Ogznet.com
Web Site Kurmak için En İyi 10 Açık Kaynak CMS Paylaş:

Web Site Kurmak için En İyi 10 Açık Kaynak CMS

Web Site Kurmak için En İyi 10 Açık Kaynak CMS
Website design photo created by rawpixel.com - www.freepik.com

Web geliştiriciler için doğru içerik yönetim sistemini (CMS) seçmek, başta verimlilik ve arama motoru optimizasyonu olmak üzere, birçok açıdan önemlidir. Artık sitelerinizde kullanabileceğiniz açık kaynak kodlu birçok CMS mevcut. Her birinin sunduğu özellikler ve arayüzler birbirinden farklıdır. Bu listede bu sistemlerden 10 tanesini bulacaksınız.

Bu yazının içeriği: Kapat

Son yıllarda web site geliştiricileri tarafından İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) çok kullanılmakta ve hızla büyüyen bir hizmet alanı. Açık kaynak toplulukları ve büyük teknoloji şirketleri tarafından geliştirilen CMS, geliştiriciler tarafından giderek daha fazla kullanılmaktadır. Web ajansları karmaşık web siteleri geliştirme sürecini basitleştirmek için bu sistemleri kullanmaktadır.

Ekibinizle etkili bir şekilde işbirliği yapmak, eklentileri kullanmak ve müşterinize halihazırda hazır olan gelişmiş bir yönetim paneline erişim izni vermenin bir yoludur.

Ancak, içerik yönetim sistemlerinin bu kadar geliştiği bir ortamda ücretsiz ve açık kaynak çözümler bulmak zordur. Bu liste, açık kaynaklı çözümlere odaklanarak oluşturuldu.

En iyi 10 içerik yönetim sistemi (CMS):

İşte son derece güçlü ve günümüzde çokça kullanılan 10 adet içerik yönetim sistemi.

İçerik yönetim sistemlerini düşündüğünüzde, WordPress akla gelen ilk sistemdir. WordPress, dünyadaki tüm web sitelerinin %40'ından fazlasında kullanılıyor olmasının yanı sıra çok kullanıcı dostu ve geniş bir destek topluluğuna ve temalar gibi ücretsiz ve ücretli kaynaklara sahiptir. WordPress, WooCommerce ile birlikte bir e-ticaret platformu olarak da kullanılabilir.

Joomla, en azından kodlama açısından biraz zorluk çekenler içindir. Joomla, orta ve büyük ölçekli siteler için düşünülmüştür. Joomla'nın kod tabanı WordPress'den çok daha sofistikedir, ancak daha fazla ölçeklenebilirlik ve daha fazla arka uç entegrasyonu sağlar. Küçük işletmeler Joomla'yı ihtiyaçları için en iyi seçenek olarak görüyorlar. Bu açık kaynaklı platform kolayca özelleştirilebilir. Joomla için pek çok tema ve eklenti bulunmaktadır.

Drupal, içerik yönetimi sisteminin mimarisine daha fazla iniyor ve profesyonel kodlama standartlarına sahiptir. Bu nedenle bir çok mühendis ve geliştirici türü web yöneticisi, birincil içerik yönetimi platformu olarak Drupal'ı tercih etmektedir.

Drupal, sitenizi yepyeni bir seviyeye getirmek için 30.000'den fazla genişletilebilir modülün yanı sıra, her zaman inşa etmek istediğiniz sitenin oluşturulmasına yardımcı olacak 2.500'den fazla bireysel ve benzersiz tema sunmaktadır. Günlük forum tartışmalarına binlerce üye katılıyor, yani Drupal'a destek bulmak gerçekten sorun değildir, bu topluluk forumlarını ziyaret etmek zorunda kalmadan sorununuzu çözebilecek kaynaklar da vardır.

4. MODX

MODX, 2005 yılında Ryan Thrash, Raymond Irving ve Jason Coward tarafından piyasaya sürülen bir içerik yönetim sistemidir. Onlar tasarım özgürlüğü sunmak ve diğer CMS'lerin izin vermediğini düşündükleri güvenliği sağlamak için bu sistemi oluşturdular. Web uzmanları, neredeyse her türlü gereksinime veya ölçeğe uyacak şekilde özelleştirilebilir bir çekirdek alırlar. MODX bugünün ihtiyaçlarınızı ve yarınınızı karşılar.

ProcessWire, Mozilla Public License sürüm 2.0 (MPL) ve MIT Lisansı altında dağıtılan bir içerik yönetim sistemi (CMS) 'dir. Tam olarak bu tür fikirler, kaçınılmaz olarak hayal kırıklığına uğrayan geliştiricilerin ve kullanıcıların ortaya çıkardığı sorunları çözmek için tasarlanmıştır. Temelde birkaç basit çekirdek kavramına dayanıyor ve her türlü içeriği işlemek için son derece kolay kullanımlı ve güçlü bir API sunuyor.

6. Grav

Grav, hızlı, basit ve esnek bir web platformudur. Diğer düz dosya CMS platformlarına benzer ilkeler izler ancak çoğu tasarım modelinden farklı bir tasarım felsefesi vardır. Grav, basit kurulum ve eklentileri ve temaları yükseltmenin yanı sıra Grav'ın kendisinin güncelleştirilmesini de sağlayan güçlü bir paket yönetim sistemi ile birlikte gelir. Grav'ın altında yatan mimari, Grav'un ​​kullanımı basit ve genişletilmesi kolay olduğundan emin olmak için iyi kurulmuş ve en iyi teknolojileri kullanmak üzere tasarlanmıştır. Bu önemli teknolojilerin bazıları Twig templating, Markdown, YAML ve çok daha fazlasını içeriyor.

Jekyll, blog, kişisel site, proje veya organizasyon siteleri için mükemmel bir statik site oluşturucudur. Bütünüyle karmaşık olmayan dosya tabanlı bir CMS gibi düşünün. Jekyll içeriğinizi alır, Markdown ve Liquid şablonlarını oluşturur ve Apache HTTP Sunucusu, nginx veya başka bir web sunucusu tarafından sunulmaya hazır, eksiksiz, statik bir web sitesini çıkarır. Jekyll, siteleri doğrudan GitHub depolarınızdan barındırmak için kullanabileceğiniz bir motordur.

Ghost, ücretsiz, açık kaynak kodlu ve basit ama güçlü bir blog yazarlığı veya çevrimiçi yayın yazılımıyla Node.js'de yazılmıştır. Çevrimiçi yayınları kolayca oluşturmak ve çalıştırmak için tasarlanmış modern yayın araçları koleksiyonudur. Web'de kendi platformunuzu oluşturun. Bir web sitesi oluşturmak, içeriği yayınlamak, bültenler göndermek ve üyelere ücretli abonelikler sunmak için modern araçlarla birlikte gelir.

Anchor, blog yazmanıza izin vermek için yapılmış, oldukça basit, hafif bir blog sistemidir. Anchor, sözlerinize tam bir özgürlük verir. Ne istersen Markdown'a veya HTML'ye yaz.

Pagekit, Symfony bileşenleri ve Vue.js ile oluşturulan modüler ve hafif bir CMS'dir. Composer, Doctrine, UIKit, jQuery, Gulp.js, Webpack ve diğer açık kaynaklı projeler gibi daha modern araçlar sunar. Size güzel web siteleri oluşturmak için gerekli araçları sağlar. Hepsi temiz ve sezgisel bir kullanıcı arayüzünde barındırır.

Sonuç olarak tüm bu içerik yönetim sistemleri farklıdır ve üretimlerinde aynı teknolojileri veya aynı yaklaşımı kullanmazlar. Bunun için hangisinin en iyisi, hangisinin en uygun olduğunu söyleyemem. Grav gibi bir CMS, bir vitrin sitesi veya bir e-ticaret sitesi hazırlamanıza izin verirken Ghost daha çok blog tabanlıdır. Bunları denemek ve hangisinin sizin projeniz için en iyisi olduğunu görmek size kalmış.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz