Ogznet.com
Tomara Şelalesi Gezi Rehberi Paylaş:
image by ogznet.com

Tomara Şelalesi Gezi Rehberi

Tomara Şelalesi, Gümüşhane ili, Şiran ilçesi sınırlarında bulunan ve dağın içinden çıkan sulardan oluşan bir şelaledir. Kelkit Çayının bir kolu olan Tomara Çayının vadisinde yer alır. Adını çevrede yetişen Tomara bitkisinden alır. Şelale, eğim dikliğinden aşağı boşluğa doğru su akıtan normal şelaleler gibi değildir, dağın içinden çıkan sular eğimli bir yüzeyden aşağı doğru akışa geçer.

Bu yazının içeriği: Kapat

Tomara Şelalesi, mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerden birisidir. Yıl içerisinde, özellikle yakın bölgelerden pek çok kişi Tomara şelalesini ziyaret etmektedir.

Tomara Şelalesi Nerededir?

Tomara Şelalesi Nerededir?

Gümüşhane'nin Şiran İlçesi'ne bağlı Seydibaba Köyü sınırları içerisinde bulunan Tomara Şelalesi, Şiran İlçesi'ne 25 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Tomara Şelalesine ulaşım oldukça kolaydır. Tomara Şelalesine gitmek isteyen kişilerin Gümüşhane iline bağlı olan Şiran ilçesine gelmeleri gerekmektedir.

Tomara Şelalesine Nasıl Gidilir?

Tomara Şelalesine gitmek için en kolay yol özel araç kullanmaktır. Özel araç ile Karadeniz sahil tarafından geliyorsanız Gümüşhane Merkeze gelip buradan Kelkit ve Şiran yolunu takip edebilir veya Anadolu yani iç kısımdan geliyorsanız Erzincan tarafından Kelkit sonra da Şiran yolunu takip edebilirsiniz. Sonrasında Şiran yolu üzerinden Seydibaba Köyü yoluna giriş yapılmalıdır. Böylece Tomara Şelalesine ulaşım sağlanabilir. Ayrıca Tomara Şelalesine giderken yol üzerinde sizleri şelale yoluna götürecek tabelalar da mevcuttur.

İstanbul ve batı illerinden gelmek isteyenler, O-4 ve E-80 kara yolu üzerinden Gümüşhane'nin Kelkit ilçesine ulaşabilir ve buradan Şiran ilçesi Seydibaba Köyü yolu üzerinden Tomara Şelalesine ulaşmaları mümkün olur.

Tomara Şelalesine Nasıl Gidilir?

Bu bağlantıya tıklayarak Google Haritalar ile İstanbul'dan Tomara Şelalesi'ne giden örnek bir rotayı takip edebilirsiniz.

Tomara şelale yolu tamamen asfalt yoldur. Birkaç farklı yoldan ulaşım sağlansa da tüm bu alternatifler için normal bir binek araç ile seyahat edebilirsiniz.

Tomara Şelalesi Tabiat Parkı

Şelale ve çevresinin zengin flora ile oluşturduğu uyumlu peyzajı görülmeye değer güzelliktedir. Dar ve derin bir vadinin içinden akmaya devam eden Tomara şelalesinde kış aylarında oldukça yoğun su akışı olmakla birlikte kurak geçen yaz aylarında kısmen azalır ancak suyu tamamen kesilmemektedir. Şelalenin çevresi dik yamaçlardan oluşmasına karşın çevre halkı tarafından piknik alanı olarak da kullanılmaktadır.

Tomara Şelalesi Tabiat Parkı

Şelale etrafında sosyal tesis benzeri alanlar ile cami, şadırvan, hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır. Şelalenin kaynağına, tesislerin girişindeki otoparktan çıkıp kesme taşlı yürüyüş yolundan yaklaşık 10 dakika yürüyerek çıkılabilmektedir. Şelale için giriş ücreti alınmamakla birlikte oto parkı ücretlidir. Tomara Şelalesinin girişinde, gelen ziyaretçilerin taze alabalık yiyebileceği bir tesis de bulunmaktadır.

Tomara Şelalesi Özellikleri

Tomara Şelalesinin çevresi dik yamaçlardan oluşmaktadır. Dik yamaçlardan oluşmasına rağmen şelale etrafında pek çok pergola tarzında düzenlenmiş piknik alanları da mevcuttur.

Tomara Şelalesi Özellikleri

Bulunduğu bölgede "Kırk Gözeler" adıyla da bilinen ve dağın içerisinden çıkan 40 ayrı kaynağın yaklaşık 15 metre yükseklikten dere yatağına döküldüğü Tomara Şelalesi'nin suyu oldukça soğuk olmasıyla bilinir. Gelen ziyaretçilerin sıcak havadan bunalarak ayaklarını suya soktuğu Tomara'da insanlar suyun soğukluğuna dayanamıyor ve kısa süre sonra sudan çıkıyorlar.

Tomara Şelalesi, Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken 10 şelaleden birisi olarak gösteriliyor. Tomara’yı diğer şelalelerden ayıran özelliği dağın içinden çıkan suyun soğukluğudur. Suda ayağınız veya elinizi en fazla 1 dakika tutabiliyorsunuz. Sıcak yaz günlerinde gerçekten çok ferahlatıcı bir deneyim elde ediyorsunuz.

Çakırkaya Kilisesi

Tomara Şelalesi'ne Sarıca Köyü üzerinden geldiyseniz veya dönüş yolunda iseniz mutlaka görmeniz gereken bir durak yeri var. Tarihi Çakırkaya Kilisesi bu yol üzerinde görülmesi gereken bir kültür varlığıdır.

Çakırkaya köyünde bulunan Çakırkaya Manastırı, 13 ve 15. yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin ediliyor ve 65 metre yüksekliğe sahip kayanın oyulmasıyla yapılmıştır.

Çakırkaya Kilisesi

Gümüşhane'nin Sümela'sı olarak ta adlandırılan Çakırkaya Manastırı mutlaka görmeniz gereken bir tarihi yapı. Manastır içerisinde kilise, şapel ve gündelik kullanıma ait mekânlar olduğu tahmin edilen alanlar bulunmaktadır. Kiliseye, güney cepheden basamaklarla ulaşılmaktadır.

Tomara Şelalesi Giriş Ücreti

Ülkemizin gizli cennetlerinden biri olan Tomara Şelalesi yıl içerisinde pek çok ziyaretçi kabul etmektedir. Buna rağmen Tomara Şelalesine giriş ücreti bulunmamaktadır. Fakat özel araçlar için otopark ücreti alınmaktadır.

Tomara Şelalesi Ziyaret Saatleri

Tomara Şelalesi perşembe günleri hariç her gün açık konumdadır. Ziyaret saatleri ise hafta sonu ile hafta içi arası değişkenlik gösterir. Cumartesi günleri ziyaret saatleri 07:30 ile 21:30 saatleri arasında iken, pazar günleri 07:00 ile 21:30 saatleri arasındadır. Haftanın diğer günlerinde ise 08:00 ile 21:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz