Telefonunuzu değiştirecek yeni Android 10 özellikleri

Telefonunuzu değiştirecek yeni Android 10 özellikleri

Android 10 uzun süren beta çalışmalarının sonunda bazı cihazlara geldi. Google’ın sahip olduğu işletim sistemi, öncelikle Google’ın kendi Pixel telefonlarına yayınlandı. Şu anda diğer telefonlar için güncelleme çalışmaları devam ediyor. İşte bu yeni Android sürümünün bize getirdikleri.

Android 10, Google’ın en yeni mobil işletim sistemi. İlk olarak Android Q olarak bilinen işletim sistemi aylardır beta aşamasındaydı, ancak şimdi resmi olarak önce Google’ın kendi Pixel telefonlarına ve sonra da diğer marka telefonlara gelmeye başladı.

İlk olarak Google’ın yıllık geliştirici konferansı I/O’da tanıtılan Android 10, yerel bir karanlık modu, gelişmiş gizlilik ve konum ayarları, katlanabilir telefonlar ve 5G telefonlar için destek ve daha fazlasını sunuyor. İşte Android 10'da karşımıza çıkan en yeni özellikler.

Karanlık Tema

Kullanıcılar uzun süredir karanlık mod istiyor ve Google sonunda buna cevap verdi. Tüm sistemin daha koyu bir tonda görünmesini sağlayan karanlık mod ile gözleriniz daha az yorulacak ve özellikle OLED telefonlarda pil ömründen tasarruf edilecek. Koyu temanın açılması oldukça basittir: sadece Hızlı Ayarlar kutucuğunu aşağı çekin veya telefonun ayarlarında ekran bölümüne erişin. Ayrıca, Android 10 telefon pil tasarrufu moduna geçtiğinde mod otomatik olarak etkinleşir.

Başlatma aşamasında, bu özellik Google’ın Gmail, Takvim ve Fotoğraflar gibi kendi uygulamaları ile sınırlı olacaktır, ancak şirket geliştiricilere kendi uygulamalarını bu yeniliğe uygun olarak güncellemeleri için bir API sunmaktadır.

Tüm mesajlaşma uygulamalarında Akıllı Cevap

Android 10’da, Google’ın Gmail’den bildiğimiz Akıllı Yanıt özelliği, WhatsApp, Facebook Messenger ve Signal gibi üçüncü taraf mesajlaşma uygulamalarında da kullanılabilecek. Bu özellik, gelen mesaj için üç kısa yanıt öneren bir yapay zekadır. Temel olarak, ne söyleyeceğinizi tahmin edip önerilerde bulunur. Android 10 sürümün de akıllı yanıttan eylemler bekleyebilirsiniz. Örneğin, arkadaşınızın size Google Maps’te gönderdiği adresi açmanızı önerebilir.

Gelişmiş konum ve gizlilik araçları

Android 10, telefonunuzun gizlilik ayarlarında, kullanıcılara uygulamalarla paylaştığı yer verileri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olma olanağı sağlayan yeni bir özel konum bölümüne sahiptir. Bu, konum verilerini yalnızca kullanımdayken, her zaman veya hiç kullanılmadığında uygulamalarla paylaşmayı seçebilecekleri ve bir uygulama arka planda konumlarını kullandığında hatırlatıcılar alabilecekleri anlamına gelir. Ayrıca, reklamların yeniden hedeflenmesi ve kişiselleştirilmesinden vazgeçme seçeneği de vardır ve konum, web ve uygulama etkinliği ve uygulama izinleri dahil tüm gizlilik ayarları artık tek bir yerdedir.

Google Haritalar için gizli mod

Google Haritalar yakında bir özel arama modu özelliğine sahip olacak. Özelliği açtığınız zaman, kullanıcılar verileri kaydetmeden veya Google hesaplarına bağlamadan istedikleri yerleri arayabilir ve gidebilirler. Özel arama modu, Google Haritalar’ın üstündeki arama çubuğundaki profil resmine dokunarak etkinleştirilebilir. Google, bu özelliği arama uygulaması için daha sonraki bir aşamada sunmayı planlamaktadır.

Odaklanma modu

Google, kullanıcıların dikkatini dağıtmadan odaklanmasına yardımcı olmak için yeni bir özellik ekliyor. Android 10 ile beta sürümünde başlatılan Focus modu, kullanıcıların mesajlaşma veya haber uygulamaları gibi belirli bir süre içerisinde kaçınılması gereken uygulamaları seçmelerine olanak tanıyor. Bu uygulamalar duraklatılır, grileşir ve bildirimler gizlenir. Uygulama zamanlayıcıları, rahatsız etme modu ve bildirimler kontrolleri ile birlikte, bu özellik size bir miktar kafa dinlemenize yardımcı olur.

Canlı Altyazı (Live Caption)

Ne yazık ki, açılışta canlı olmayacak bir özellik. Ses seviyesi düğmesine ve ses seviyesi kaydırıcısının altındaki simgeye dokunarak, Live Caption otomatik olarak videolara, podcast'lere ve sesli mesajlara altyazılar ekler. Gerçek zamanlı başlıklar cihaz üzerinden makine öğrenmesi yoluyla yaratılır ve konuşma algılanır algılanmaz Wi-Fi veya veri bağlantısına ihtiyaç duyulmadan görünecektir. Metin kutusu genişletilebilir, sürüklenebilir ve ekran etrafında hareket ettirilebilir ve işitme engelli veya işitme güçlüğü çeken veya gürültülü ortamlarda ses dinleyen insanlar için kullanışlı olacaktır.

Yeni ebeveyn denetimleri

Google Play Store'daki Family Link uygulamasıyla zaten mevcut olan ebeveyn denetimleri, Android 10'a dahil edilecek ve Dijital Refah ayarlarında erişilebilir durumda olacak. Bu araç anne-babaların çocuklarının ekran saatlerini, uygulamaya özel zaman sınırları ayarlayarak ve onlara “beş dakika daha fazla” bonus süresi tanıyarak izlemelerini ve yönetmelerini sağlar. Ebeveynler ayrıca kategorilere ve belirli uygulamalara göre içeriği yönetebilir ve çocuklarının cihazlarının konumunu hızlı bir şekilde görebilir.

Kenardan kenara hareketleri

Google Android 10 için yeni hareketler geliştirdi ve navigasyon çubuğunun önemini azalttı. Gezinme çubuğundaki normal üç düğmeli özellikleri ve Android Pie'nin kaydırma hareketlerini kullanmaya ek olarak, artık bir düğmeye dokunmak yerine geri dönmek için soldan sağa, ana sayfaya gitmek için ekranın altından yukarı doğru hızlıca kaydırabilirsiniz. Son açılan uygulamalara erişmek için yukarı kaydırın ve basılı tutun.

Görünüşe göre Google burada iPhone X'ten ilham almış olabilir - bu yeni hareketler kesinlikle iOS'tan Android'e geçişi kolaylaştıracak. Hareket navigasyonunu test etmek için bunları sistem ayarlarından etkinleştirin.

Google Asistan'a nasıl ulaşacağınızı mı merak ediyorsunuz? Ekranınızın sağ veya sol altından çapraz olarak kaydırın ve görünene kadar basılı tutun. Ayrıca, asistanın hala anasayfada ve çoklu görev ekranında kendi düğmesi var.

Güncellemeleri doğrudan telefonunuza gönderme

Google, güvenlik (ve gizlilik) yamalarını doğrudan Play Store'dan bir telefona yüklemek için Project Mainline tanıtıyor – uygulamalar için olduğu gibi, bu güncellemeler arka planda çalışıyor ve bir dahaki sefere telefonunuz başladığında yükleniyor. Geliştiriciler için bu, uygulamaların ve oyunların herhangi bir şeyi kesintiye uğratmaya gerek kalmadan kullanımdayken güncellenebileceği anlamına gelir.

Katlanabilir telefonlar ile uyumlu

Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X gibi katlanabilir telefonlar ile bu teknolojiye giriş yapmak kötü bir başlangıç ​​olabilir. Ancak Google yaklaşmakta olan cihazlar dalgasına olan desteğini pekiştirdi. Şirket, bir aygıt açıldığında uygulamaların diğer uygulamalarla aynı anda çalışabilmesini ve küçük boyutludan tablet boyutuna kadar bir ekrandan sorunsuz bir şekilde geçiş yapmasını sağlamak için Android 10'u ekran işlevlerinde değişiklik yaparak optimize etti. Geliştiriciler, uzun zamandır beklenen cihazların piyasaya sürülmesi için, uygulamalarının farklı ekran boyutlarına ve çözünürlüklerine uygun şekilde ölçeklendiğini kontrol etmek için Android'in katlanabilir emülatörü ile test etmeye başlayabilir.

5G ile uyumlu olacak

5G ile gerçek zamanlı video işbirliği, AR / VR tabanlı uygulamalar ve çok oyunculu oyun gibi işlevlerle başlayarak bağlantı kopmalarını neredeyse kaldırması bekleniyor. Google, 5G uyumluluğuyla bir araya geliyor ve Android 10 için mevcut API'leri genişletiyor - bu, geliştiricilerin yeni çağa hazır olmalarını ve uygulamalarının "süper hızlı" hızdan en iyi şekilde yararlanabilmelerini sağlar.

Ogznet.com