Ogznet.com
Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalı? İşte Bunun için 12 Tavsiye Paylaş:
Image from pixabay.com

Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalı? İşte Bunun için 12 Tavsiye

Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalı? İşte, sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilecek 12 tavsiye. Bu maddeleri uygulayarak sizde daha kolay bir şekilde sigarayı bırakabilirsiniz.

1. Sigarayı Neden Bırakmak İstediğinizi Düşünün

Sigarayı bırakmak iyi bir fikir! Ancak bunun için güçlü, motive edici bir sebep bulun ve hemen başlayın. Kendin için bunu yap; çünkü daha iyi hissetmek, daha genç görünmek ve akciğer kanseri riskini azaltmak için. Aileniz için yap; çünkü sevdiklerinizi pasif içicilikten korumuş olacaksınız.

2. Kademeli Olarak Sigarayı Bırakmaya Çalış

Hemen sigara içmeyi durdurarak sigarayı başarıyla bırakmak çok yaygın bir durum değildir. Bir çırpıda sigarayı bıraktığını düşünen çoğu insan yine sigaraya başlıyor. Nikotin bağımlılığının yoksunluk semptomlarından kaçınmak için sigara kademeli olarak azaltılabilir.

3. Nikotin Replasman Tedavisini* Deneyin

Nikotin yoksunluğu, huzursuzluğa, depresyona ve mutsuzluğa neden olabilir. Sigara isteği daha ağır gelebilir. Nikotin sakızı, takviyeler ve pastiller de dahil olmak üzere nikotin replasman tedavileri bu konuda yardımcı olabilir. Nikotin replasman tedavilerini uygularken kesinlikle sigara içmeyin.

Nikotin replasmanı tedavisi içinbir doktora danışın. Sigaraya duyulan özlemi ve yoksunluk belirtilerini azaltabilecek resmi reçeteli ilaçlar kullanın.

4. Sigarayı Bırakmak için Yakınlarınızdan Destek Alın

Sigarayı bırakırken arkadaşlarınız ve aileniz sizi bu konuda teşvik edebilir ve destekleyebilir. Bazıları destek grupları ve/veya danışmanlarını faydalı buluyor. Davranışçı terapi sıklıkla başarı ile kullanılır. Bu yöntemler nikotin replasman tedavisi ile birleştirildiğinde, bırakma şansınızı artırabilir.

5. Stresinizi Kontrolde Tutun

Stres azaltma teknikleri sigarayı bırakmada yardımcı olur. Yararlı yöntemler arasında yoga, tai-chi, müzik, masaj ve egzersiz sayılabilir.

6. Alkolden ve Diğer Tetikleyici Unsurlardan Kaçının

Alkol, insanların sigaraya geri dönmesine neden olan bir tetikleyici olabilir. Benzer şekilde, kahve ve yemekler de sigara isteğini artırabilir. Tetikleyicilerinizi bulun ve diğer etkinliklerle değiştirin. Bazıları sigara bırakmayı kolaylaştırdığı için yemek yedikten sonra diş fırçalamayı ya da sakız çiğnemeyi faydalı bulur.

7. Ev Temizliği Yapın

Evinizi, sigara içmeyi hatırlatan herhangi bir şeyden arındırın. Küllükleri ve çakmakları evinizden çıkarın ve çamaşırlarınızı, döşemenizi, örtülerinizi ve halılarınızı yıkayın. Oda spreyleri de bu tanıdık kokuyu gidermeye yardımcı olur.

8. Tekrar Tekrar Sigara Bırakmayı Dene

Dönüşler yaygındır. Sigara içmeye tekrar başlarsanız, durumunuzu ve sizi tekrar sigara içmeye neyin tetiklediğini analiz edin. Bağımlılığınızı yeniden tanımlayın ve bir "sigara bırakma tarihi" belirleyin ve o tarihte sigarayı bırakın.

9. Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olması için Egzersiz Yapın

Egzersiz etkinliği nikotin isteklerini ve yoksunluk belirtilerini azaltabilir. Sigara içmek istediğinizi hissettiğinizde, gidin ve eğleneceğiniz, hoşunuza giden bir aktivitede bulunun. Bu, kilonuzu en iyi ideal durumda tutmanıza da yardımcı olabilir.

10. Meyve ve Sebze Yiyin

Sigarayı bırakmanın ilk evrelerinde diyet hakkında endişelenmeyin. Sağlıklı yiyecekler yemeye odaklanın. Duke Üniversitesi'nden yapılan bir araştırmaya göre, sebzeler, meyveler ve az yağlı süt ürünlerini tüketmek, sigara isteğini azaltma eğilimine sokar.

11. Sigarayı Bırakarak Bununla Kendini Ödüllendir

Sigarayı bırakmanın bir başka yararı da finansal faydasıdır. Sigaraya harcadığınız parayı, zevk aldığınız bir şeye harcayarak veya gerçekten istediğiniz bir şeyi alarak kendinizi ödüllendirin.

12. Kendi Sağlığınız için Sigarayı Bırakın

Sigarayı bırakmanın asıl ödülü sağlıktır. Sigarayı bırakmak tansiyonunuzu düşürür, kalp krizi ve felç riskinin yanı sıra akciğer ve diğer kanser türlerini azaltır.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz