Designed by macrovector / Freepik

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Fotoğraf ve görsellerin telif hakkı vardır. Bir fotoğraf kullanmak istiyorsanız, fotoğrafçıdan izin almanız gerekir. En kolay seçenek ise ücretsiz ve telifsiz bir görüntü kullanmaktır. İşte projelerinizde kullanmak için tamamen ücretsiz stok fotoğraf siteleri.

İnternet, bu tür ücretsiz fotoğraf indirmenizi sağlayan birçok harika stok fotoğraf sitesi ile doludur. Pexels, Unsplash ve Pixabay gibi popüler seçeneklerin yanında diğer sitelere de bakacağız.

İşte ücretsiz fotoğraf indirebilceğiniz stok fotoğraf siteleri;

Profesyonel ve yarı profesyonel fotoğrafçılardan çarpıcı fotoğraflar bulabilceğiniz ücretsiz bir stok fotoğraf sitesi. Unsplash, güzel bir fotoğraf koleksiyonuna sahiptir. Pixabay'da bulabileceğinizden daha az resim var ancak daha kaliteli fotoğraflar bulabilirsiniz.

Unsplash, stok resimlerini bulmanıza yardımcı olan bir iOS uygulamasına da sahiptir.

Buradaki fotoğrafları kullanmak için fotoğraf sahibine atıfta bulunmanıza (telif yazısı ekleme) gerek yoktur.

2. Pixabay

Ücretsiz stok fotoğraf ve çizimler için çok büyük koleksiyonu var. Pixabay, bir milyondan fazla ücretsiz stok fotoğraf barındırıyor. Ayrıca sadece fotoğraf değil, illüstrasyonlar, vektör grafikler ve hatta videolar da var. 

Aradığınız fotoğrafı bulduğunuzda, uygun bir çözünürlük seçip dosyayı indirin. Güvenlik adımını (Captcha sorgusu) her seferinde görmek istemiyorsanız ücretsiz bir hesap açarak Captcha'yı engelleyebilirsiniz.

Fotoğraf kalitesi, Unsplash kadar yüksek değildir, ancak aradığınız fotoğrafı buradda bulmanız daha olasıdır.

Daha ilginç site arıyorsanız, yetenekli fotoğrafçı ve grafik tasarımcı Ryan McGuire'ın bir resim koleksiyonu olan Gratisography sitesini deneyebilirsiniz. Ryan'ın fotoğrafları genellikle gerçeküstü bir temaya sahiptir.

Gratisography diğer ücretsiz stok fotoğraf siteleri kadar içerik sunmuyor, ancak Ryan'ın orijinal fotoğrafları bu açığı telafi ediyor. Siteye her hafta yeni resimler ekleniyor. Güncelleme uyarıları için bültene abone olabilir veya Twitter hesabına göz atabilirsiniz.

Bu sitedeki fotoğraları kullanmak için atıfta bulunmanıza gerek yoktur.

4. Pexels

Dünyanın her yerinden ücretsiz stok fotoğraflar. Bazı fotoğraflar sınırlı kullanım lisansına sahptir. Yani bu sitede yer alan fotoğrafları indirirken lisans koşullarına dikkat etmeniz gerekir. Tüm fotoğraları tüm projelerinizde kullanamayabilirsiniz.

Pexels, web veya uygulama tasarımcıları için özellikle iyi bir seçimdir.

Doğal görünümlü fotoğraflara ihtiyacınız varsa mükemmel bir stok fotoğraf sitesidir. PikWizard, çok çeşitli konularda binlerce ücretsiz stok fotoğraf sunar. Kalite iyidir ve doğal halleri ile insanları tasvir eden birçok fotoğraf var.

Kentsel fotoğrafçılığın etkileyici örnekleri de bu sitede mevcut. Güzel bir şehir manzarasına ihtiyacınız varsa, PikWizard bakmak için harika bir sitedir.

PikWizard'daki fotoğraflar iki lisans altında sunulur. Stok fotoğraflar ücretsizdir ancak fotoğrafın sahipleri lisans haklarını ellerinde tutmaktadır. Fotoğraf için sahibine atıfta bulunulmasına gerek yoktur.

Negativespace, amatör fotoğrafçılara çalışmalarını dünyayla paylaşmaları ve diğer reklam öğelerini desteklemeleri için bir platform sağlar.

Gratisography'de olduğu gibi, yeni görüntüler eklendiğinde haberdar olmak için Negativespace'in bültenine abone olabilirsiniz.

7. Reshot

Kullanım kolaylığı ve yüksek kaliteli fotoğraflar bulabilceğiniz yeni bir site olduğu söylenebilir. Fotoğraf arşivi açısından diğer stok fotoğraf siteleri kadar çok fotoğrafa sahip değil.

Reshot, bazı yönlerden Unsplash sitesi ile benzerdir. Ayrıca, site yönetimi görüntüleri manuel olarak kontrol edip yayınladığı için daha kaliteli fotoğraflara da sahiptir, bu yüzden sadece iyi kalitede fotoğraflar bulacaksınız bu sitede.

Reshot, bir çok stok fotoğraf kaynağından faydalanıyor ve bu yüzden koleksiyonları oldukça farklı. Eğer Unsplash'ten sıkıldıysanız veya aramalar size aynı sonuçları veriyorsa, Reshot yeni bir seçenek olabilir.

Popüler stok fotoğraf sitelerinin çoğu aslında toplayıcılardır. Hem Pixabay hem de Pexels, diğer kaynaklardan çok sayıda görüntü içeriyor. Librestock siteside bu mevcut toplayıcıların birçoğundan beslenen bir “süper toplayıcı” olarak tanımlanabilir.

Librestock, stok fotoğraflar için Stocksnap, Negative Space, Picography, ISO Republic, Gratisography, Shotstash, Pexels ve Foodie Factor içinde arama yapar. Küçük resimler, ana siteye gitmeden önce görüntüyü size iyi bir şekilde gösterecek kadar iyidir.

Librestock ayrıca, telif hakkı bulunmayan kaliteli video çekimleri bulmanıza ve resimler yerine videolara hitap eden en iyi siteleri aramanıza yardımcı olacak bir video araması bölümüne de sahiptir.

Rawpixel, mevcut en çeşitli stok fotoğraflara sahip bir sitedir. Bu sitede bulunan tüm fotoğrafları kullanmak ücretsiz değildir. Bazı kısıtlamalar bulunmatadır. Ücretsiz stok fotoğrafları görmek için arama yaptıktan sonra kenardaki filtreleme seçeneklerinden Free seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Daha çok diital dünya ile alakalı stok fotoğraflar blunmaktadır. Fotoğrafları indirebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Ayrıca günlük sadece 5 stok fotoğraf indirme hakkınız bulunmaktadır.

10. Pxhere

Pxhere, Pexels ile benzer bir görünüme stok fotoğraf sitesidir. Ayrıca büyüyen stok fotoğraf veritabanı ile dikkat çekmektedir. Koleksiyonlarına göz atabilir, popüler fotoğraflara bakabilir ve anahtar kelimeye göre arama yapabilirsiniz. Aramadan sonra, sonuçları filtrelemek için kullanabileceğiniz çeşitli gelişmiş seçenekler vardır.

Pxhere lisans koşulları oldukça basittir. Fotoğraflar kişisel ve ticari kullanım için ücretsizdir. Fotoğrafları, izin istemeden veya kaynağa bir atıfta bulunmadan değiştirebilir, kopyalayabilir ve dağıtabilirsiniz.

Wunderstock, 3 milyondan fazla ücretsiz kullanımlı görsele sahip büyüyen bir topluluktur. Wunderstock, on binlerce yüksek kaliteli stok fotoğrafa erişim sağlarken, ayrıca Flickr'da 10 milyondan fazla Creative Commons görüntüsü için genişletilmiş sonuçlar sağlayan ücretsiz bir fotoğraf kitaplığı sunar. Wunderstock'u gerçekten beğeneceğinizi ve bir sonraki projeniz için burada yer alan görselleri kullanabileceğinizi umuyoruz.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın