En İyi Ücretsiz Ses Dönüştürücü Programlar 2022

En iyi ses dönüştürme programı, bir tür ses dosyasını (MP3, WAV, WMA, vb. gibi) başka bir ses dosyası türüne dönüştürmek için kullanılan dosya formatı dönüştürücüsüdür.

Belirli bir ses dosyasını istediğiniz şekilde çalamıyor veya düzenleyemiyorsanız, bu biçim kullandığınız yazılım tarafından desteklenmiyorsa, bu ücretsiz ses dönüştürücü programlarından veya çevrimiçi araçlardan biri size yardımcı olabilir.

Ses dosyası dönüştürme programları, telefonunuzdaki veya tabletinizdeki müzik uygulamanız indirdiğiniz şarkının biçimini desteklemiyorsa da yararlıdır. Bir ses dönüştürücü, bu belirsiz biçimi uygulamanızın desteklediği bir biçime dönüştürebilir.

En İyi Ses Dönüştürücü Programlar:

Bu dönüştürücülerin çoğunda, dönüştürme işlemini hızlandırmak için toplu ses dönüştürme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, bazı programlar ses parametrelerini (ses kalitesi, bitrate, oran vb.) ayarlamak için bazı araçlar da sunar. Ses biçimlerini dönüştürmenin yanı sıra, çoğu dönüştürücü dahili ses oynatıcısıyla birlikte geldiğinden, bu dönüştürücüleri sesi dinlemek için de kullanabilirsiniz.

Freemake Audio Converter birçok yaygın ses formatını destekler ve kullanımı son derece kolaydır. Ancak, yalnızca üç dakikadan kısa olan ses dosyalarını destekler.

Tek ses dosyalarını toplu olarak diğer biçimlere dönüştürmenin yanı sıra, birden çok dosyayı daha büyük bir dosyada birleştirebilirsiniz. Ayrıca dönüştürmeden önce çıktı kalitesini ayarlamanıza olanak tanır.

Bu programın en büyük dezavantajı, üç dakikadan uzun ses dosyalarını dönüştürmek için Infinite Pack'i satın almak zorunda olmasıdır.

 • Giriş Formatları: AAC, AMR, AC3, FLAC, M4A, M4R, MP3, OGG, WAV, WMA ve diğerleri
 • Çıktı Formatları: AAC, FLAC, M4A, MP3, OGG, WAV ve WMA

MediaHuman Audio Converter, Windows için ücretsiz bir ses dönüştürücü programdır. Müziğinizi WMA, AAC, WAV, FLAC, OGG veya Apple Lossless formatına dönüştürmeniz gerektiğinde size yardımcı olabilir. Bu program, dönüştürme sürecini mümkün olduğunca basitleştirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda, ihtiyaçlarınıza göre uyarlama fırsatı verir. Bu yüzden programın arayüzü basit ve sezgiseldir, anlaşılması çok kolaydır. Gereksiz hiçbir şey içermez.

MediaHuman Audio Converter, en iyi çıkış sesi kalitesini garanti eden en son ses codec bileşenlerini kullanır. Ayrıca, bu ses dönüştürücüyü kullanarak video dosyalarından ses parçaları çıkarabilirsiniz. MP4, AVI, MKV, 3GP, MPEG, WMV ve diğerleri gibi en yaygın video formatlarını destekler. Tek yapmanız gereken video dosyası eklemek ve çıkış ses formatını belirlemek. Video birkaç ses parçası içeriyorsa, ihtiyacınız olanı seçme fırsatınız olacaktır.

Program, kullanımını gerçekten kolaylaştıran Sürükle ve Bırak özelliğini destekler. Ayrıca toplu dönüştürmeyi de destekler, bu, dönüştürme için birkaç dosya ekleyebileceğiniz anlamına gelir. MediaHuman Converter, kaynak dosyadan etiket bilgilerini de aktarır.

 • Giriş Formatları: AAC, AC3, AIF, AIFF, ALAW, AMR, APE, AU, AWB, CAF, DSF, DTS, FLAC, M4A, M4B, M4R, MP2, MP3, MPC, OGG, OPUS, RA, SHN, SPX , TTA, WAV, WMA, WV ve diğerleri (MP4 gibi video formatları dahil)
 • Çıktı Formatları: AAC, AC3, AIFF, ALAC, FLAC, M4R, MP3, OGG, OPUS, WAV ve WMA

Hamster, hızlı kurulan, minimal bir arayüze sahip ve kullanımı zor olmayan ücretsiz bir ses dönüştürücüdür. Yalnızca birden fazla ses dosyasını toplu olarak dönüştürmekle kalmaz, aynı zamanda Freemake Audio Converter gibi dosyaları tek bir dosyada birleştirebilir.

 • Giriş Formatları: AAC, AC3, AIFF, AMR, FLAC, MP2, MP3, OGG, RM, VOC, WAV ve WMA
 • Çıktı Formatları: AAC, AC3, AIFF, AMR, FLAC, MP3, MP2, OGG, RM, WAV ve WMA

Dönüştürülecek dosyaları içe aktardıktan sonra, bu program, dosyanın hangi biçimde olması gerektiğinden emin değilseniz, yukarıdan çıktı biçimlerinden herhangi birini seçmenize veya bir aygıttan seçim yapmanıza olanak tanır. Örneğin, OGG veya WAV'ı seçmek yerine, şunları yapabilirsiniz: Sony, Apple, Nokia, Philips, Microsoft, HTC ve diğerleri gibi gerçek cihazı seçin.

4. Audacity

Audacity, çeşitli ses görevlerini yerine getirmek için ücretsiz, açık kaynaklı, platformlar arası bir ses yazılımıdır. Ses dosyalarını kayıpsız dönüştürmek için en iyi ses dönüştürücülerinden biridir (16-bit PCM WAV ve AIFF'ye dosya aktarımını destekler). Audacity, basit ses dönüşümleri için de iyi çalışır. MP3, WAV, AIFF, AU ve OGG girişlerini ve MP3, WAV ve OGG çıkışlarını destekler. FFmpeg eklentileri yüklediyseniz, daha fazla dönüştürme seçeneğiniz olacaktır. Ancak Audacity'nin diğerlerine göre en büyük avantajı, müzik dosyalarını dönüştürmeden önce profesyonel düzenleme işleri yapmanıza izin vermesidir. Ancak, sıkıcı ve karmaşık arayüzü nedeniyle Audacity, deneyimli kullanıcılar için daha iyi bir seçimdir.

VSDC Free Audio Converter, tüm dönüşümler çok basit ve sezgisel bir arayüzde gerçekleştirileceğinden, ses dönüşümlerinizi kolay ve sorunsuz hale getirecek bir programdır. Ancak, giriş ve çıkış biçimleri için sınırlı desteğe sahiptir ve yalnızca MP3, WMA, AAC, M4A, AMR, OGG, WAV, AIFF ve AU gibi bazı genel biçimleri kapsar. Öte yandan, diğer dönüştürücülerin çoğunda alamayacağınız nadir bir özellik olan çevrimiçi URL'lerden ses dosyalarını dönüştürmenize olanak tanır. VSDC Free Audio Converter ayrıca müzik dosyanızın başlığını, yazarını, albümünü, türünü, yılını vb. düzenlemek için kullanılabilecek bir etiket düzenleyiciyle birlikte gelir.

MP3, Windows Media Audio (WMA ve ASF), QuickTime Audio (MP4, M4A ve AAC), Real Audio (RM ve RA), Vorbis Audio (OGG), Mobile Audio (AMR), gibi tüm popüler ses formatları destekler. Creative Voice (VOC), Sun Audio (AU), Wave Audio (WAV ve AIFF), FLAC vb. MP3, AAC, Vorbis, GSM ve ADPCM dahil olmak üzere tüm ses codec bileşenleri destekler.

Helium Converter, yalnızca Windows için ücretsiz, hafif bir ses dönüştürücüdür. Çok az dönüştürme bilgisi olan kullanıcılar, bu dönüştürücüyü güçlük çekmeden kolayca kullanabilir. Diğer bazı dönüştürücülerle karşılaştırıldığında, giriş dosya biçimleri için geniş bir desteği olmadığı için geride kalıyor. Ancak, FLAC, WAV, MP3, WMA ve hatta MP4'e dönüştürülebilen en temel ses formatlarını destekler. Helium'un çok özelliği de yoktur (ses düzenleme veya etiket düzenleme gibi).

 • Giriş Formatları: AAC, FLAC, M4A, M4B, APE, MP3, MP4, MPEG+/MPC, Ogg Vorbis, WavPack, Wav, DMA
 • Çıktı Formatları: FLAC, M4A, M4B, MP3, MP4, Ogg Vorbis, WavPack, Wav, DMA

FFmpeg Batch AV Converter, Windows için ücretsiz bir açık kaynak ses dönüştürücü programdır. Adından da anlaşılacağı gibi bir FFmpeg tabanlı toplu ses / video dönüştürücü programdır. Bunu kullanarak, MP3, AAC, AC3, FLAC, WAV, MP4, MKV, HEVC ve daha fazlası gibi birçok biçimde hem ses hem de video dosyalarını dönüştürebilirsiniz.

Çoklu dosya kodlama özelliği sayesinde, mevcut en hızlı a/v toplu kodlayıcı olabilir, çünkü kullanıcı işlemci iş parçacığı sayısına kadar aynı anda birçok işlemi başlatarak sistem kaynaklarının kullanımını en üst düzeye çıkarır. Kodlama önceliğini değiştirebilir, duraklatabilir ve devam ettirebilir, otomatik kapanmayı ayarlayabilirsiniz. Deneyimli ffmpeg kullanıcıları ve yeni başlayanlar için iyidir.

Neredeyse tüm ses/video formatları için sınırsız tekli veya çoklu dosya toplu kodlaması sağlar. Herhangi bir parametre setini kullanabilir ve kodlamaya başlamadan önce bunları deneyebilirsiniz. Akışları çoğaltabilir, videoları altyazılı olarak (parça ve kodlanmış olarak), kırpabilir, birleştirebilir, ekranı kaydedebilir, M3u8 veya YouTube URL'lerini yakalayabilirsiniz. Ayrıca multimedya bilgilerini de alabilirsiniz.

Mobile Media Converter, Mp3, Windows Media Audio (wma), Ogg Vorbis Audio (ogg), Wave Audio (wav), MPEG video, AVI, Windows Media Video (wmv), Flash Video (flv), QuickTime Video (mov) ve yaygın olarak kullanılan mobil cihazlar / telefon formatları AMR ve 3GP video gibi popüler masaüstü ses ve video biçimleri arasında dönüştürme yapmak için ücretsiz bir ses ve video dönüştürücü programdır. iPod/iPhone ve PSP uyumlu MP4 video desteklenir. Ayrıca, internet üzerinden yeni biçimleri veya aygıtları kaldırıp ekleyebilirsiniz.

Entegre bir YouTube indiricisi ile doğrudan video indirmek ve dönüştürmek için kullanılabilir. Dailymotion, Photobucket videoları, blip.tv, Soundcloud ve Youku gibi popüler siteler de desteklenmektedir. Videoları zil sesi oluşturma veya başka bir amaç için kırpabilirsiniz.

9. fmedia

fmedia, Windows, Linux ve FreeBSD için başka bir ücretsiz açık kaynaklı ses dönüştürücü programdır. Sisteminize yüklemeden kullanabileceğiniz taşınabilir bir programdır. Ses dosyalarını çalabilir ve harici ses olarak kaydedebilirsiniz. Ayrıca, birden fazla ses formatı (M4A, FLAC, MP3, OPUS vb.) ve M3U8 ve M3U olmak üzere iki çalma listesi formatı için destek sunar.

FFaudioConverter Windows ve Linux için bir sonraki ücretsiz açık kaynak ses dönüştürücü programdır. Aynı zamanda taşınabilir bir yazılımdır. Bu program sayesinde MP3, OGG Vorbis, Opus, Flac ve WAV formatlarındaki ses dosyalarını dönüştürebilirsiniz. Toplu ses dönüşümlerini desteklediği için aynı anda birden çok ses dosyalasını da dönüştürebilirsiniz. Buna ek olarak, dönüştürme işlemine başlamadan önce ses kalitesi ve oranını ayarlayabileceğiniz ayarlar bölümü de vardır.

11. MuConv

MuConv, Windows için başka bir ücretsiz açık kaynaklı ses dönüştürücü programdır. Ayrıca yine kurulum gerektirmeyen taşınabilir bir yazılımdır. Bu program WMA, M4A, MPA, AAC, FLAC, AC3 ve daha birçok giriş ses formatını destekler. Ancak, yalnızca WAV, FAAC MPEG-4 ve MP3 olmak üzere dört çıkış ses formatını destekler.

12. WaveShop

WaveShop, ücretsiz açık kaynaklı ses dönüştürücü ve bir ses düzenleme programıdır. WAV, AIFF, MP3, AU, FLAC, MPC, OGA, RAW, VOC ve daha fazlası gibi çeşitli formatlardaki ses dosyalarını destekler. Sesi düzenleme fonksiyonları arasında, sesi yükseltme veya azaltma, ses dalga formunu tersine çevirme, sese bir kanal ekleme, kanalları değiştirme, sesi kesme vb. gibi birçok araç sunar. Birden fazla ses dosyası üzerinde çalışabilirsiniz. Bunun için aynı anda çoklu pencere arayüzü ile geliyor. Düzenledikten sonra, giriş ses dosyasını başka bir biçimde kaydetmek için bu yazılımın Dışa Aktar özelliğini kullanabilirsiniz.

13. fre:ac

fre:ac çeşitli popüler biçimler arasında dönüştürme yapabilceğiniz ücretsiz bir ses dönüştürücü ve CD ripper programıdır. Program MP3, MP4/M4A, WMA, Ogg Vorbis, FLAC,AAC, WAV ve Bonk ses dosyası formatları arasında dönüştürme yapar.

Fre:ac ile ses CD'lerinizi MP3 veya WMA dosyalarına kolayca dönüştürebilirsiniz. Klasör ve dosya adı yapısını koruyarak tüm müzik kitaplıklarını bile dönüştürebilirsiniz.

Entegre CD ripper CDDB /freedb online CD veritabanını destekler. Otomatik olarak şarkı bilgilerini sorgular ve ID3v2 veya diğer başlık bilgileri etiketlerine yazar.

Taşınabilir bir uygulamadır ve bir USB bellek üzerinden kullanabilirsiniz. Öğrenmesi ve kullanması kolaydır, ihtiyacınız olduğunda uzman seçenekler sunar. 40 dilde kullanılabilen çok dilli kullanıcı arabirimi vardır. Tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı bir programdır.

FlicFlac wav, FLAC, MP3, OGG ve APE dosyalarını diğer ses dosyası formatlarından herhangi birine dönüştürmek için taşınabilir (kurulum gerektirmez) yardımcı programıdır.

Dosyaları FlicFlac arabirimine sürükleyebilir veya Windows Gezgini'ndeki sağ tıklama menüsünden dosyaları doğrudan dönüştürebilirsiniz.

Desteklenen Dönüşümler

 • WAV to FLAC · WAV to MP3 · WAV to OGG · WAV to APE
 • FLAC to WAV · FLAC to MP3 · FLAC to OGG · FLAC to APE
 • MP3 to FLAC · MP3 to WAV · MP3 to MP3 (bitrate change) · MP3 to OGG · MP3 to APE
 • OGG to FLAC · OGG to WAV · OGG to MP3 · OGG to APE
 • APE to FLAC · APE to WAV · APE to MP3 · APE to OGG

15. FFmpeg

FFmpeg, Windows, Linux ve macOS için ücretsiz bir açık kaynaklı medya düzenleme programıdır. Bu program sayesinde, medya dosyalarını birleştirme, düzenleme, video dosyalarına filtre ekleme ve daha fazlası gibi çeşitli medya işleme etkinlikleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, ses ve video formatı dönüşümü de mümkündür. Bu programın bir diğer avantajı da neredeyse tüm ses dosyası formatlarını destekleyebilmesidir.

Ancak, diğer ses dönüştürücülerin aksine, grafik kullanıcı arabirimi ile birlikte gelmez. Bu nedenle, kullanmak için ses dönüştürme ve diğer medya düzenleme görevlerini gerçekleştirmek için belirli komutları kullanmanız gerekir.

Ses dosyalarını FFmpeg üzerinden dönüştürmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 • İlk olarak, bir ses dosyasını kopyalayın ve bu programın kurulu olduğu FFmpeg klasörüne yapıştırın.
 • Sonra, bu dönüştürücüyü komut satırında başlatın ve bu komutu girin
ffmpeg.exe -i "input_audio.mp3" "output_audio.wav"
 • Son olarak, dönüştürme işlemini başlatmak için Enter tuşuna basın.

Yukarıdaki komuttan, input_audio.mp3 yerine gerçek ses dosyasının adını ve uzantısını, output_audio.wav yerine çıktı ses dosyasında istediğiniz ad ve uzantıyı kullanın.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın