Ogznet.com
Hala Yurt İçinde Seyahat Etmeniz Gerekiyorsa Koronavirüs Önlemleri Paylaş:
Image by rawpixel.com

Hala Yurt İçinde Seyahat Etmeniz Gerekiyorsa Koronavirüs Önlemleri

COVID-19 salgını seyahatlere büyük ölçüde son verdi, ancak yine de farklı nedenlerle ve farklı şehirlere uçakla gitmesi gereken insanlar var. Şu anda seyahat etmek, özellikle gidecekleri yere gidemeyenler için korkutucu geliyor, ancak yolculuğu kendiniz ve başkaları için olabildiğince güvenli hale getirmenin yolları var. Bu yüzden, şu anda bir uçağa binmeniz gerekiyorsa, işte yurtiçi seyahat için bilmeniz gereken koronavirüs ipuçları.

Toplu Taşımadan Kaçının

Koronavirüs salgını nedeniyle artık seyahat ederken hedef, mümkün olduğunca çok insandan kaçınmaktır, bu nedenle mümkünse toplu taşıma araçlarından uzak durun. Ya kendi arabanızla havalimanına gidin, ya güvendiğiniz biri sizi götürsün ya da bir taksiye binin. Herhangi bir tür toplu taşıma kullanıyorsanız, bir maske takın ve mümkün olduğunca az yüzeye dokunmaya dikkat edin.

Yüz Maskesi veya Örtü Giyin

Semptomlar göstermiyor olsanız bile, virüse yakalanmış olma ihtimaliniz vardır. Başkalarını korumak için sağlık otoriteleri, halka açık yerlerde burunlarını ve ağızlarını örtmek için insanların yüzlerini kapatlamalarını tavsiye eder. Artık çoğu yerde maske bulunabiliyor olsa bile havlu, bandana, eşarp veya tişört kullanarak kendi maskenizi de yapabilirsiniz. CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri), kendi maskenizi nasıl yapacağınıza dair bir rehber sunuyor -kaynak İngilizce'dir. Kendi yaptığınız maskelerin iki yaşın altındaki çocukların veya nefes almakta güçlük çekenlerin kullanmaması gerektiğini unutmayın. Ayrıca maskeyi çıkardığınızda, önce ellerinizi yıkamayı unutmayın.

Online Check-in, Mobil Biniş Kartı İndirin ve Kabin İçi Bavul Kullanın

Yine, seyahatleriniz sırasında diğer insanlarla mümkün olduğunca çok fiziksel temas noktasından kaçınmak iyidir. Neyse ki, uçuşunuzu online olarak kontrol edebilir ve biniş kartını telefonunuza indirebilir, böylece daha az etkileşim sağlar ve bilet teslim etme ihtiyacını ortadan kaldırabilirsiniz. Bununla birlikte, kimliğinizi yine de güvenliğe göstermeniz gerekecektir. İyi tarafından bakarsak, güvenlik, yolcuların durması gereken yerlere işaret yerleştirme, mümkün olduğunda güvenlik şeritlerini değiştirme ve insanların maskelerini kapatmasını sağlama gibi yeni sosyal mesafe önlemleri uygulamaya koymuştur, ancak kimlik doğrularken maskenin kaldırılmasını veya aralanmasını isteyebilirler.

Bir görevliyle etkileşimi atlamak ve çantanıza birden fazla kişinin dokunmasını önlemek için, kayıtlı bagaj yerine bir el çantası seçin. Havaalanında ve uçağa binerken, diğer yolculardan en az 1,5 metre uzakta durun.

Ellerinizi Sık Sık Yıkayın ve Dezenfektan Taşıyın

Yolculuğunuzun her aşamasında, havaalanına giderken, güvenlikten geçerken ve uçaktan indikten sonra, en yakın lavoboyu bulun ve önerilen en az 20 saniyelik süre boyunca ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. Sabun hemen bulunamıyorsa, en az yüzde 80 alkol içeren el dezenfektanı kullanın. Başlıca havalimanlarında, yolcular için kurulmuş el dezenfektanı istasyonları vardır. Ek olarak, düzlemdeki kolçaklar gibi dokunmanız gereken yüzeyler için sterilize edici mendiller getirin ve etiketeki süreye dikkat edin. Çoğu kişi silinen yüzeyi belirli bir süre ıslak tutmanızı tavsiye eder.

Yiyecek ve Yeniden Kullanılabilir Su Şişesini Paketleyin

Çoğu hava yolu şirketi, gereksiz etkileşimleri önlemek için uçuşlarda yiyecek ve içecek hizmetini durdurmuş veya sınırlandırmıştır. Halen paket servis sunan bazı paket satıcılar ve restoranlar olsa da, bunları atlamak ve bunun yerine çantanızı veya sırt çantanızı evden yiyecek ve atıştırmalıklarla doldurmak daha iyidir. Benzer şekilde, yanınızda su şişesi getirin.

Pencere Kenarında Oturun

Havayollarının uçaklar için kullandığı kapsamlı temizlik ve çoğu uçakta bulunan HEPA hava filtreleri nedeniyle, virüsler uçaklara kolayca yayılmaz. Ancak yine de virüsle temasa geçebilirsiniz, özellikle de enfekte olan birinin 2 m yakınında oturuyorsanız. Güvenliğinizi artırmak için, bir pencere koltuğu seçin ve uçuş boyunca orada oturun, böylece insanlara ve yüzeylere maruz kalmanızı sınırlayın.

Sonuç olarak

CDC, virüsün esas olarak, enfekte bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya tipik olarak birbirinin yaklaşık 2 metre yakınında bulunan insanlar arasında konuştuğunda üretilen solunum damlacıkları yoluyla insandan insana yayıldığının düşünüldüğünü belirtir. Bu nedenle, gerekli seyahatleri yaparken güvende kalmanın en iyi yolu, başkalarından mümkün olduğunca uzak durmak ve yüzünüze dokunmaktan kaçınmaktır. Bir şeye dokunmak veya yemek yemek gerektiğinde, ellerinizi önce ve sonra yıkadığınızdan veya dezenfekte ettiğinizden emin olun. Ve son varış noktanızda kural olsun ya da olmasın, 14 gün boyunca kendi kendinizi karantinaya almayı unutmayın.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz