Boğaz Ağrısı ve Strep Boğaz Enfeksiyonu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

Boğaz Ağrısı ve Strep Boğaz Enfeksiyonu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

Boğaz Ağrısı ve Strep Boğaz Enfeksiyonu Nedenleri ve Tedavisi

Image by mohamed Hassan from Pixabay

Boğazın ağrıyor ve yanıyor. Yutmak acı verici bir hale geldi. Bir şeylerin yanlış olduğunu biliyorsun, ama ne kadar kötü? Antibiyotik olmadan iyileşecek mi? Yoksa doktora gitmen gerekecek mi?

Önemli not: Burada verilen bilgiler bilgi vermek amaçlı olup sağlığınızla ilgili konuları mutlaka doktorunuza danışın. Bu sitedeki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis yada tedavi amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.

Bu makale, boğaz ağrınız için rahatlama bulmanıza ve strep boğaz semptomları olup olmadığını keşfetmenize yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Belirtilerini, bulgularını ve ayrıca her iki durum için de tedavi seçeneklerini bulacaksınız. Belirtilerinize neyin neden olduğunu bilmek önemlidir, çünkü farklı enfeksiyonlara yönelik tedaviler değişiklik gösterir.

Strep Boğaz Enfeksiyonu Nedir?

Strep boğaz her zaman bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır. A Grubu Streptococcus bakterileri ("A grubu strep") boğazı ve bademcikleri enfekte eder ve hızlı bir şekilde antibiyotiklere cevap verir.

Genel boğaz ağrısı nedir?

Bir boğaz ağrısı oldukça ağrılı olabilir, ancak strep boğaz enfeksiyonu kadar ağrılı değildir. Eğer soğuk algınlığı da varsa, nedeni genellikle bir virüstür. Bu, antibiyotiklere cevap vermeyeceği anlamına gelir.

Strep olmasa bile, rahatlamak için bir doktora görünmeniz gerekebilir. Aşağıdaki belirtiler sizde de varsa doktora görünme zamanı gelmiştir.

 • Bir haftadan daha uzun süren durumlar,
 • Geri dönüşler,
 • Sesinizin iki haftadan fazla kısık olması,
 • Dehidrasyona neden olabilir,
 • Veya başka bir şekilde belirti verebilir.

Strep Boğaz Enfeksiyonu Neye benziyor? Belirtileri

Strep boğaz enfeksiyonunda aşağıdaki bazı belirtiler görülebilir.

 • Bademcikler veya boğazdaki beyaz lekeler,
 • Ağzın çatısında koyu kırmızı lekeler,
 • Deri döküntüsü.

Bu beyaz lekeler irin cepleridir. Ek olarak, bazı hastalar boyunda şişmiş, hassas lenf düğümleri, bazıları ise 38-39 C'nin üstünde ateş görülebilirler. Belirtiler ve semptomlar hem çocuklar hem de yetişkinler için aynıdır.

Bu işaretler strepi gösterebilse de, tam bir tespit yapmak için doktora gitmeniz gerekir. Tam teşhisi tek başına görsel işaretlerle yapmak mümkün değildir.

Yetişkinlerin bu hastalığa sahip olma olasılığı çocuklardan daha azdır. Okul çağındaki çocuklar için boğaz ağrısının strep olma olasılığı %20 ile %30 arasındadır. Yetişkinler için, oranlar %5 ile %15 arasındadır.

Boğaz Ağrısının Nedenleri

Boğaz ağrıları genellikle virüslerden kaynaklanır, bu da iyileşmelerini zorlaştırır. Bu tip durumlara aşağıdakiler neden olabilir

 • Kuru hava,
 • Kirlilik gibi tahriş edici maddeler,
 • Sigara dumanı,
 • Alerjiler.

Strep boğaz enfeksiyonunun aksine, günlük boğaz ağrıları genellikle herhangi bir antibiyotik tedavisi olmadan kendi başlarına geçer. Aslında, antibiyotikler soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyonlara, boğaz ağrısına neden olan hastalıkların en yaygın nedenlerine karşı yararsızdır.

Boğazın ağrısında, birkaç semptom daha var;

 • Burun akması,
 • Sulu gözler,
 • Öksürük,
 • Hapşırma,
 • Burun sonrası damla ve
 • Düşük ateş (38 C'nin altında).

Çene altındaki şişmiş lenf bezleri ve boynun önü her türlü enfeksiyonu gösterebilir. Örneğin bir kulak enfeksiyonu veya sinüs enfeksiyonu eşlik edebilirler.

Ateşiniz 38 C'den yüksekse, genellikle strep boğaz enfeksiyonu belirtisidir.

Ateş

Ateşiniz 38 C'den yüksekse, genellikle strep boğaz enfeksiyonu belirtisidir. Bazen strep de düşük ateşle birlikte gelir, bu yüzden yüksek ateşe sahip olmanız, mutlaka bu hastalığa yakalandığınız anlamına gelmez.

Strep Boğaz Enfeksiyonu ve Romatizmal Ateş

Strep bakterilerinin enfeksiyonu, ateşin daha kötüye gitmesine neden olabilir. Bu, antibiyotiklerle tedavinin bu kadar önemli olmasının bir nedeni. Tedavi olmadan, romatizmal ateş, genellikle enfeksiyon belirtileri ilk ortaya çıktıktan sonra yaklaşık iki hafta ila bir ay arasında değişebilir.

Romatizmal ateş, sadece bir ateşten çok daha fazlasıdır; ciddi eklem, kalp, cilt ve beyin sorunlarına neden olabilir. Kalp kapakçığına da zarar verebilir. Gelişmekte olan dünyada bir sorun olmaya devam etmesine rağmen, gelişmiş ülkelerde romatizmal ateş nadirdir.

Şişmiş Lenf Düğümleri Var mı?

Strep boğaz enfeksiyonu doğrudan temas yoluyla kişiden kişiye yayılabilir. Strep boğazıenfeksiyonu, özellikle ağızdan mukus damlacıkları yayıldığı zaman, öpüşme durumunda olduğu gibi, doğrudan temas yoluyla kişiden kişiye yayılabilir. Bardak, çatal ve kaşık gibi şeyleri paylaşarak dolaylı temas yoluyla da yayılabilir.

Antibiyotik almazsanız, strep enfeksiyonunuz enfeksiyondan yaklaşık iki ila üç hafta sonra bulaşıcı olacaktır. Ancak bir antibiyotik almaya başladığınızda, diğerlerini enfekte etme potansiyeliniz yaklaşık 24 saat sonra kaybolur.

Bu nedenle, strep hastalarının ateşi bitene kadar işten, okuldan ve günlük işlerinden uzakta, evde kalmalarını veya en az 24 saat boyunca antibiyotik kullanmalarını önerir.

Strep Boğaz Enfeksiyonu Ne Kadar Sürer?

Enfekte olduktan sonra, hastalanmaları genellikle iki ila beş gün sürer.

 • Antibiyotik tedavisi olmadan strep boğazı 10-12 gün sürebilir.
 • Antibiyotik tedavisine başladıktan sonra enfeksiyonun üç ila beş gün içinde iyileşmesi olasıdır.

Erken tedavi, romatizma ateşi gibi daha ciddi rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olur.

Kızıl Hastalığı

Boğaz ağrınızın ciltte ince, zımpara kağıdı gibi pembe bir döküntü ile ilişkili olması durumunda, kesinlikle strep boğaz enfeksiyonuna neden olan bakterilerle ilişkili olan kızıl hastalığı (kırmızı ateş) olabilir. Bu durumda derhal doktora başvurun.

Belirtileri şunları içerir;

 • Çok kırmızı bir görüntü ile boğaz ağrısı,
 • Kolların altında, dirseklerde ve kasık kıvrımlarında parlak kırmızı cilt,
 • Kırmızı ve inişli çıkışlı görünen “çilekli yapıda” bir dil,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • Karın ağrısı.

Uzun süreli, kırmızı ateş, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunlar arasında

 • Romatizmal ateş,
 • Böbrek hastalığı,
 • Kulak enfeksiyonları,
 • Artrit,
 • Aatürree,
 • Cilt enfeksiyonları.

Kırmızı ateş antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Strep Bakteriyel Bir Enfeksiyondur

Boğaz ağrılarının çoğu virüslerden kaynaklanır veya burun veya sinüslerin diğer bölümlerindeki enfeksiyonların yan etkileridir. Bununla birlikte, strep boğazı, Streptococcus pyogenes olarak da bilinen ortak bir A grubu Streptococcus grubundan gelir.

A grubu strep bakterileri insanlarda en yaygın hastalıklara neden olan bakterilerden bazılarıdır. Tüm insanların yaklaşık %5 ila %15'i, herhangi bir enfeksiyon belirtisi göstermeden vücutlarında bakteri içerir. Sadece insanlar A grubu strep bakteri taşırlar.

A grubu strep, strep boğazı ve kızıl hastalığından impetigo ve selülit gibi cilt hastalıklarına kadar çok çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu kurbanlarının yaklaşık dörtte birini öldüren yıkıcı et yiyen hastalıkların nekrotizan fasiitlere de neden olabilir.

Komplikasyon olasılığını azaltmak için antibiyotik verildiğinden, enfeksiyonunuzun strep kaynaklı olup olmadığını belirlemek önemlidir.

İlginizi
çekebilir
Soğuk Algınlığı ve Grip Hakkında Yanlış Bildiğimiz 10 şey

Antibiyotikler Boğaz Ağrısını Durdurmaz

Strep boğazına bir bakteri neden olduğu için, bakterilerle savaşan antibiyotikler genellikle hastalığı iyileştirmek için kullanılır. Bu hastalık daha az bulaşıcıdır ve antibiyotikler uygun şekilde verildikten sonra semptomları çarpıcı şekilde iyileşir.

Yine de aşırı antibiyotik kullanmamak önemlidir. Aşırı antibiyotik kullanımı, antibiyotiklere dirençli "süper böcekler" mikropları yaratma tehdidinde bulunur.

Büyüyen bu sağlık sorununa katkıda bulunmaktan kaçınmak için viral veya fungal hastalıkları antibiyotiklerle tedavi etmeye çalışmayın. Antibiyotikler viral veya mantar enfeksiyonlarına karşı herhangi bir fayda sağlamaz. Bu durumlarda antibiyotik kullanmanın tek sonucu, "süper böceklerin" daha da çoğalmasıdır.

Antibiyotikler soğuk algınlığı nedeniyle boğaz ağrısından kurtulmak için kullanılmaz. Soğuk algınlığına bir virüs neden olur ve antibiyotikler yardımcı olmaz.

Hızlı Strep Enfeksiyonu Kontrolü

Sadece hastanın boğazına bakmak strep boğazını teşhis etmek için yeterli değildir, bu nedenle doktorunuz emin olmak için bir test yapmak isteyecektir. Hızlı strep testi, önce bir hastanın boğazında strepe neden olan bakterilerin olası varlığının hızlı bir şekilde belirlenmesi için denenir.

Hızlı bir strep testi yapmak için, bir doktor hem bademcikleri hem de ağzın arkasını siler. Adına uygun olarak, hızlı bir strep testi, sonuç sağlamak için yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Strep bakterileri kişinin hastalanmasına neden olsa bile, hızlı bir strep testi uygulanan kişilerin yaklaşık %5'inin sonucu negatif olacaktır. Bir doktor hala strep enfeksiyonundan şüpheleniyorsa, bu testi bir Boğaz kültürü takip edecektir.

Boğaz kültürleri, hastanın bakış açısından aynı şekilde yapılır. Bademcikler ve ağzın arkası bir kez daha temizlenir. Sonra boğaz kültürü daha ileri testler için gönderilir. Sonuçların geri dönmesi bir veya iki gün alacak.

Antibiyotiklere Ne Zaman İhtiyacınız Var?

Doktorunuz size strep boğazı tanısı koyarsa, size tedavi edilmesi için antibiyotik verilir. Antibiyotiklerin tamamını bitirmeniz gerekir - bitmeden önce daha iyi hissetseniz bile - bakteriyel enfeksiyon tekrarlayabilceği için yarıda kesilmemesi gerekir. Strep antibiyotik kullanıyor olsanız bile (amoksisilin gibi) hala bulaşıcıdır, bu nedenle başkalarını başka enfeksiyonlardan korumak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Ellerini sık sık yıkayın.
 • Yiyecek veya eşyalarınızı paylaşmayın.
 • Strep enfeksiyonunuz düzeldiğinde diş fırçanızı atın.

Ya Bademcik veya Farenjit ise?

Bademcik semptomlarının çoğunu strep ile paylaşır. Bademciklerinizin günlerce ağrmasına neden olabilir ve bunları beyaz veya sarı lekelerle kaplı bırakabilir. Yutmayı zorlaştırabilir. Ancak bademcik iltihabı, strep ile aynı değildir.

Sadece bir bakteri türü strep'e neden olur. Ancak bademcik iltihabının birçok nedeni olabilir ve genellikle neden bakteriyel değildir. Bu, antibiyotiklerin genellikle yardımcı olmayacağı anlamına gelir. Emin olmak için doktorunuza başvurun. Sonuçlar 2-3 gün sürer.

Bademcik iltihabı ve Farenjit Arasındaki Fark Nedir

Bademcik iltihabı ve farenjit, aynı tip enfeksiyona işaret eder. Tek fark enfeksiyonun ortaya çıktığı yerdir. Bademcik iltihabı bademciklerde, farenjit ise boğazınızda oluşur.

Enfekte kişilerle fiziksel temastan kaçının.

Sebep ne olursa olsun, bazı temel önlemleri alarak boğaz enfeksiyonlarını önleyebilirsiniz:

 • Bu enfeksiyonlar kişiden kişiye yayıldığı için, enfekte kişilerle fiziksel temastan kaçının.
 • Daima ellerinizi yıkayın. Yemeklerden önce ellerinizi sabunla veya alkol bazlı bir solüsyonla yıkamak, mikropların yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.
 • El yıkama arasında yüzünüze dokunmaktan kaçının.
 • Başkalarının mikroplu dokularına dokunmayın.
 • Bazen ev ilaçları boğaz ağrısı ve rahatsızlıklarını hafifletmek için iyi bir iş çıkarır.

Evde yapılan ilaçlar

Bazen ev ilaçları boğaz ağrısı ve rahatsızlıklarını hafifletmek için iyi bir iş çıkarır. Bununla birlikte, eğer semptomlar evde tedavi ile kötüleşirse, hemen doktora görünmelisiniz.

İşte birkaç ev ilacı:

 • Tuzlu su ile gargara: 1/2 çay kaşığı tuz 1 bardak ılık suya karıştırılır. Bu tuzlu su çözeltisini günde birkaç kez gargara yapabilirsiniz. Bu, mukusu gevşetmeye yardımcı olur ve aşırı iltihaplı boğaz dokunuzdan fazla sıvı çeker.
 • Boğaz pastilleri: reçetesiz satılan boğaz pastilleri ve sert şeker, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Boğaz spreyleri: Bunlar, ağrının kesilmesine yardımcı olan boğazın uyuşmasına yardımcı olabilir.
 • Ballı Çay: Balın boğaz tahrişini hafiflettiği görülmüştür ve yumuşak bir çaydan gelen sıcak suyun da aynısını yaptığı görülmüştür.

Çözümler, boğazın nemli kalmasının yanı sıra semptom rahatlamasını da amaçlar.

Nemlendiriciler ve Buhar

Ağrının bir kısmı ve boğazın tahriş olması kuru bir boğazdan kaynaklanır. Çözümlerden biri, odanızdaki nemi arttırmak için bir nemlendirici veya buharlaştırıcı takmaktır.

Eğer bir buharlaştırıcınız veya nemlendiriciniz yoksa, başka bir çözüm başınızı sıcak, buğulama suyunun üstünde tutmaktır. Nemli buharı yüzünüze yakın tutmak için başınıza bir havlu koyun ve rahatça olabildiğince derin nefes alın.

Boğaz Ağrısı Ev Çareleri: Sıcak Uygulama

Ağrının giderilmesinde etkili yöntemlerden biri ısı uygulamaktan kaynaklanmaktadır. Boğazın sıcak tutulması, hassas lenf bezlerinin yatıştırılmasına yardımcı olabilir. Ağrınızı hafifletmek için boynunuzda ılık bir kompres kullanın. Bunu aşağıdaki araçlarla yapılabilirsiniz;

 • Sıcak suya batırılmış havlu,
 • Bir ısıtma yastığı veya
 • Bir sıcak su şişesi.

Yatıştırıcı Gıdalar

Boğazınızı sıcak tutmak boğaz kaslarını gevşetebilir, soğuk yiyecekler ağrıları yatıştırabilir.

Boğazınız acı çekerken ne yiyeceğinizi merak mı ediyorsunuz? Yumuşak, soğuk yiyecekler iyi seçimlerdir.

Yiyeceklerin serinliği ağrıları yatıştırır ve yumuşak yiyeceklerin iltihaplı bölgeleri geçmesi kolaydır.

Hidrasyon

Hidratlı kalmak vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur. İşte size nemli kalmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

 • Bolca su iç.
 • Sıvının boğazın ortasından aşağı inmesini kolaylaştırmak için suyu veya diğer sıvıları yudumlamak için bir pipet kullanın.
 • Bir enfeksiyonla savaşırken narenciye sularından veya alkollü içeceklerden kaçının. Narenciye suları şişmiş, hassas ciltlerde acı verebilir. Alkollü içecekler aslında vücudunuzu kurutur, uzun vadede iyiden daha fazla zarar verir.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Ağrı kesiciler

Ağrının giderilmesine yardımcı olmak için reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanılabilir. Bunlar arasında

Çocuklara ve gençlere ölümcül olabilecek Reye sendromu riski nedeniyle aspirin verilmemelidir.

Spreyler ve Pastiller

Reçetesiz satılan boğaz spreyleri veya pastiller ağrıyı hafifletmek için yardımcıdır. Bir pastil veya şekersiz sert şeker, boğazı gevşetmeye yardımcı olabilir ve pastiller ve Boğaz spreyleri bazen ek yararlı maddeler içerir.

 • ağrıyı azaltan anestezikler,
 • uyuşmuş ağrıya yardımcı olan soğutma maddeleri,
 • şişmiş dokuyu azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar ajanlar ve
 • zararlı mikroorganizmaların büyümesini azaltmaya yardımcı olan antiseptik ajanlar.

Dekonjestanlar

Bazen postnazal damla, tahriş olmuş bir boğazın nedenidir. Eğer durum buysa, dekonjestan spreyler veya haplar tıkanıklığı ve diğer semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bu ürünleri belirtilen şekilde kullandığınızdan emin olun ve başka ilaçlar kullanıyorsanız, dekonjestan kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Ağrı Devam Ederse

İlk tıbbi tedaviye yanıt vermeyen bir boğaz ağrısı başka bir nedenin belirtisi olabilir. Örneğin:

 • mononükleoz (cinsel yolla bulaşan bir hastalık),
 • boğazdaki tümörler,
 • menenjit veya
 • asit reflü.

Ogznet.com