YouTube Music'in mevcut olmadığı bir ülkede / bölgede olsanız bile, ücretli üyelik avantajlarınıza ve YouTube Müzik uygulamasındaki müzik kitaplığınıza erişebilirsiniz.

  Müzik içeriği, dinleme deneyiminizin keyfini çıkarmaya devam edebilmeniz için 6 ay boyunca sizinle birlikte seyahat edecek. İndirmeleriniz, internet bağlantısı olmadan 30 gün boyunca kullanımınıza açık kalacaktır."

  YouTube Music, artık seyahat sırasında tamamen kullanılabilir olmasının yanı sıra, konumunuza göre oynatma listeleri için akıllı öneriler de sunar. Konuma dayalı öneriler açıkken, nerede olursanız olun kişiselleştirilmiş müzik önerileri alırsınız. Bu zarif özellik, dünyayı dolaşırken yerel müzik ortamını tanımanıza yardımcı olabilir.


  Sonuç olarak;

  • Kayıpsız sesi önemsemediğiniz sürece Spotify, müzik dinleme hizmetleri seçenekleri arasında lider olmaya devam ediyor.
  • Ses kalitesi konusunda takıntılıysanız, Tidal'i seçiminiz yapmanız gerekir, kayıpsız ses daha yüksek bir aylık maliyetle gelir.
  • Çok sayıda Apple cihazınız varsa ve / veya iTunes'da kendi indirdiğiniz müziğiniz varsa, en iyi entegrasyonu Apple Music'ten alırsınız.
  • Çok sayıda sesli komut kullanıyorsanız, kullandığınız sesli asistanla eşleşen bir müzik dinleme hizmetini düşünmelisiniz: Apple Music + Siri veya YouTube Music + Google Assistant.
  • Mümkün olduğunca çok ülkede müzik dinleme hizmeti arıyorsanız, Apple veya YouTube seçeneklerine gidin.
  Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

  Yorumlar

   Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz