Ogznet.com
Seyahat ve Gezi Rehberi

Seyahat Sırasında Bilgisayarınız Bozulursa Ne Yapmalı ve Bu Nasıl Önlenir

08 Temmuz 2021 ogz 64 0
Okunma süresi: 6 dk, 17 sn
Seyahat Sırasında Bilgisayarınız Bozulursa Ne Yapmalı ve Bu Nasıl Önlenir
Image by ptra from Pixabay

Seyahat ederken bilgisayarınızın bozulması kadar sinir bozucu bir şey olamaz. En kötüsü de seyahatinizde bilgisayarınızı kullanmanız gerekiyorsa işler iyice karışır. Bu can sıkıcı durumla karşılaşırsanız ne yapmanız gerektiğini ve dizüstü bilgisayarınızı seyahatiniz sırasında nasıl koruyabileceğinizi bu yazıda anlattık.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Bilgisayarınızın seyahat ederken bozulmazı her zaman büyük bir sorundur, ancak sorunun çözümü, dünyanın neresinde olduğunuza bağlıdır.

  Nispeten daha büyük şehirlerde, makul bir maliyetle bilgisayarınızı tamir ettirebilir veya yeni bir tane satın alabilirsiniz. Ancak daha küçük veya kırsal alanlara yakın yerlerde, başka bir yere seyahat edene kadar genellikle hiçbir şey yapamazsınız.

  Bozuk bir bilgisayarın tamiri için basit bir çözümü yoktur. Senaryolar neyin bozuk olduğuna, bilgisayar modeline ve konumunuza bağlı olarak farklılık gösterir. Bununla birlikte, en kötüsü olması durumunda atılması gereken adımların yanı sıra sorunu en başta önlemeye yardımcı olacak birkaç önlemi özetledik.

  Seyahat Ederken Bilgisayarınız Bozulursa Ne Yapmalısınız?

  Seyahat Ederken Bilgisayarınız Bozulursa Ne Yapmalısınız?
  Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

  Dizüstü Bilgisayarınızın Marka ve Modelini Not Edin

  Bilgisayarınızın marka ve modelini bilmek, sorun giderirken çok büyük kolaylık sağlayabilir. Bilgisayardan anlayan bir tanıdığa veya bir bilgisayar tamircisine danışma imkanınız varsa, bu bilgileri vermek, onların size nasıl yardımcı olabileceklerini ve nereden başlayabileceklerini belirlemelerine yardımcı olacaktır.

  Bu bilgiler genellikle dizüstü bilgisayarınızın altındaki bir etikette yazar, ancak başka bir yere kaydetmek iyi bir fikirdir. Bu kısımdaki etiketler zamanla yıprandığı için gerekli bilgileri okumakta zorluk çekebilirsiniz. Bunun için, zamanında bu etiketin bir resmini çekip arşivleyebilir veya bir yere not edebilirsiniz.

  Dizüstü Bilgisayarınızı Bulunduğunuz Yerde Tamir Ettirme

  Nerede olduğunuza bağlı olarak, yardımcı olabilecek bir bilgisayar tamircisi bulabilirsiniz. Güvenebileceğiniz bir yer olduğundan emin olmak için internette varsa bu yerle ilgili incelemeleri kontrol edin. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, tamir dükkanı alışkın olduğunuzdan farklı görünebilir, ancak bu işi yapamayacağı anlamına gelmez.

  Dizüstü bilgisayarınızı teslim etmeden önce her zaman, olası maliyetler ve onarım süreleri hakkında önceden bilgi alın. Tamir ne kadara mal olur? Eğer inceleme sonucu tamir edilemiyorsa bunun bir maliyeti olacak mı? Tamir sırasında bilgisayrınızda kayıtlı dosyalarınıza bir şey olacak mı, verileri kaybetme durumu olabilir mi? Özellikle parça sipariş etmeleri gerekiyorsa, ne kadara mal olur ve ne kadar sürer?

  Eğer tamir uzun sürecekse sabit sürücüyü dizüstü bilgisayarınızın içinden alıp farklı bir bilgisayara takabilir ve böylece gerekli dosyaları bir USB belleğe almanızı sağlayabilirler. Böylece önemli verileri yanınıza alabilirsiniz.

  Yeni Bir Bilgisayar Satın Alma Durumu
  Image by Tumisu from Pixabay

  Yeni Bir Bilgisayar Satın Alma Durumu

  Ne yazık ki seyahat ederken yeni bir bilgisayar satın almak için ideal bir seçenek yok. Genellikle kafa karıştırıcı, pahalı ve zor bir süreçtir ve nerede olduğunuza bağlı olarak hiç bir seçenek olmayabilir. Dünyanın pek çok yerinde alıştığınız teknolojiye, kullanılabilir garantilere veya makul bir bütçeye uyan seçeneklere sahip olmayacaksınız.

  Başka ülkelerde bir dizüstü bilgisayarın klavyesi, alışkın olduğunuzdan farklı olabilir ve garanti belgeleri büyük olasılıkla kendi ülkenize döndüğünüzde geçerli olmaz.

  Daha kısa yolculuklarda, eve dönene kadar yeni bir bilgisayar alma durumu olmayabilir, ancak uzun süreli seyahat edenler için, ihtiyaçlarınıza uygun güvenilir bir dizüstü bilgisayar almak için geri dönme zamanı gelebilir.

  Ancak bulunduğunuz durum geri dönmeye elverişli değilse yerel bir mağazadan ucuz bir dizüstü bilgisayar alabilirsiniz. Muhtemelen internette gezinme, ofis programları ve basit görevler için uygun olacaktır. Ne yazık ki, grafik tasarım veya video düzenleme gibi ağır işler için daha özel bir bilgisayara ihtiyacınız varsa bu bir seçenek değildir.

  Seyahatte Bilgisayarınızın Bozulmasını Önleyici Tedbirler

  Yurt dışındayken dizüstü bilgisayarınızı korumak için elinizden gelen her şeyi yapın, çünkü onu tamir ettirmek veya yenisini almaktan çok daha kolaydır.

  Yolculuğunuz sizi nereye götürürse götürsün dizüstü bilgisayarınızı ve dosyalarınızı güvende tutmanıza yardımcı olacak bazı tavsiyeleri aşağıda özetledik.

  Dizüstü Bilgisayarınızdaki Tüm Veriyi Her Zaman Yedekleyin
  Image by tookapic from Pixabay

  Dizüstü Bilgisayarınızdaki Tüm Veriyi Her Zaman Yedekleyin

  Normal şartlarda da dosyalarınızı düzenli olarak yedekleyin. Henüz yapmadıysanız, bir bulut hizmeti ile otomatik bir yedekleme yapabilir veya harici bir harddisk kullanabilirsiniz. Ancak bilgisayarınıza bir şey olması durumunda tüm verilerinizin bulut hesabınızda daha güvende olduğundan emin olabilirsiniz.

  Verilerinizi bulut hesaplarında depolamak için birçok seçenek vardır. İhtiyaçlarınız için en iyi seçeneği seçebilirsiniz. Bunun için Google Drive, Yandex.Disk, Dropbox, Onedrive gibi bulut depolama hizmetlerini kullanabilirsiniz. Ücretsiz planları bile GB'larca dosyanızı yedeklemenizi sağlayacaktır.

  Dosyaları bulutta yedeklemek, seyahat sırasında bilgisayarınız arızalanırsa dosyalarınıza erişimi çok daha kolay hale getirir. Her gezgin için kritik bir adımdır.

  Birden fazla yedekleme seçeneğine sahip olmak, özellikle internet bağlantınız iyi değilse veya dosyalarınız yüklenemeyecek kadar büyükse, her zaman iyi bir fikirdir. Taşınabilir bir sürücüye veya yüksek kapasiteli USB belleğe yedeklemek için işletim sisteminizin Time Machine (Mac) veya Windows Dosya Geçmişi gibi dahili araçlarını kullanın.

  Garanti Durumunu ve Neleri Kapsadığını Öğrenin

  Dizüstü bilgisayarınızın garantisi devam ediyorsa, garantinin farklı ülkeleri kapsayıp kapsamadığını kontrol etmek iyi bir fikirdir. Dizüstü bilgisayarınız, satın alındığı ülke veya bölge dışında kırılırsa garanti kapsamında olmayabilir.

  Seyahat sigortası yaptırmayı planlıyorsanız, poliçedeki küçük boyutlu yazıları dikkatlice okuyun. Çoğu sigortanın, varsayılan olarak kapsanan donanımın türü ve değeri ile ilgili sınırları vardır ve dizüstü bilgisayarı ayrı olarak ekletmeniz gerekebilir.

  Bir hak talebinde bulunma zamanı geldiğinde, fotoğraf çektiğinizden ve kırılma hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi not ettiğinizden emin olun, çünkü sigorta şirketleri ödeme yapmadan önce bunu kesinlikle isteyeceklerdir. Birçoğu ayrıca orijinal makbuzun bir kopyasını gerektirir, bu nedenle bunun taranmış veya e-posta ile gönderilmiş bir kopyasını da hazır bulundurun.

  İyi Bir Dizüstü Bilgisayar Çantası Satın Alın

  İyi Bir Dizüstü Bilgisayar Çantası Satın Alın

  Taşıma sırasında hasar görmesini önlemek için güvenilir ve etkili bir dizüstü bilgisayar çantasıyla seyahat edin. İnce bir silikon kılıf hiç yoktan iyidir, ama yeterli değildir. Bunun yerine, tüm kenarlarında, dikişlerinde ve köşelerinde bol miktarda dolgu bulunan bir taşıma çantası arayın.

  Sıvıları ve Yiyecekleri Bilgisayarınızdan Uzak Tutun

  Çalışırken bir fincan kahve içmek ve gevrek atıştırmalıklar yemek hepimizin yaptığı alışkanlıklar. Ancak yakınlarda yiyecek veya içecek olduğunda dizüstü bilgisayarınız her zaman tehlikededir.

  Seyahat ederken bu durumlar için çok daha dikkatli olun. Kırıntılar, dizüstü bilgisayarınızın klavyesine girebilir ve tuşları bozabilir. Dizüstü bilgisayarların yanındaki sıvı her zaman tehlikeli bir şeydir, ancak bundan kaçınamıyorsanız, en azından hazırlıklı olun.

  Bilgisayarın Ekranına Gelebilecek Baskıdan Kaçının

  Bir dizüstü bilgisayarın üstündeki nispeten küçük bir ağırlık bile ekrana veya iç kısımlara zarar verebilir. Dizüstü bilgisayarınızın üstüne ağır eşyalar koymayın ve valize koduğunuzda, üstüne başka çantaların ve paketlerin konmamasını sağlamaya çalışın.

  Eğer dizüstü bilgisayarınızı valize koyacaksanız en üste koymayın. Eğer sığıyorsa dikey olarak yanlardaki sert alanların kenarına koyabilirsiniz.


  Editör

  ogz

  Ogz

  Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.
  Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

  Yorum yaz