Programlarını, Dosyalarınızı veya Ayarlarınızı Silmeden Windows 10'u Yeniden Yükleme

Programlarını, Dosyalarınızı veya Ayarlarınızı Silmeden Windows 10'u Yeniden Yükleme

Program, Dosya veya Ayarlarınızı Silmeden Yeni Windows 10 Yükleme

Windows 10'un kurtarma menüsündeki "Bu Bilgisayarı Sıfırla" seçeneğini kullanırsanız programlarınızı kaldırır ve yalnızca yeni yüklenen işletim sistemindeki dosyalarınızı ve ayarlarınızı korur, ancak bunun yerine yükseltme seçeneği ile yeni bir Windows 10 yüklemesi yaparsanız tüm verileriniz geri yüklenir.

Yerinde bir yükseltme çalıştırmak, SFC /scannow ve DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth gibi komut istemi komutlarıyla onarılamayan Windows 10 sorununu düzeltmek için çalıştı.

Yeniden yükleme işlemi, Windows 10 ISO/USB sürücüsündeki setup.exe dosyasını veya Medya Oluşturma aracını kullanarak Windows içinden başlatılabilir ve işlemin masaüstü bilgisayarda tamamlanması yaklaşık yarım saat sürer.

Sonuçta her şey planlandığı gibi giderse, daha önce yüklediğiniz uygulamalarınız korunduğundan, yükleme sonrası pek bir şey yapmanıza gerek kalmayacaktır ve kesinlikle Windows'u tamamen yeniden yüklemeye kıyasla daha az çaba gerektiren bir yoldur.

Yerinde yükseltme ile çalışmaya başlama
Yeni başlayanlar için, kurulumunuza ön yükleme yapamıyorsanız, yerinde yükseltme bir seçenek değildir. Bir Windows hesabına giriş yapmış olmalısınız ve bu hesap yönetici erişimine sahip olmalıdır. Yönetici değilseniz, yükleyiciyi başlatırken kimlik bilgileri girmeniz istenir.

Yönetici hesabınız olup olmadığını kontrol etmek için Başlat'ı tıklatın "Denetim Masası" yazın ve Denetim Masası \ Kullanıcı Hesapları 'na gidin, burada bulunan kullanıcılardan yönetici düzeyinde erişimi olanlarda "Administrator" yazacaktır.

Hesabınızı çift tıklayın ve ardından Standart kullanıcıdan bir Yöneticiye geçme seçeneği için "Hesap türünü değiştir" i tıklayın.

Bu bilgiyi Başlat'ta Netplwiz.exe komutunu açarak ta bulabilirsiniz. Bu uygulama açıkken, hesabınızı seçin ve Özellikler'e, ardından Standart kullanıcı / Yönetici geçişi için Grup Üyeliği sekmesine gidin.

Hesabınızı bir yönetici yapamıyorsanız, Windows yönetici hesabının varsayılan olarak devre dışı bırakıldığını ve yükseltilmiş bir Komut İstemi'nden etkinleştirilebileceğini unutmayın:

net user administrator /active:yes | yönetici hesabını etkinleştir (relog)

net user | Yönetici hesabı da dahil tüm Windows hesaplarını listeler.

Yerinde yükseltme için başka bir gereklilik olarak, Windows ISO/USB sürücünüz ve Oluşturma Aracınızın işletim sisteminizin aynı sürümünü (veya daha yenisini), aynı dil ve mimariyi (32/64-bit) içermesi gerekir.

Ayrıca, Windows için sabit sürücüde biraz yedek depolamaya ihtiyacınız olacak - bu yaklaşık 8GB.

Kurulumdaki bu adım, işletim sisteminizin farklı alanları için kapasite kullanımını gösteren ve depolama bilgileri konusunda size yardımcı olacak ve ayrıca bilgisayarınıza bağlı her sürücünün açılır menüsünden ikincil / harici bir depolama cihazı seçebilirsiniz.

Tüm dosyalarınızı ve yazılımlarınızı saklamanıza rağmen, yeniden yükleme, özel yazı tipleri, sistem simgeleri ve Wi-Fi kimlik bilgileri gibi bazı öğeleri siler. Ancak, işlemin bir parçası olarak, kurulum önceki kurulumunuzdan herşeye sahip olması gereken bir Windows.old klasörü de oluşturacaktır.

Güvenli Önyükleme etkin olan bir UEFI sisteminiz varsa, yerinde yükseltmeye başlamadan önce Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakmanız ve ardından özelliği yeniden etkinleştirmeniz önerilir.

Yerinde yükseltmeye başlama
ISO kurulumunu yaparak veya Windows USB yükleme sürücüsünü Dosya Gezgini'nden açarak Windows kurulumunu (setup.exe) başlatın.

Windows 10, aşağıdaki PowerShell komutunu kullanarak Iso'ları açma desteğine sahiptir:

Mount-DiskImage -ImagePath "C:\FileName.ISO"

Setup.exe dosyasını veya Media Creation aracını başlattıktan sonra, şimdi yükseltme veya kurulum ISO / USB sürücüsü oluşturma seçeneğine sahipsiniz. Bu seçenek kullanılabilir olmadan önce güncellemeleri indirmeniz istenebilir.

Yükleyici bazı ilk kurulum / taramaları gerçekleştirecek ve sonunda Windows'un yeni kopyasında neleri saklamak istediğinizi soracaktır.

Halihazırda kurulu olan programlarınızı onarılan işletim sisteminde saklamak istiyorsanız, "dosyalar" ın ( kişisel dosyaları ve uygulamaları saklayın) yanında "uygulamalar" ın da listelendiğinden emin olun.

Yerinde yükseltme işlemi, Windows'un yeniden yüklenmesi için yaklaşık yarım saat sürer, bu arada sisteminiz birkaç kez yeniden başlatılır ve sizden herhangi bir müdahale gerektirmez.

Tamamlandığında, başlangıçta "yükseltmeyi" başlattığınız aynı Windows ortamına geri yükleyeceksiniz, yeni yüklenen işletim sistemi dosyaları dışında, hatasız olması gerekir.

En İyi Windows 10 Yedekleme Programları
İlginizi Çekebilir

En İyi Windows 10 Yedekleme Programları

Yerinde yükseltmeyi tamamladıktan sonra
Daha önce belirtildiği gibi, bu yeniden yükleme yazılımınızı ve ayarlarınızı korumasına rağmen, işlem önceki Windows kopyanızdan verilerle bir Windows.old klasörü oluşturur. Bu klasör büyük miktarda depolama alanı kaplar ve içeriğini C:\Windows.old adresinden tarayabilmenize rağmen doğrudan Dosya Gezgini'nden kolayca silinemez.

Disk Temizleme, Windows.old klasörünün yanı sıra kurulumda kullanılan diğer geçici yükleme dosyalarını da silebilir: Disk Temizleme için Başlat menüsünde arama yapın ve ardından Windows gereksiz dosyaları bulabilecek ikincil bir taramayı çalıştırmak için "Sistem dosyalarını temizle" yi tıklayın.

Yerinde yükseltmeden sonra tararken, Disk Temizleme "Önceki Windows kurulumları" için 3.61GB ve "Windows yükseltme günlük dosyaları" için yaklaşık 225 MB boyutunda veri bulur.

Depolama alanınız düşükse, Wise Disk Cleaner gibi üçüncü taraf yazılımların yerleşik Disk Temizleme uygulamasından ve CCleaner'dan daha fazla veriyi kaldırdığı görülmüştür.

Orijinal Windows 10 Lisans Anahtarı Nasıl Bulunur?
İlginizi Çekebilir

Orijinal Windows 10 Lisans Anahtarı Nasıl Bulunur?

Gereksiz Windows verilerini silmek dışında, muhtemelen Wi-Fi ağınıza yeniden bağlanmanız ve en son Windows ISO'yu kullanmamışsanız bazı Windows güncellemeleri yüklemeniz gerekebilir.

Ogznet.com