Ogznet.com
Web

Site İçi SEO Teknikleri 2021

31 Mart 2021 ogz 1204 0
Okunma süresi: 2 dk, 45 sn
Site İçi SEO Teknikleri 2021
People vector created by pch.vector - www.freepik.com

Arama motoru optimizasyonu (SEO) belirli anahtar kelimeler veya ifadeler için arama sonuçları sayfasında web sitenizin ilk sıralarda çıkmasını amaçlayan süreçlerin kullanımını içerir. SEO, sitenize yüksek miktarda ücretsiz trafik akışı sağlamayı hedefler. On-page SEO (site içi SEO), web sitesinin kendisinde yapılır.

Site içi SEO, sitenin kendi yapısında yaptığınız şeydir ve çoğunlukla dışarıdan yardım gerektirir. İşinizi profesyonel bir dijital ortama dönüştürmek için böyle bir yatırımdan daha fazla yararlanmanıza yardımcı olacak profesyonel SEO uzmanlarının hizmetlerini kullanmalısınız.

Aşağıda, uygulayabileceğiniz bazı 2021 SEO teknikleri bulunmaktadır:

SEO Dostu URL'ler

Bazı çalışmalar, Google'ın kısa URL'leri sevdiğini göstermiştir. Arama motorları sonuç sayfalarında genellikle daha yüksek sıralamalarda olan bu URL'lerdir. URL'lerinizi kısa ve dinamik olduğundan emin olmak için elinizden gelen her şeyi yapın. Ayrıca, hedeflenen anahtar kelimenizi URL’ye ekleyin.

İçeriğinizde Multimedya Kullanın

Düz metin oldukça sıkıcıdır. Makalelerinizi daha ilginç ve göz alıcı hale getirmek için yazılarınızda görüntü ve video kullanabilirsiniz. Resimler ve videolar, okuyucunun siteye daha uzun süre odaklanmasını sağlar. Böylece multimedya içeriğinin, sitenizin yüksek oranda arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olmamalarına rağmen, dolaylı olarak yardımcı olabilirler. Bir kullanıcının web sitesinde geçirdiği süre ne kadar fazla olursa, arama motoru sonuç sayfalarında sitelerinin sıralama alma ihtimali o kadar fazla olur.

Odaklanılan Anahtar Sözcüğü İlk 100 Kelimeye Ekleyin

Bu, site içi SEO'da önemli bir noktadır. Anahtar kelimenizin makalenizin ilk paragrafında, tercihen ilk 100 - 150 kelime arasında olması önerilir. Bu, Google'ın okunmaya başladığı anda içeriğin konusuyla ilgili bir fikir edinmesini sağlar.

Giden Bağlantılar

Neredeyse tüm makalelerinizde, konu ile yakın ilişki içinde olan yüksek otorite web sitesine giden bir bağlantınızın olması için çaba sarf etmelisiniz. Bunu yapmak, Google'ın metninizin konusunu kavramasına ve içeriğinizin konuyla ilgili bilgi bakımından zengin olduğuna işaret etmesine olanak tanır.

Resimleri Optimize Edin

Kimse yavaş yüklenen siteleri sevmez. Sitenin yavaş yüklenmesinde başlıca suçlulardan biri, site yükleme süresinin yaklaşık %63'ünü alan ve yavaş yüklenen görsellerdir. Google, sayfa yükleme süresini sıralamada önemli bir faktör olarak değerlendirmektedir. Arama sonuçlarında en görünür web siteleri arasında kalmak için, web sitenizin resimlerini WP Smush veya Shortpixels gibi eklentilerle optimize edin. Wordpress.org'u kullanmıyorsanız, tinypng.com gibi online resim sıkıştırma araçlarını da kullanabilirsiniz.

Mobil Uyumlu Site

Mobil uyumluluk, Google'ın vurguladığı kritik alanlardan biridir. Bu, web sitenizin mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olmanız gerektiği anlamına gelir. Google’ın trafiğinin çoğu, mobil cihaz kullanıcılarından gelmektedir. Dolayısıyla “Mobile First Index” yani “Mobil Öncelikli indeksleme” önceliklidir. WordPress CMS'yi kullanırken, Happy Themes ve StudioPress gibi mobil uyumlu temaları kullanabilirsiniz.

Blog Yayınınızın Başlıkları için H1 Tagı Kullanın

Makalenizin başlıklarını H1 etiketinde yayınladığınızdan emin olun. Siteniz WordPress ise, varsayılan olarak başlıkları H1 etiketi arasındadır. Ancak, diğer web sitesi oluşturma sitelerini kullanıyorsanız, bunu incelemenizde fayda var.


Editör

ogz

Ogz

Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.
Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum yaz