Ogznet.com
Seyahat ve Gezi Rehberi

Seyahat Sırasında COVID-19 ve Diğer Hastalıklardan Korunmak için Pratik Yöntemler

30 Haziran 2021 ogz 56 0
Okunma süresi: 11 dk, 10 sn
Seyahat Sırasında COVID-19 ve Diğer Hastalıklardan Korunmak için Pratik Yöntemler
Image by rawpixel.com

COVID-19 (koronavirüs) pandemisi tüm dünyayı etkiledi. Hükümetler, hastalığın yayılmasını engellemek ve yerel sağlık sistemlerini ayakta tutabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bir çok ülkenin, halka açık etkinlikleri iptal ettiği, uçuş yasakları koyduğu veya karantina uygulaması başlattığı için uluslararası seyahat giderek daha riskli ve zor hale geldi.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Bu küresel sağlık krizinin eşiğinde, seyahat planlarınızı değiştirmeniz, ertelemeniz veya tamamen iptal etmeniz gerekebilir. Bu, genellikle finansal bir darbe anlamına gelir, ancak karşı çıkmak geri dönülmez ve daha kötü sonuçlar doğurabilir. Hem kendi sağlığınızı hem de toplumun daha zayıf üyelerinin sağlığını tehlikeye atmak gibi. Ayrıca gittiğiniz yerde mahsur kalma ve eve kolayca veya hiç dönememe riskiyle karşı karşıya kalma durumu ile karşılaşabilirsiniz.

  Bununla birlikte, seyahat etmeye mecbursanız veya çoktan seyahate çıktıysanız, COVID-19 salgını hijyen kurallarını uygulamanın ve potansiyel sağlık tehlikelerinin farkında olmanın önemini hatırlattı bize. Bunların ikisi de seyahat ederken halihazırda farkında olmamız gereken şeylerdir, ancak her zaman gerektiği kadar dikkat edebilcek misiniz?

  Seyahat ederken hastalanmak, bu yeni koronavirüs türüne özel bir durum değildir. Küresel dünyadaki gezginlerin üçte ikisi, soğuk algınlığı ve ishal gibi hafif hastalıklar yaşıyor ve bunların %8'i seyahatleri sırasında veya sonrasında tıbbi yardım isteyecek kadar hasta oluyor.

  Koronavirüs veya diğer hastalık türlerinden endişeleniyor olsanız da, seyahatlerinizden önce, sırasında ve sonrasında uygun önlemleri alarak hastalanma ihtimalinizi azaltabilirsiniz. Seyahat halindeyken kendinizi güvende ve sağlıklı tutmak için ipuçlarımız burada.

  Koronavirüs Hakkında Doğru Bilgi Edinmek için Yararlı Kaynaklar

  Seyahatinizden önce ve seyahatiniz sırasında, koronavirüs hakkında en son bilgilerinden haberdar olmalısınız, böylece neler olup bittiğini ve acil bir durumda nasıl ilerleyeceğinizi bilebilirsiniz. Koronavirüs salgını artmaya devam ettikçe ve durum her gün değiştiği için bu özellikle ilgilenilmesi gereken bir konudur.

  Bununla birlikte, güvenilir kaynaklara ulaşmak ve yanlış bilgilerden mümkün olduğunca kaçınmak önemlidir. Aşağıdaki siteleri özellikle yurtdışındaki koronavirüs durumu hakkında bilgi almak için kullanabilirsiniz.

  Türkiye içinde en doğru bilgiyi almak için Covid19 (saglik.gov.tr) Sağlık Bakanlığı web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  Koronavirüs Salgınına Karşı Seyahat Etmeden Önce Alınabilecek Tedbirler

  Seyahat planları yapıyorsanız veya zaten yoldaysanız, bir planınızın olması önemlidir. Bu dönemde bir şeyler aniden değişebilir, bu yüzden hazırlıklı olmanızda fayda vardır.

  Seyahat Sigortası Satın Alın
  Business vector created by rawpixel.com - www.free

  1. Seyahat Sigortası Satın Alın

  Seyahat sigortası almaya gücünüz yoksa, en azından bu dönem için yurtdışına seyahat etme gücünüzün olmayacağına inanıyoruz. Bir seyahat poliçesine ödediğiniz miktar, getirisinden oldukça az olacaktır. Bu yüzden bir seyahat sigortası satın almalısınız.

  Bununla birlikte, sigortaların tümü aynı koruma hükümlerini kapsamaz. Koşullar bölgeye ve sigortacıya göre değişir. Sigorta yaptırırken sözleşmedeki küçük yazıları dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

  COVID-19 salgını, genellikle kapsamın sona erme tarihine sahip olan bilinen ve öngörülebilir bir olaydır. Tarihler seyahat pencerenizin dışında olabileceğinden, salgının kapsam dahilinde olup olmadığını ve kapsama süresinin ne zaman olduğunu görmek için poliçenizi kontrol edin.

  2. Telefonunuza Güvenli Seyahat Uygulamaları Yükleyin

  Telefonunuzdaki veya tabletinizdeki bir risk yönetimi uygulaması, yerel halk sağlığı uyarıları almanızı, bir hastane bulmanızı veya seyahat eden bir doktorla bağlantı kurmanızı kolaylaştırır. İşte dikkate değer iki uygulama.

  2.1. Sitata Travel Safe

  Sitata Travel Safe - Sitata, nereden rezervasyon yaparsanız yapın seyahatinizi planlamanıza yardımcı olabilir.

  Sitata, nereden rezervasyon yaparsanız yapın seyahatinizi planlamanıza yardımcı olabilir. Seyahat acentenize bağlanabilir veya sadece rezervasyon maillerini uygulamaya iletebilirsiniz. Sitata saniyeler içinde size, sağlık sorunları, güvenlik sorunları ve uçuş bilgileri hakkında bilgi verecektir.

  Sitata, uçuş gecikmelerinden hastalık salgınlarına, toplu grevlere veya şiddete kadar güzergahınıza veya konumunuza göre seyahatlerinizi aksatabilecek her türlü olay hakkında sizi bilgilendirir. Küresel haberleri ve sosyal kaynakları 7/24 izler. Bir şey güvenliğinizi riske atacaksa veya sadece bir sıkıntıya neden olacaksa, bunu size bildirir.

  Arkadaşlarınızı, ailenizi veya iş arkadaşlarınızı seyahatinizin durumu ve güvenliğinizden haberdar edin. Gideceğiniz yere indiğinizde, konaklama yerinize ulaştığınızda veya uçuşunuz ertelendiğinde veya iptal edildiğinde bile onları otomatik olarak uygulama bilgilendirir.

  Acil serviste panik yapmanıza veya saatlerce beklemenize gerek yok. Sitata sizi seyahat tıbbında uzmanlaşmış doktorlara bağlayabilir. Hızlı bir video konferansa geçiş yapın veya bir doktorun sizi otel odanızın rahatlığında muayene etmesini ve gerekirse bir reçete yazmasını sağlayın.

  Sitata'yı iOS veya Android için ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ancak Sitata Plus adlı bir premium seçenek için ödeme yaparsanız, önerilen aşılar hakkında bilgi, daha kapsamlı seyahat uyarıları ve ekstra kişisel güvenlik işlevleri gibi bir dizi ek özellik sunar. Bu, sık sık yurt dışına personel gönderen firmalar ve kuruluşlar için uygun olacaktır.

  Sickweather - Sevdiklerinizi Sickweather ile hastalıklardan koruyun.

  Her gün dünyanın her yerinden binlerce insan, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinde, kendilerinin veya yakınlarının hastalandıklarını paylaşıyorlar. Sickweather hastalık göstergeleri için sosyal ağları tarayarak yağmur olasılığını kontrol edebildiğiniz kadar kolay bir şekilde hastalık olasılığını kontrol etmenize olanak tanır.

  Sickweather, hastalık tahminleri oluşturmak için sosyal medya izleme, kitle kaynak kullanımı, klinik veriler ve gelişmiş makine öğrenimi modellerinin bir kombinasyonunu kullanır.

  Sickweather her ay dünyanın dört bir yanından altı milyondan fazla raporu işliyor, ancak İngilizce konuşulan ülkelerde daha doğru bilgiler bulunuyor gibi görünüyor. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Krallık veya Avustralya'da seyahat ediyorsanız daha doğru veriler elde edersiniz.

  COVID-19 salgını içi İstanbul'da durumu kontrol ettik ve Sickweather tarafından düşük riskli bir bölge olarak kabul edildi. Bu yüzden, bu uygulamanın kullanışlılığı kesinlikle nereye gittiğinize bağlıdır.

  Mevcut koronavirüs türü, Sickweather'da seçilebilir bir uyarı değildir, ancak öksürük ve ateş gibi bireysel belirtiler için bildirimler ayarlayabilirsiniz. Sickweather, grip ve norovirüs gibi diğer rahatsızlıklar için uyarılara sahiptir.

  Sickweather uygulamasını iOS veya Android için ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Apple Watch'unuz varsa 20 saniyelik bir el yıkama zamanlayıcısı gibi ekstra bir özellik alırsınız.

  Seyahatiniz için Bir Acil Durum Planı Oluşturun
  People vector created by pch.vector - www.freepik.

  3. Seyahatiniz için Bir Acil Durum Planı Oluşturun

  Acil bir durumda hızlı bir şekilde uygulayabileceğiniz bir acil durum planına sahip olmak, durumu daha az stresli hale getirmeye yardımcı olacaktır. Planlarınızın ters gitmesi durumunda yapabileceğiniz birkaç şey:

  • Temel seyahat belgelerinizin (pasaportunuz, vizeniz, seyahat planınız ve seyahat sigortası sertifikanız gibi) orijinallerinin kaybolması, çalınması veya başka bir şekilde erişilemez olması durumuna karşı, birer kopyalarını saklayın.
  • Havayolları, oteller, seyahat sigortası sağlayıcınız, tur şirketiniz ve planlar değiştiğinde hızlı bir şekilde iletişime geçmeniz gereken diğer kişiler için iletişim bilgilerine sahip olun.
  • Acil durum fonu olarak hem gittiğiniz yerin para biriminde hem de kendi para biriminizde fazladan bir nakit para bulundurun. Bu parayı sizin için erişmesi kolay ancak başkalarının bulması zor bir yere saklayın.

  Her olasılığa hazırlıklı olamazsınız, ancak gerektiğinde değiştirebileceğiniz genel bir plana sahip olmak faydalı olacaktır.

  Koronavirüs Salgınına Karşı Seyahat Esnasında Alınabilecek Tedbirler

  Seyahat ederken kendinizi ve çevrenizdeki insanları güvende tutmak için elinizden geleni yapın. Bu önlemlerin çoğu yalnızca sağduyu ve görgü kurallarıdır, ancak aynı zamanda yanınızda taşımaya değer bir dizi küçük, hafif malzeme de vardır.

  1. Maske, Mesafe ve Hijyen Kurallarına Uyun

  Özellikle mevcut COVID-19 salgını sırasında, evde veya dışarıda olmanız far etmeksiniz aşağıdaki önerilerin çoğu uygulanmalıdır:

  • Koronavirüs gibi bir salgın sırasında, kalabalık alanlardan kaçınmaya çalışın ve ellerinizle dokunduğunuz kapı kolları ve asansör düğmeleri gibi ortak yüzeylerin sayısını en aza indirin.
  • Yüzünüze, özellikle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza mümkün olduğunca dokunmamaya çalışın.
  • Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda daima ağzınızı kapatın. Kağıt mendiliniz yoksa damlacıkları yakalamak için dirseğinizi kullanın. Asla ellerinizi kullanmayın.
  • Cerrahi maske veya benzeri bir şey takmak sizi çoğu virüsten (koronavirüs dahil) korur ve hastalık bulaşma riskini azaltır.
  • Toplu taşımayı kullandıktan sonra, konaklama yerinize girdikten sonra, yemek yemeden önce ve sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.
   
  • CDC'nin yukarıdaki videosunda açıkladığı gibi, ellerinizi en az 20 saniye yıkayın.
   
  • Daha da kapsamlı bir el yıkama için, WHO'nun bir dakikalık önerisini izleyin.

  2. Seyahat Sırasında Bu Malzemeleri Yanınızda Bulundurun

  Yurtdışındayken COVID-19 ve diğer hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için bu malzemeleri yanınızda bulundurun.

  El Sabunu ve Dezenfektanı

  Sabun ve su, mikroplara karşı en iyi savunmanızdır. Otelinizde veya dairenizde sabun bulunsa da, olmaması durumuna karşı kendinizinkini getirmeye değer.

  El Sabunu ve Dezenfektanı
  Hand vector created by pikisuperstar - www.freepik

  Uçak yolculuklarında sıvı sabun yerine kalıp sabunu tercih edebilirsiniz. Sıvı sabun, valizinizin her yerine sızmaya meyillidir ve sıkı taşıma kurallarına tabidir.

  Devamlı elleri yıkamak ellerinizi kurulaştırabilir, bu yüzden nemlendirici içeren bir sabun alabilirsiniz.

  Bir lavaboya veya akan temiz suya erişemiyorsanız, en az %80 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın. Bu, birincil el yıkama yönteminiz olan sabun ve suyun yerini alması anlamına gelmez.

  3. Cihazlarınız için Dezenfektan Kullanın

  Akıllı telefonunuz tahmin edebileceğinizden daha fazla mikrop barındırır. Bu yüzden onu temiz tutma konusunda dikkatli olmanız gerekir. Bu, dizüstü bilgisayarlardan dijital kameralara kadar teknolojinizin geri kalanı için geçerlidir. Virüsler sert yüzeylerde birkaç gün yaşayabilir, bu nedenle sık sık dokunduğunuz her şeyin tamamen dezenfekte edilmesi gerekir.

  Activex gibi mikropların %99,99'unu öldürdüğü iddia edilen ürünler kullanabilirsiniz.

  Cihazlarınızı ekran kaplamasına zarar vermeden dezenfekte etmek için %70 izopropil alkol içeren bir ürün kullanın.

  4. Temiz Bir Yaşam Alanı Olmasını Sağlayın

  İster bir otelde ister pansiyonda olun, geçici evinizin mikroplar ve bakteriler için bir üreme alanı haline gelmemesi için alabileceğiniz çeşitli önlemler vardır. Konaklama yerinizde temizlik personeli olabilir, ancak her şeyi iyice temizlemek için zaman ayırdıklarının garantisi yoktur, özellikle de temizleyeceği bir çok odası varsa. Bu yüzden aşağıdaki önlemleri kendiniz almalısınız:

  • İçeriye kir ve diğer kalıntıların girmesini önlemek için ayakkabılarınızı kapıda çıkarın. Çıplak ayakla dolaşmak yerine, rahat bir çift terlik getirin.
  • Tüm yüzeyleri en az %80 alkol içeren dezenfektan mendillerle dezenfekte edin.
  • Odada bir mutfak varsa, bulaşıkları ve bardakları kullanmadan önce iyice yıkayın ve pişirme işleminden önce ve sonra tezgâhı, ocağı ve mikrodalga fırını iyice silin.
  • Hastalıklı partiküllerin yayılmasını önlemek için sifonu çekmeden önce tuvalet kapağını kapatın.

  5. Acil Durum Kiti Oluşturun

  Uzun bir süre bir yerde kalacaksanız, bölgenizin karantinaya alınması ve dışarı çıkamamanız durumunda yaşam alanınızda saklamak için bozulmayan yiyecek, su ve malzemeleri içeren bir acil durum kiti oluşturun.

  Daha kısa süreli konaklamalar için, gerekirse en azından bir veya iki gün boyunca yeterli olacak ve ekstra enerji sağlayacak atıştırmalıklar bulundurmaya değer.

  Koronavirüs Salgınına Karşı Seyahat Seyahat Sonrası Alıncak Önlemler
  Travel photo created by freepik - www.freepik.com

  Koronavirüs Salgınına Karşı Seyahat Sonrası Alınabilecek Önlemler

  Artık eve döndüğünüz için hijyen konusunda daha esnek olabilceğini düşünme. Ne yazık ki seyahatiniz bittiğinde sağlık riskleri bitmiyor.

  Bavulunuzu ve sırt çantalarınızı iyice temizleyin ve eve varır varmaz giysilerinizi sıcak bir suda yıkayın. Bu, virüs bulaşma riskini azaltmaya yardımcı olacak, ayrıca tahtakuruları ve diğer pislikleri uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

  Bir salgının ortasında bir ülkeden dönüyorsanız, buna göre yerel prosedürleri izleyin. Örneğin, CDC, çok sayıda doğrulanmış koronavirüs vakası bulunan ülkelerden evine dönen gezginler için 14 günlük bir kendi kendine karantina önermektedir.

  Eve döndüğünüzde kendinizi iyi hissetmiyorsanız, sağlığınızı dikkatle izleyin, mümkün olduğunca başkalarının yanında olmaktan kaçının ve tıbbi yardım alın (acil bir durum olmadığı sürece telefonla).

  Nerede Olursanız Olun Sağlığınız Konusunda Dikkatli Olun

  COVID-19 salgını sırasında ve sonrasında seyahat ederken farkındalık, bilgi ve iyi kişisel alışkanlıklar sizi sağlıklı ve güvende tutmada önemli olacaktır. En iyisini umut edin, ancak en kötü senaryo için önceden plan yapın.

  Koronavirüs salgını sırasında seyahat etmekten kaçınabiliyorsanız, kesinlikle yapın. Değilse, sağlığınız konusunda dikkatli olun. Haberdar olun, bir acil durum planı hazırlayın ve lütfen ellerinizi yıkayın.


  Editör

  ogz

  Ogz

  Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.
  Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

  Yorum yaz