VDS (Virtual Dedicated Server) Nedir?

Hepimizin en az bir kez duyduğu ve günümüzün oldukça popüler bulut servisi hizmetlerinden biri olarak ön plana çıkan VDS, kullanıcılarına yönetimli fakat bunun yanında da dedicated bir sunucu ile hizmet vermektedir. VDS kullanıcıları, VDS’in kullanıcılarına vermiş olduğu bu imkanlar sayesinde uygulamalarını geliştirebilir, insanların kullanımlarına sunabilir ya da test edebilirler.

VDS, paylaşımsız bir biçimde kullanılır yani tek bir kullanıcıya atanabilir ve bu kullanıcı diğerlerinin yapmış oldukları işlemlerden etkilenmez. VDS kullanıcıları, diledikleri işletim sistemini kullanabilmektedirler (Linux, Windows ve benzeri). VDS ise bu imkanlarını kullanıcılarına, sanallaştırma yazılımı ile (bu yazılımın adı hypervisor) mümkün hale getirerek kullanıcılarına sunar. Kullanıcılarının özgürlüklerini önemseyen VDS, aynı zamanda kullanıcılarının root erişimine de izin verir. Root erişimine izni olan kullanıcılar ise sunucuyu diledikleri gibi yönetebilirler. VDS ile kullanıcılar, internete bağlanabilen herhangi bir cihaz ile dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar VDS'e erişim sağlayabilirler.

VDS Sunucular Nasıl Çalışır?

VDS sunucuları ile web sitesi barındıran kullanıcılar, VDS tarafından kendileri adına ayrılmış bölümlerde diledikleri işletim sistemi ile değişiklik yapabilirler. VDS sunucu sistemleri ayrıca performans ya da izolasyon özellikleri ile birlikte de genel sunucuların içerisinde en iyi hosting çözümleri olarak kullanılır. VDS sunucuları, bilgisayar sistemlerinin sürekli, kesintisiz bir biçimde çalışmasını sağlar ve VDS sunucuları sanal sunuculardır. VDS, web sitelerinin barındırma hizmetlerini alabilmek adına da kullanıcılarına güvenli bir şekilde alan kullanım seçenekleri sunar. Ayriyeten kiralanan sanal alanların üzerinde de kullanıcılarına işletim sistemi kurma ya da daha önceden belirlenmiş olan ram kapasitelerini kullanma gibi imkanlar da sunar. VDS sunucuları, sadece kiralama yapabilen kullanıcıların ulaşabildiği alanlar oldukları için daima ama daima güvenli sunuculardır.

VDS Sunucular Nasıl Çalışır?
Background vector created by upklyak - www.freepik.com

VDS ile VPS Sunucu Arasındaki Farklar Nelerdir?

VPS kullanan kullanıcıların sunucuları üzerinde herhangi bir şekilde işletim sistemi kurma imkanları yoktur ve VPS ile üst düzey erişim imkanlarına da sahip olamazlar. VDS kullanıcılarıysa aksine sunucuları üzerinde tamamen hakimiyet kurabilirler, diledikleri gibi sayfalarını yönetebilirler, diledikleri işlemleri gerçekleştirebilirler (örneğin işletim sistem değiştirme imkânı gibi) ve böylelikle diledikleri değişikliklere ulaşabilirler. VDS kullanıcılarının sunucuları, ana makinede yer alan diğer sunucu çeşitlerinden farklıdır. Öte yandan VPS tüm kullanıcılar ile ortak bir şekilde kaynak kullanımı yaparken VDS ise her kullanıcıya ayrı kaynak sunmaktadır. Yani kullanıcılar VDS kullanımı sırasında birbirlerinden etkilenmezler ve diledikleri gibi kullanım gerçekleştirebilirler.

Piyasada yer alan ve VPS sunucusunu barından ürünlere genel olarak bakış attığımızda OpenV7 yani sanallaştırma katmanı tabanlı olarak Virtuozzo ve Virtuozzo ile benzer ürünler olabildiklerini görebiliriz. Geliştirilen bu teknoloji üzerinde de hypervisor yer almaktadır ve böylelikle de sanallaştırma işlemlerini sahip olunan işletim sisteminin çekirdeğinin yer aldığı seviyelerde yerine getirmektedir.

VPS sunucularının CPU ya da bellek ve benzeri kaynaklarını herhangi bir şekilde garanti etme olanağı yoktur. Bunun sebebi olarak da sanal ortamlarda, işletim sistemlerinin klonları üzerinden herhangi bir çalışma yürütüldüğünde çalışma alanları ile çalışma kaynaklarının sınırlılığı gösterebilir. Bunun haricinde VPS teknolojisi ile yük dengeleme, izolasyon ya da yüksek erişilebilirlik ve benzeri durumları sağlamak pek mümkün değildir.

VDS'in kullanıcıları için sunmuş olduğu imkanlardan, çalışma biçimlerinden yararlanmak isterseniz, sizler de Natro aracılığıyla VDS sunucusuna sahip olabilirsiniz. Natro'da yer alan ve kullanıcılara farklı seçenekler sunan Natro ürünlerini değerlendirebilir ve çeşitli fırsatlardan (indirim fırsatları, ücretsiz lisanslar ve benzeri fırsatlar) da yararlanarak kendiniz için en uygun VDS sunucusunu seçebilirsiniz.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın