Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı
Photo by Matthew T Rader on Unsplash

Trafik kazası sonrası birçok insan mağduriyet yaşamaktadır. Gerek maddi gerek manevi mağduriyetin yanında sakat kalma ve vefat etme gibi insanları derinden yaralayan durumlarda meydana gelmektedir. Trafik kazası sonrasında mağdur olan kişinin mağduriyeti trafik kazası tazminatı ile giderilmektedir.

Mağdur olan taraf, zararı sigorta şirketinden talep edebilmektedir. Anlaşamayan taraflar ve sigorta şirketleri sorunlarını hukuki yoldan çözmek için uğraşmaktadır. Bu da tazminat davasını zorunlu hale getirmektedir. Ölümlü trafik kazası tazminatı için, ölen kişinin yakınlarının maddi ve manevi zararlarını talep hakkı bulunmaktadır. Sigorta şirketinden hakkını arayan ölen kişinin yakınları gerektiği taktirde mahkemeye başvuru yapabilmektedir.

Maddi ve Manevi Zarar Meydana Getiren Kaza Türleri

Farklı etmenlere bağlı olarak trafik kazası meydana gelmektedir. Kara yolunda motorlu ve motorsuz taşıtlar ve iş makineleri, traktörler ile oluşan kazalar trafik kazasıdır. Meydana gelen kazalar maddi hasarın yanında manevi hasara da neden olmaktadır. Ölümlü trafik kazası tazminatı ortaya çıkmasına sebep olan trafik kazası türleri:

  • Sürücü hatasından kaynaklı tek taraflı trafik kazası
  • İki veya daha fazla aracın kaza yapması ile meydana gelen trafik kazası
  • Birçok aracın karıştığı zincirleme kazalar
  • Yol kusurları nedeniyle meydana gelen kazalar
  • Motorlu aracın yayalara çarpması sonucu oluşan kazalar
  • Motorlu aracın taşıdığı yolculara zarar vermesi ile oluşan kazalar
  • Araç bakımının düzenli yapılmaması nedeniyle oluşan kazalar
  • Demir yolu geçidinde meydana gelen kazalar
  • Doğa olayları nedeniyle meydana gelen kazalar

Trafik Kazası Tazminatı Hakkında

Kaza sonrası oluşan zarar tazmini; maddi tazminat tazmini: Kazanın oluşmasına sebep olan sürücüden veya aracın ruhsat sahibinden, zorunlu trafik sigortasından ve aracın kasko sigorta şirketinden talep edilebilmektedir. Manevi tazminat tazmini ise: Kazaya sebebiyet veren sürücüden veya kazaya sebebiyet veren aracın ruhsat sahibinden talep edilebilmektedir. Sigorta şirketinden manevi zarar tazmini talep etmek usule aykırıdır.

Ancak imzalanan sigorta anlaşmasında özel bir madde eklenmiş ise ancak o zaman manevi tazminat talep etme hakkı doğmaktadır. Ölümlü trafik kazası tazminatı hakkında ölen kişinin ailesi söz sahibidir. Haksız olan taraftan hukuki yönden ölen kişinin hakkını talep edebilmektedir. Ölen kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi veya kişiler için destekten yoksun kalma tazminatı talebi yapılabilmektedir.

Bunun yanında hastane masrafları, kaza sonrası oluşan zarar tazmini, defin masrafları ve geride kalan birinci dereceden yakınları için ayrı ayrı maddi ve manevi tazminat talebinde bulunmak mümkündür.

Kaynak: https://www.kazadatazminat.com/olumlu-trafik-kazasi-tazminati

Ogznet.com