X-ray nedir? X-Ray kullanım alanları nelerdir?

X-ray nedir?

Günümüzde firmalarda en çok önem verilen konulardan biride güvenlik önlemleridir. Yaşam şartlarına ve koşullara bakıldığında da firmaların bu konuya önem vermesindeki haklılığı ciddi şekilde anlaşılmaktadır.

X ray cihazları ilgili kurumlar tarafından test edilerek düşük radyasyon salınımı olduğu görülmüştür. İnsan hayatını olumsuz şekilde etkileyecek bir radyasyon salınımı olmadığından dolayı güvenle kullanılmaktadır. X-ray cihazlarının çalışma prensibi ışınlara bağlıdır. Kullanılan güçlü jeneratör sayesinde üretilen ışınlar sayesinde çanta içerisindeki cisimlerin şeklini, maddesel özelliğini yüksek çözünürlüklü ekranlarda kullanıcıya göstermektedir.

Güvenlik önlemlerinin ve tehlikenin önlenme algoritması düşünüldüğünde, güvenlik önlemine başlanacak ilk yer bina girişleridir. Girişlerde ne kadar sıkı bir güvenlik kontrolü yapılırsa, risk o kadar aza indirilmektedir. İlk adım olarak giriş kapısı önlemleri içinde x ray cihazı devreye girmektedir. X ray cihazları kişilerin ellerinde bulunan bavul, çanta, paket gibi harici taşınan cisimlerin kontrolü için kullanılmaktadır. Bu kontrol sayesinde yanıcı, patlayıcı, kesici, ateşli silah gibi insan hayatını tehlikeye atabilecek tüm zararlı maddelerin varlığından korunmuş olmaktadır. X ray cihazının kullanıldığı alana göre boyut olarak çeşitlendirilmektedir. X-Ray Cihazları nitelendirilirken boyutlarına göre isimler almıştır. 5030, 6550, 8065, 10080 ve 100100 gibi nitelendirilmektedir. Modellerdeki sayıların değeri X-ray cihazının tünel giriş boyutunu belirtmektedir. 5030 demek 50 cm x 30 cm olarak düşünülmektedir. Örneğin 6550 model bir x-ray cihazı 65 cm x 50 cm boyutlarında tünel giriş mesafesine sahip demektir. Yani 65 cm x 50 cm büyüklüğüne kadar tüm ürünler 6550 x-ray cihazı ile kontrol edilerek güvenlik sağlanabilir.

X-ray nerelerde kullanılır?

X-ray cihazları yüksek güvenlik olması gereken bölgelerde sıklıkla kullanılmaktadır. En sık karşılaştığımız bölge AVM’lerdir. Bunun yanı sıra havaalanları, plazalar ve kamu kurumları gibi örnekler verilebilmektedir.

Otopark sistemleri nedir?

Otopark sistemleri genel itibariyle belirli bir bölgenin güvenliğini, giriş çıkış izinlerine sahip veya kontrollü olarak kişilerin araçlarına geçiş hakkını sağlayan sistemlerdir. Genellikle HGS - OGS Etiket Kartları kullanılmaktadır. Panel tarafından hızlı bir şekilde okunan bu etiket kartları bariyeri otomatik olarak açmaktadır. Giriş-Çıkış’larda sadece sisteminize tanıttığınız etiket kartlarına izin verecek ve kapıyı açacaktır. Online olarak kullandığınız sistemde tanımsız kartları anlık olarak görebilecek ve geçiş izni vermediğini Otopark bariyeri’nin açılmadığını ve sistemin ne kadar verimli bir şekilde işlendiğini fark edeceksiniz.

Otopark sistemleri nerelerde kullanılır?

Yukarıda da bahsedildiği gibi otopark sistemleri birçok bölgede kullanılabilir. Örnekleri arttıracak olursak AVM, işyerleri, park ve bahçeler, sitelere ek olarak stadyumlar, fabrikalar, hastaneler, üniversiteler ve amacına uygun kontrollü olarak kullanılacak birçok yerde kullanılmaktadır.

Akordiyon Bariyer nedir?

Akordiyon bariyer hem görüntüsü hem kullanım kolaylığı ile günümüzde sıklıkla tercih edilen bir bariyer çeşididir. Akordiyon bariyer hareketli ve sabit kullanım için ideal bariyer türüdür. Kalabalığı önlemek, geçişi engellemek gibi birçok amaca hizmet etmektedir. Örneğin turnike ve bariyerlerin devamında oluşan boşluklardan geçişi önlemek, giriş çıkışları engellemek, olay yeri, konser ve miting alanları gibi bölgelerde geçişi engellemek, otopark giriş çıkışlarında ve daha birçok alanda etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. Birbirine ek yapılarak Akordiyon bariyer’in uzunluğu büyütülebilmekte olup aynı zamanda toplanabilir, katlanabilir olduğundan taşıması ve katlaması da bir hayli kolaydır. İç ve dış ortamlarda kullanıma uygun olmakla birlikte tekerlekleri sayesinde hareketlendirmeye uygun hale gelmektedir. Tüm bunlar düşünüldüğünde akordiyon bariyerlerin hem kullanım kolaylığı hem de amacına tam olarak hizmet vermesi nedeniyle tercih edilen bir bariyer sistemi haline gelmektedir.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın