Ogznet.com
SEO Uzmanlığı Bir Meslek Midir? Paylaş:
Image by rawpixel.com

SEO Uzmanlığı Bir Meslek Midir?

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte özellikle e-ticaret alanında faaliyet gösteren web sitelerinin sayısında da ciddi artışlar yaşanmaktadır. Buradaki en büyük amaç ise internet ortamında daha fazla kullanıcıya ulaşabilmektir.

Bunun için yapılması gereken çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmalara arama motoru optimizasyonu yani SEO denir. SEO, web sitelerinin organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmasını amaçlar. Bu çalışmalar sektörel olarak değişiklik göstermekle birlikte bilinmesi gereken temel bazı kuralları da bulunmaktadır.

Kaynak: SEO

Bu kadar önemli bir çalışma herhalde herkes tarafından yapılamayacağı için evet SEO uzmanlığı yeni nesil bir meslektir ve gün geçtikçe bu mesleğe olan ilgi artmaktadır.

Dijital teknolojilerin ve internet kullanımın artması, işletmelerin web ortamında bilinir olma kaygısını da artırmıştır.

Şirketlerin, organik aramalarda sonuç sayfalarının üst sıralarında yer alma hedefi yeni meslek alanlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır. İşletmeler son yıllarda arama motorlarının sonuç sayfalarının tepe noktalarında yer almak için SEO uzmanları istihdam etmeye başlamıştır.

İnternet sitelerinin organik trafiğini artırmayı hedefleyen SEO uzmanları, sektörel olarak arama motorlarında en fazla aratılan kelimelerin, optimize ettikleri internet sitelerinde uygun yerlerde kullanılmasını, kullanıcı deneyiminin artırılmasını ve doğal bağlantılar kazanılmasını sağlar. Böylece işletmelerle ilişkili parametreleri kullanarak internet sitelerinin organik kullanıcı trafiğinin artırılmasına katkısı fazladır.  

İşletmelerin SEO Uzmanlarından beklentileri de internetteki güncel gelişmeleri takip etmeleri ve sıralamalardaki konumlarını en asgari düzeyde korumalarıdır.

SEO Uzmanları yap bırak mantığı ile çalışmazlar. SEO ciddi yatırım ve sabır gerektiren bir çalışmadır. Çalışmaların etkileri sürekli takip edilmeli, yapılması gereken değişiklikler yapılmalı ve asıl amaçtan yani organik trafiğin artırılması amacından sapılmamalıdır.

Arama motorları özellikle Google, kullanıcılarına daha iyi bir deneyim yaşatmak için sürekli güncellenmekte ve yenilenmektedir. Haliyle yapılan SEO çalışmalarında da bu güncellemeler takip edilmeli ve kullanıcı odaklı bir çalışma yürütülmelidir.

İşletmeler bu kadar hızlı değişen ve kullanıcılara ulaşma noktasında kilit rolü olan arama motorlarında, daha üst sıralarda yer almak için SEO uzmanlarıyla aktif çalışmayı fazlasıyla önemsiyor.

İnternet ortamındaki gelecek, veriyi doğru toplayan, analiz eden, anlamlandıran, büyük verileri toparlayıp yorumlayabilen e yeni istihdamların önün açan işletmelerin olacaktır. SEO Uzmanlığına yönelik istihdam ihtiyacının ise hız kesmeden devam edeceğini söyleyebiliriz.

SEO uzmanlığı alanında on iki yılı aşkındır ciddi faaliyetler gösteren Upgo.Com.Tr kurucusu Müslüm Aslantürk de, SEO Uzmanlarının daha popüler hale gelmesini sağlamak için çalıştıklarını söyledi.

Nasıl SEO Uzmanı Olunur?

SEO uzmanı olmak için diploma veya sertifika şartı bulunmamaktadır. Programlı çalışan, analitik düşünebilen, iyi niyetli ve etik çalışma prensiplerine sahip, araştıran, test eden ve meraklı olan herkes SEO Uzmanı olma potansiyeline fazlasıyla sahiptir.

Arama motorları gelişen trendlere en hızlı adaptasyon sağlayan teknolojilere sahiptir. Öyle ki Google gelişmekte olan yapay zekası sayesinde kullanıcılara azami en yiy deneyimi yaşatma amacıyla sürekli ve hızla güncellenmektedir.

SEO Uzmanları ise bu güncel gelişmeleri yakından takip etmeleridir. Akıllı elektronik cihazların ve arama alışkanlıklarının değişmesi, sesli arama oranlarının artması yapılacak SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken konulardandır

Eğer internet ortamına merakınız varsa, yukarıdaki özelliklere de sahibim diyorsanız, SEO Uzmanlığı alanında kendini geliştirmenizde fayda vardır diyebiliriz.

Sonuç olarak diyoruz ki, evet SEO Uzmanlığı bir meslektir ve bu meslek gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Kendi gelişimize ve tecrübenize göre ciddi rakamlar kazanabileceğinizi de bilmelisiniz.

Unutmayın ki sevdiğiniz işi yapmanın verdiği zevkin maddi bir ölçüsü olmaz.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz