Parmak izi sistemi nedir? Nerelerde kullanılır?

Parmak izi sistemi nedir?

Parmak izi sistemi, globalleşen dünyamızda güvenlik sorununu oldukça etkili bir şekilde çözmektedir. Her insanın parmak izi farklı olmasından dolayı kusursuz bir şekilde sistem işlemektedir. Parmak izi okuyucu cihazlara parmak izinizi kaydederek cihazlardan geçiş yapabilir, girdiğiniz veya çıktığınız saatin verisini tutabilirsiniz. Bu verileri verimli bir şekil de kullanıp stratejik planlamalar dahi yapılabilmektedir. Güvenli olmasının yanı sıra oldukça hızlı bir sistem olmasıyla da göze çarpmaktadır.

Parmak izi sistemleri ile birlikte kullanılan parmak izi tanıma cihazlarının genel olarak tetik verme özellikleri bulunur. Bu sayede çeşitle yazılımlarla online kullanılan sistemlerde hızlı ve güvenli geçiş amacıyla kullanılmaktadır.

Parmak izi sistemi nerelerde kullanılır?

Parmak izi sistemi günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olup her yerde bu sistem kullanılabilmektedir. Biraz abartı gibi görünecek dahi olsa parmak izi okuyucu cihazı bir yazıcıya bağlarsanız cihaza parmağınızı okuttuğunuz da size çıktı verecektir.

Parmak izi sistemleri genellikle ticari işletmelerde, turnike geçiş sistemlerinde, okul ve fabrikalarda, yemekhane girişlerinde kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra apartman girişlerinde asansörlerde kat yetkilendirmesi için de sıkça görülmektedir.

Parmak izi sisteminin kullanım sebebiyse işletmelerde giriş çıkışların takibi ve geçiş yetkisini sınırlandırabilmek adına yapılmaktadır. Access Kontrol Programı ile birlikte yetkilendirme yaparak sadece o kişinin cihazın entegre edildiği bölgeden geçmesini sağlayabilir ve güvenlik önlemi yüksek seviyede sağlanmış olmaktadır.

Ticari işletmelerde kişilerin iş yerlerine giriş, çıkış ve fazla çalışma bilgilerini tarih ve saat bazında düzenli rapor alınabilen sistemlerde kullanılmaktadır. Bu giriş çıkış verilerini PDKS programına entegre ederek maaş hesaplaması da yapabilirsiniz.

Parmak izli kapı kilidi nedir?

Parmak izli kapı kilitleri, parmak izi okuyucu cihazlar gibi parmak izi tarayıcı bölgesine sahip kapı kilitleridir. Parmak izi tarayıcıları kapı koluna entegre edilmektedir. Parmak izinin yanı sıra şifre ve kart ile de geçişi sağlayabilmektesiniz. Parmak izli kapı kilidi’ne sadece kayıt ettiğiniz kişilerin geçiş yapmasına olanak sağlamaktasınız, güvenlik açısından oldukça önemli bir değere sahip olmakla birlikte aynı zaman da estetik görünüşüyle bir hayli ilgi toplamaktadır.

Parmak izli kapı kilidi nerelerde kullanılır?

Parmak izli kapı kilitleri genellikle ofis kapı girişlerinde görülmektedir. Bunun yanı sıra kamu kuruluşlarında da sıkça görülmekte olup yönetici oda kapıların da oldukça kullanılmaktadır. Güvenliğin üst seviyede olması gereken bölgeler de parmak izli kapı kilitleri kullanılmaktadır.

Şifreli kapı kilidi sistemi nedir?

Şifreli kapı kilidi sistemleri, genellikle bina içerisindeki oda girişlerinde güvenlik ve kontrol amacıyla kullanılan estetik gösterişe sahip, kapılardan geçişlerin kontrollü bir şekil de geçilmesi amacıyla kullanılan sistemlerdir. Günümüzde bazı kapı kilitlerinde şifre, kart ya da parmak izi kullanılarak lüks kullanım amacı sağlanmaktadır. Örnek verecek olursak bir iş yerinde toplantı odası girişine entegre edilmiş bir şifreli kapı kilidi cihazıyla geçişlerin sağlanması kolay, kontrollü ve güvenilir bir hale gelmektedir.

Şifreli kapı kilidi nerelerde kullanılır?

Şifreli kapı kilitleri tüm kapı çeşitlerinde kullanılabilmektedir. Şifreli kapı kilitlerinin kullanım alanı oldukça geniştir. Yakın zamanda da herkesin fark ettiği bir örnek ile devam edelim, bu tabi ki de Burger King. WC’ye giriş için şifreli kapı kilitleri bulunmaktadır. Şifresini ise günlük olarak değiştirmektedir ve güncel şifre müşteriye verilen fişte yazmaktadır. Böylece sadece o gün ki müşterilerinin WC’ye girmesi sağlanmış oluyor. Güvenliğin ve kontrollü bir geçişin sağlanması amacıyla sıkça kullanılan ve oldukça da lüks gösteren bu sistem günümüzde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Örnekleri çoğaltacak olursak; iş yerleri, apartman girişleri, asansörler gibi birçok yerde şifreli kapı kilitleri kullanılmaktadır.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın