Viyana’da Bir Türk Restaurantı ve Eşsiz Lezzet Etli Ekmek

Viyana’da Bir Türk Restaurantı ve Eşsiz Lezzet Etli Ekmek

Viyana’da Bir Türk Restaurantı

Eşsiz Lezzet Etli Ekmek

Konya iline özgü olan etli ekmek, ana maddesi koyun eti olan hamur işi bir yemek türüdür. Onu bu kadar özel kılan ise hamurudur, ince ve uzun olarak yapılan hamurunun kıvamı etli ekmeğin kalitesini belirler. Zira bu hamur ne yumuşak ne de çıtır olmalıdır, etli ekmek ustaları hazırladıkları hamurları tam bu iki kıvamın arasındayken fırından alırlar. Lezzeti de maharetli ustaların elinde saklı olan etli ekmek, daima odun fırınlarında pişirilmelidir. Bunun dışında yenilen etli ekmekler, sadece etli pideden ibaret olacaktır.

İnce ve uzunluğu dillere destan olan etli ekmeğin, Konya’daki bazı restoranlarda müşterilerin boyları ölçüsünde yapıldığı dahi bilinmektedir. Buradaki maharet, çok uzun olan hamuru kurutmadan fırından çekebilmektir. Koyun eti haricinde etli ekmek harcında domates, biber, soğan ve maydanoz bulunur.

Lahmacundan Çok Daha Fazlası

Yapılış şekli sebebiyle etli ekmek en çok Lahmacuna benzetilir fakat aslında aralarında lezzet açısından uçurum bulunmaktadır. Lahmacun, çok yoğun soğan harcı ile yapılan ve etin tadının zor alındığı bir yemek türüdür. Etli ekmek ise etin yoğun olarak eklendiği ve koyun eti olması sebebiyle de lezzeti çok daha üstün olan bir üründür. Etli ekmek yapımı gerçek bir ustalık gerektirirken, Lahmacun bugün neredeyse her mahallede hatta evlerdeki fırınlarda dahi yapılabilmektedir.

Konya Kültürünün Yansıması

Etli ekmek aslında bir yemekten çok daha fazlasıdır, bir kültürdür. Konya halkı tüm özel günlerinde, fırınlara iç malzemelerini vererek kendilerine etli ekmek yaptırırlar. 1 asırdır devam eden gelenek, günümüzde dahi yeni nesil tarafından sürdürülmektedir. Konya dışında henüz çok bilinmeyen bu lezzetli ürün, yapılan tanıtım çalışmaları vesilesiyle yeni yeni şehir ve hatta ülke dışına yayılmaya başlamıştır. Konya mutfağı, Anadolu’nun en zengin mutfaklarından birisi olmasına rağmen etli ekmek çok farklı aroması ve lezzeti ile şehrin en ön plana çıkan ürünü olmayı başarmıştır. Türkiye’de Konya denince akla ilk Mevlana daha sonra da etli ekmek gelmektedir. Ürünün bu başarısının altında yatan sebep ise sadece odun fırınında, kaliteli et kullanılarak ve maharetli kişiler tarafından yapılabiliyor olmasıdır. Bunlardan birinin dahi eksik olması, etli ekmeği başarısız kılacaktır.

Mutlaka Deneyin

Teknolojinin gelişmesi ile Dünya’nın bir köy haline geldiği çok doğru! Konya kültürünün bu vazgeçilmez yemeği, artık Avusturya sokaklarında dahi ulaşılabilir durumda. Damak Restaurant, Türk ustalarının maharetli ellerinden çıkan bu lezzeti size sunmaya hazır. Farklı kültürleri yakından tanımayı ve enfes lezzetler ile damağınızı coşturmayı istiyorsanız daha fazla kendinize yazık etmeyin ve etli ekmeğin tadına bakın.

Tüm menüyü incelemek için https://www.damak.at/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ogznet.com