Ogznet.com
Online para nasıl kazanılır? Paylaş:
Image by mohamed Hassan from Pixabay

Online para nasıl kazanılır?

Online para nasıl kazanılır?

İletişim teknolojilerinde son 20 yılda yaşanan muazzam gelişmelerle birlikte internet artık hayatımızın her anında yanımızda yer alıyor. Özellikle pandemi nedeniyle meydana gelen karantina süreciyle birlikte internet teknolojisi, halihazırdaki önemini birkaç kat arttırdı.

Karantina sürecinde pek çok firma internet ve bilgisayarlar üzerinden işlemlerini gerçekleştirmeye başladı. Uzaktan çalışma artık hiç olmadığı kadar popüler.

Elbette ki geleneksel ofis işlerinin uzaktan tam verimle götürülmesi hala uzak görünen bir durumdur. Ancak internetin bu kadar yaygın bir şekilde kullanılması pek çok sektörde büyük dönüşümler ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Bugün, internetin meydana getirdiği gelişmelerden uzak kalan firmalar çağın gerisinde kalmıştır. En basitinden bir işletmenin internet ile ilişkisi internet sitesinin olmasıdır. Bugün işletmeler için internet sitesinin olması bir lüks değil, adeta bir ihtiyaç haline gelmiştir. Zira insanlar aradıkları hizmet ve ürünlere artık genellikle internet üzerinden bakmaktadır. En basit bir eşya satın almadan ev satın almaya kadar pazar araştırmalarının büyük bir çoğunluğu artık internet üzerinden yapıldığı için internette var olmak iş dünyası için çok önemli bir konudur.

Hal böyle olunca internet üzerinde dönen yatırımların oranı da gün geçtikçe daha da çoğalmaktadır. Bu pastadan pay almak isteyenlerin akıllarına gelen ilk soru internet üzerinden nasıl para kazanırım sorusudur.

Biz de bu yazımızda internet üzerinden para kazanılabilecek alanlardan bahsedeceğiz. Daha fazla uzatmadan başlayalım.

İnternet sitelerine içerik üretin.

İnternet sitelerine içerik üretin.

İnternet üzerinden para kazanmanın belki de en klasik yolu, internete içerik üretmektir. Elbette internete üretilen içerikler çok çeşitlilik gösterebilir.

Neticede internet üzerinde varlığını devam ettirmek isteyen firmalar veya medya kuruluşlarının sürekli içeriğe ihtiyacı olacaktır. İşte özellikle sürekli içerik üretilmesine ihtiyaç duyulan niş içerik siteleri veya büyük blog siteleri gibi internet sitelerine ücret karşılığı içerik üretmek en bilindik online para kazanma yöntemidir.

Yazı yazmayı sevenler için bu işlem internetten para kazanmanın en pratik yoludur.

Elbette sadece medya sitelerine değil, internette yayın yapan mecraların hepsine içerik üretilmesi gerekmektedir. Bu içeriklerin çeşitliliği çok farklı olsa da neticede bir e-ticaret sitesinde satışı yapılan ürünün tanıtımı da benzer mantıkta bir içerik ile yapılmaktadır.

Daha fazla kazanmak için arama motorlarına uyumlu içerik üretmeyi öğrenin.

Daha fazla kazanmak için arama motorlarına uyumlu içerik üretmeyi öğrenin.

İnternet sitelerinin amacı elbette ki daha çok insana erişim sağlayabilmektir. Bunu da ilgi çekici ve kaliteli içeriklerle yapmaya çalışmaktadırlar.

Ancak bir internet sitesinin her şeyden önce en çok trafik aldığı kanalların başında arama motorları gelmektedir. Neticede insanların büyük bir kısmı internet üzerinde merak ettikleri bir şeyi bulmak için arama motorlarını kullanmaktadırlar.

Dolayısıyla içeriğinizin daha kısa sürede daha çok insan tarafından fark edilmesini sağlamak için arama motorlarına uyumlu bir içerik üretmeniz önem arz etmektedir.

İnsanların en çok hangi konularda arama yaptıklarını tespit ederek çok aranan konularda bu aramaların gerçekleştirildiği anahtar kelimeleri optimum seviyede kullanarak içeriğinizin arama motorlarında ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.

İnternet sitesi kurma

İnternet sitesi kurma

Bütün bunları gerçekleştirmek için internet sitesi kurmanın gerekli olduğunu elbette ki anlamışsınızdır.

İşletmelere veya kişilere kim isterse istesin kolay bir şekilde internet sitesi kurabilir ve karşılığında ödeme alabilirsiniz.

İnternet sitesi kurmak dediğimiz zaman gözünüzü çok da korkutacak bir durumdan bahsetmiyoruz.

Elbette ki burada bahsettiğimiz çok devasa projeler değildir. Bu projeleri kurmak için seneler harcanmaktadır. Bizim burada bahsettiğimiz daha çok ufak çaplı internet sitelerini kurma konusudur.

Pratik bir şekilde internet sitesi kurmak için öncelikle sitenin internet adresini bünyesinde barındıracak alan adını yani domain ismini satın almaktır. Bunun ardından yapılması gereken sitenin bilgilerinin barındırılacağı sunucuları belirlemektir.

Pratik bir şekilde internet sitesi kurmak için öncelikle sitenin internet adresini bünyesinde barındıracak alan adını yani domain ismini satın almaktır. Bunun ardından yapılması gereken sitenin bilgilerinin barındırılacağı sunucuları belirlemektir.

Elbette ki basit düzeyde bir internet sitesi için sunucu satın almaya gerek yoktur. Günümüzde en sık kullanılan yöntem sunucu kiralayarak bu sunucuları belli bir dönem kullanmaktır. Ne kadar uzun süreli hosting planları belirlerseniz o kadar uygun fiyatla sunucuyu kiralayabilirsiniz.

Domaininizi satın aldıktan ve hostinginizi de kiraladıktan sonra yapılması gereken işlem, pratik bir şekilde internet sitesi kurmak için içerik yönetim sistemi olarak adlandırılan sistemlerden birini kullanarak sitenizin içeriğini doldurmaktır.

Bu içerik yönetim sistemlerinin en çok bilinen ve tercih edilenleri; WordPress, Wix, Drupal ve Joomla’dır.

Bunlardan herhangi birini kullanarak kolayca internet sitesini kurabilirsiniz. Elbette ki bu sistemler ile sadece sitenin tasarımsal kısımlarını halletmiş olacaksınız. Yoksa sitenin bütün içeriklerinin orijinal olmasının gerektiğini bu kısımda eklemenin zorunlu olduğunu da ayrıca belirtmiş olalım.

Affiliate ortaklık programlarına yönelin.

Affiliate ortaklık programlarına yönelin.

İnternet sitesini başkaları için kurmanın yanı sıra ortaklı programları (affiliate) ile de online olarak para kazanabilirsiniz.

Bu yöntemde de aslında temelde bir internet sitesi kurulmaktadır. Ancak bu kurulan internet sitesi üzerinde belli ürünlerin tanıtımı yapılır. Tanıtımı yapılan ürünlerin linki de sayfaya yerleştirilir. Yerleştirilen bu link üzerinden yapılan satın almalar üzerinden sitenin sahibine komisyon ödenmektedir.

Bu şekilde kuracağınız internet sitesini doğrudan ürün tanıtımı başlığı altında oluşturmanıza da gerek yok. Halihazırda var olan bir siteniz varsa sitenizin konusu ile bağlantılı bir şekilde belirlediğiniz noktalara yerleştireceğiniz satın alma linkleri üzerinden de yine affiliate programa katılabilirsiniz. Her türden internet sitesi üzerinden firmalarla yaptığınız anlaşmaya bağlı olarak affiliate programı ile para kazanabilirsiniz.

İnternet sitelerini ve internetin imkanlarını kullanarak en yaygın para kazanma yöntemlerinden bahsettik. Ancak burada bahsettiğimiz yöntemlerin yanı sıra pek çok farklı yöntemle de internet üzerinden para kazanılabilmektedir. Nitekim, iletişim teknolojilerinde yaşanacak gelişmelerle bu yöntemlerin gelecekte de çok farklı şekillere bürüneceğini öngörmek kehanet olmasa gerektir.

Yorumlar (2)

  • avatar
    Nesil Teknoloji

    Paylaşım için teşekkürler

  • avatar
    Bozkurt Web Ajans

    Değerli bilgiler için teşekkürler.

Yorum Yaz