Ogznet.com
Mail veya Mesajla Gelen Bir Linkin ya da Sitenin Güvenli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Paylaş:
Photo by Michael Geiger on Unsplash

Mail veya Mesajla Gelen Bir Linkin ya da Sitenin Güvenli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Mail veya mesajlaşma uygulamaları ile gelen bağlantılar, sisteminize kötü amaçlı yazılım yüklemek için mükemmel bir yemdir. Bu yollarla gönderilen bir bağlantıya tıklamamak için kendinize engel olmak oldukça zordur. Sahte veya ucunda virüs barındıran bağlantıları belirlemenin bir yolu var mı? Aslında, birkaç küçük numara var. Garantisi olmamakla birlikte, kötü niyetli bir yazılımdan kaçınmanıza yardımcı olabilirler.

Sisteminize virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaştıran linkler genellikle iki farklı şekilde görülür: sahte mailler veya mesajlaşma uygulamalarında (örn. WhatsApp, Facebook Messenger). Dolayısıyla, yanıltıcı bir bağlantıyı tespit etmenin ilk adımı şu soruyu cevaplamaktır: Size mesaj gönderen kişiyi veya tüzel varlığı tanıyor musunuz?

Bağlantı bilinmeyen bir kişi tarafından gönderilmişse, yapmanız gereken tek şey onun hesabına tıklamak ve biraz araştırma yapmaktır. Her durumda, Google'da bu mail adresini arayabilirsiniz.

Mail hesabınızda, mesajı gönderen kişinin veya tüzel kişinin mail adresine bakın. Adres kuşkulu ise, iletiyi hemen silebilirsiniz.

Spam mail - mail adresi

Maili gönderen kişiyi tanıyor olsanız bile, bir şeylerin şüpheli olduğunu mu fark ettiniz? Unutmayın ki arkadaşınız siber saldırıya uğradıysa, bilgisayarı bu aldatıcı bağlantıları kimsenin bilgisi olmadan gönderiyor olabilir.

Hem e-postayla hem de mesajlaşma uygulamaları ile gelen bağlantının güvenli olup olmadığını anlamak için çözüm basittir: gönderen kişiye bu mesajı gerçekten onun gönderip göndermediğini sorun. Peki, acil olarak bağlantıya tıklaman gerekmiyorsa ne olacak!

Bazen sahte mailler veya mesajlar sizi kandırmak için kişisel verilerinizi kullanır. Bu kişisel verilerin arkasında çok ta bir emek yoktur: Söz konusu kişisel veriler, sizin hakkınızda internetten bulunmuş basit bilgiler olabilir.

Bu e-postaların veya mesajların gizli tuzakları olup olmadığını öğrenmek kolaydır. Banka hesabınız veya şifreniz gibi bilgileri vermenizi mi istiyorlar? Hiçbir saygın şirket veya banka böyle bir bilgi talep etmez.

Daha fazla kanıt istiyorsanız, imlecinizi söz konusu bağlantıya tıklamadan üzerine getirin. Gezinme bölmenizin altında şüpheli bir URL belirdi mi? O halde riske girmemeniz daha iyi.

sahte mail - hileli linkler

URL kısaltılmış mı? CheckShortURL sitesini kullanın. Adresi buraya yapıştırın ve arkasında gizlenmiş olan sayfanın bir önizlemesini görün.

Bitirmeden önce, bazen virüsleri başka dosya uzantılarının arkasına gizlerler. Bu tip dosyalar, sizi çok kolay tuzağa düşürür.

Gmail - virüslü dosya

"m" ile biten Office belgelerine dikkat edin. Genellikle kötü amaçlı yazılım içeren dosyalardır. JavaScript dosyaları (.js) da tehlikelidir.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz