Windows 10’da Gizli Ayarları Nasıl Değiştirilir

Windows 10 kayıt defterinde çeşitli ince ayarlamalar yaparak bilgisayarınızı özelleştirebilirsiniz.

Windows registry yani Windows kayıt defterinde işletim sisteminiz ve bilgisayarınızın çalışması ile ilgili birçok ayar vardır. Bu ayarlar son kullanıcıdan saklanır ve ancak bunları ileri derece bilgisayar bilgisi olan kişiler görüp değiştirebilir. Şimdi bu gizli ayarları hep beraber görüp bilgisayarımıza biraz ince ayar yapmaya ne dersiniz.

Dikkat bu yazıda anlatınları yapmak kendi seçiminizdir, yapılan ayarlamalar sonrası bilgisayarınızda oluşabilecek olumsuzluklardan / bozulmalardan kendiniz sorumlusunuz. Yapılan bu ayarlar sonrası bilgisayarınız hiç açılmayabilir veya olumsuzluklar yaşabilirsiniz. Çünkü kayıt defteri bir insandaki omirilik sinirleri gibidir. Yanlış bir ayarlama bilgisayarınızı felç edebilir.

Bu uyarıdan sonra şimdi gelelim kayıt defterine nasıl gireceğimize. Bunun için başlat menüsündeki arama kutusuna “regedit” yazıp enter tuşuna basın. Ayrıca aşağıdaki ayarlamaları yapmadan önce kayıt defterinin bir yedeğini almak sizin için faydalı olacaktır.

Kayıt defteri penceresi açıldığında sağ tarafta bir menü göreceksiniz. Buradan ayar yapacağınız menüye geçiş yapacaksınız. Değişiklik yapmak istediğiniz değer için üzerine çift tıklayarak pop-up pencere açıp değişikliği yapın.

1) Bilgisayarınıza Koyu Tema Uygulayın

Windows 10 için koyu temayı aktifleştirin. Sağ taraftaki menüden HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Themes menüsüne kadar gelip yeni bir değer oluşturun. Bunun için sağ pencerede sağ tıklayıp yeni DWORD değeri oluşturup adına AppsUseLightTheme deyin ve değerini 0 olarak belirleyin. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda tema aktif olacaktır.

Yeni bir tema için bu işlemi HKEY_CURRENT_USER \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Themes tekrar edebilirsiniz. Bu değeri sildiğiniz taktirde tema eski haline geçecektir.

2) Başlangıç Hızını Artırın

Windows açılışında bazı uygulamalarda beraberinde açılır. Bu uygulamalar yüzünden açılış hızı düşer. İsterseniz bu uygulamaların açılışını önyükleme sırasında kapatabilirsiniz.

Bunun için HKEY_CURRENT_USER\ Software\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Explorer\ Serialize (Serialize anahtarı yoksa oluşturun) yolunu izleyin, DWORD değeri oluşturup StartupDelayInMSec adını verin ve 0 değerini verin. Bu işlemin geri dönüşü için Serialize anahtarını silin.

diğer ayarlamalar daha sonra gelecek...

3) Görev Çubuğunu Şeffaf Yapın

Başlangıç menüsü ve hızlı işlem merkezini şeffaf yapmak için Ayarlar kısmından Kişiselleştir yolunu izleyerek yapabilirsiniz. Fakat eğer daha fazlasını istiyorsanız bunun için kayıt defterinde ayar yapmanız gerekecektir. Bunun için HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Explorer\ Advanced yolunu izleyip UseOLEDTaskbarTransparency kaydını oluşturup DWORD değerini 1 yapın. Geri dönüş için bu değeri silin.

4) Windows Giriş Resmini Değiştirmek

Windows 10 oturum açma ekranına ulaştığınızda, Microsoft tarafından oluşturulan varsayılan kahraman görüntüsünü göreceksiniz. Ancak bunu görmek istemiyorsanız bunu yok etmenin bir yolu var. HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\ Policies\ Microsoft\ Windows\ System yoluna girip yeni DWORD değeri oluşturun.

DisableLogonBackgroundImage değerini 1 yapın. 

5) Dosya Yöneticisinden OneDrive Yolunu Kaldırma

Eğer bilgisayarınızda OneDrive kullanmıyorsanız kayıt defterinden bu yolu/klasörü kaldırabilirsiniz. Kayıt defterinde HKEY_CLASSES_ROOT\ CLSID\ {018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6} yolunu izleyin.

Burada sağ pencerede System.IsPinnedToNameSpaceTree değerine çift tıklayın ve 1 olan değeri 0 yapın. Artık OneDrive simgesi gözükmeyecek. Tekrar görmek için dosya yöneticisinde C:\ Users\ \ OneDrive yolunu yazıp görüntüleyebilirsiniz.

Hepsi bu kadar, herkese kolay gelsin..

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın