Php ile Tarayıcı Tespiti Nasıl Yapılır

Php ile sitenizi hangi tarayıcının tespit ettiğini bulup buna göre yönlendirme veya kodlama yapabilirsiniz. Burada anlatacağım tarayıcı tespitinden amaç masaüstü mü yoksa mobil tarayıcı mı ayrımı yapmak.

Sitelerimize gelen trafiğin belki yarısı belki daha fazlası artık mobil tarayıcılardan geliyor. Bizimde buna göre responsive tasarımlar seçmemiz gerekiyor. artık mobil uyumlu web siteleri Google'da aramalarda daha önecelikli yer alıyor.

Bu yazıda anlatacağım php kod sistemi ile sitenizi ziyaret eden kişinin siteyi masaüstü mü yoksa mobil bir cihazdan mı sitenize geldiğinin anlaşılmasıdır. Mobil bir cihazdan geliyorsa ona göre bazı özellikleri aktif veya pasifleştirebilirsiniz.

Aşağıda indirme bağlantısını verdiğim dosyayı indirin. Dosya içinden bir klasör ve birçok dosya çıkacak. Bu gözünüzü korkutmasın. Ben size sade bir şekilde bunu nasıl kullanacağınızı anlatmaya çalışacağım.

Açtığınız klasörün ana klasöründe yer alan Mobile_Detect.php dosyasını alıp geri kalan dosyaları silebilirsiniz. Bu dosyayı sitenizin ana klasörüne veya plugin gibi bir klasörüne atabilirsiniz.

Şimdi geldi bu dosyayı kullanmaya. Öncellikle aşağıdaki kodu sitenizin bu özelliği kullanmak istediğiniz tüm sayfalarının üst kısmına php kodlarının arasına ekleyin.

 require_once 'Mobile_Detect.php'; $detect = new Mobile_Detect;

Bu örnek kod dosyanın sitenin ana klasörde olması durumuna göre verilmiştir. Siz isterseniz dosyayı koyduğunuz klasör ismini vererek te kullanabilirsiniz;

 require_once 'klasor/Mobile_Detect.php'; $detect = new Mobile_Detect;

gibi.

Gerekli dosyaları ve fonksiyonları sayfamıza eklediğimize göre artık bu kodları pratikte naıl kullanacağımıza bakalım. örneğin sitemize Android veya iOS gibi mobil platformlardan ziyaretçi gelmiş olsun ve bizde buna göre bir içeriği göstermiş olalım;

if ( $detect->isMobile() ) { echo ' mobil uyumlu içeriğiniz buraya gelecek '; }else{ echo ' mobil değilse diğer içerik buraya gelecek '; }

Gördüğünüz gibi php sayfamızda bu kodların kullanımı son derece basit.

Sizde mobil pplatformlara ayrı masaüstüne ayrı bir içerik, reklam veya menü gibi birşey göstermek istiyorsanız bu kodları kullanabilirsiniz.

Ayrıca bu kod ile tespit yapacağınız tarayıcı sistemini isterseniz daha da ayrıntılayabilirsiniz. Kullanabilceğiniz örnek kodları aşağıda veriyorum;

// Any mobile device (phones or tablets).
if ( $detect->isMobile() ) {
}
// Any tablet device.
if( $detect->isTablet() ){
}
// Exclude tablets.
if( $detect->isMobile() && !$detect->isTablet() ){
}
// Check for a specific platform with the help of the magic methods:
if( $detect->isiOS() ){
}
if( $detect->isAndroidOS() ){
}
// Alternative method is() for checking specific properties.
// WARNING: this method is in BETA, some keyword properties will change in the future.
$detect->is('Chrome')
$detect->is('iOS')
$detect->is('UC Browser')
// [...]
// Batch mode using setUserAgent():
$userAgents = array(
'Mozilla/5.0 (Linux; Android 4.0.4; Desire HD Build/IMM76D) AppleWebKit/535.19 (KHTML, like Gecko) Chrome/18.0.1025.166 Mobile Safari/535.19',
'BlackBerry7100i/4.1.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 VendorID/103',
// [...]
);
foreach($userAgents as $userAgent){ $detect->setUserAgent($userAgent); $isMobile = $detect->isMobile(); $isTablet = $detect->isTablet(); // Use the force however you want.
}
// Get the version() of components.
// WARNING: this method is in BETA, some keyword properties will change in the future.
$detect->version('iPad'); // 4.3 (float)
$detect->version('iPhone') // 3.1 (float)
$detect->version('Android'); // 2.1 (float)
$detect->version('Opera Mini'); // 5.0 (float)

Bu kodlar ile daha detaylı bir çalışma içine girebilirsiniz. Ancak yukarıda verdiğim sade kullanım bence yeterli olabilir.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın