Ogznet.com
Online Arkadaşlık Uygulamalarında Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz Paylaş:
Image by Solen Feyissa from Pixabay

Online Arkadaşlık Uygulamalarında Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz

Bu makalede, bir dizi popüler arkadaşlık uygulamasında anonim kalmanızı ve gizliliğinizi nasıl koruyacağınızı açıklıyoruz.

Bir arkadaşlık uygulaması veya web sitesinde profiliniz yüzlerce kişi tarafından kolayca görülebilir (eşleşsin ya da eşleşmesin) ve bu insanların hepsinin gerçek ve güvenilir olduğuna dair kesinlikle bir garanti yok. Bu nedenle, olası bir eşleşmeden sonra profilinizi olabildiğince anonim olarak tutmak her zaman en iyisidir.

Online Arkadaşlıkta Gizliliğinin Temelleri

Bu makalede sahte ad, sahte profil veya sahte fotoğraflar nasıl oluşturulur, bunu anlatmıyoruz.

Yapabileceğin online arkadaşlık hatalarından biri, kim olduğun hakkında yalan söylemektir ve en zorudur. Online randevu, gerçek hayattaki sonuçlarla aynıdır ve konuştuğunuz kişilerin gerçek sizi tanımasını istersiniz. Bununla birlikte, kişisel güvenliğiniz her zaman önce gelmelidir.

Bunlar klasik güvenlik yönergeleri demeden okumaya devam edin, aşağıdakiler ne olursa olsun herkesin izlemesi gereken üç kuraldır:

  1. Asla bir arkadaşlık sitesinde veya uygulamasında tam adınızı, adresinizi veya telefon numaranızı paylaşmayın.
  2. Uygulama veya web sitesi üzerinden herhangi bir ödeme bilgisi vermeyi reddederek dolandırıcılardan kaçının.
  3. Bir tanışma sitesinde veya uygulamanızda patronunuzun (ya da ebeveynlerinizin) görmesini istemediğiniz fotoğrafları yayınlamayın.

Online Arkadaşlık Gizliliğinin Ötesinde

Esasen, bu makalenin önerdiği şeylerin çoğu bir sorudan kaynaklanmaktadır: “Başka bir kullanıcı, tek bir aramayla, arkadaşlık sitesi profilinizin fotoğraflarına ve biyografisine dayanarak sizle ilgili neleri öğrenebilir?

Facebook’un arama algoritmasında yapılan güncellemelerden sonra bu bilgiler düşündüğünüzden çok daha kolay bulunur. Tek yapılması gereken, kullanıcı adı, mezun olduğun okul adı, tuttuğu takım veya Facebook'ta ortak bir arkadaş bulmak.

Bu yoldan tam adınızı öğrenmeleri kolaylaşır. Bu, daha sonra Google'a yazılabilir. Daha sonra tek bir Google Araması ile bu yabancı nerede çalıştığınızı, hayatınızın bir parçasını, diğer sosyal medya profillerini, bulunduğunuz yerdeki favori yerleri veya hatta iletişim bilgilerinizi bulabilir.

Online arkadaşlık, oyun bitene kadar bir oyun gibi görünüyor. Güvende olmak her zaman daha iyidir ve anonim kalmak bunu yapmanın en iyi yoludur.

Tinder ve Bumble'da Kişisel Gizliliği Sağlama

Tinder ve Bumble inanılmaz popüler ve kaydırma tabanlı arkadaşlık uygulamalarıdır. Bu uygulamalar genellikle adınızı, yaşınızı ve işinizi Facebook profilinizden alır ve ardından tüm ilgi alanlarınızı (son 10 yılda Facebook'ta sevdiğiniz tüm sayfalar), fotoğraflarınızı ve ortak arkadaşlarınızı birbirine bağlar.
Çok mantıklı, ama aynı zamanda çok ürpertici. Gizlilik için neler yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Güvenli:

İşyerinizi / Okulunuzu Profilinizden Kaldırma: Facebook'ta bir kişiyi bulmanın en kolay yolu, isim aramasını okullarına ve / veya işyerine göre filtrelemektir. Bu bilginin herkese açık olması gerekli değildir, bu yüzden onu herkese açık profilinizden gizleyin.

Bu güvenlik tehdidi, küçük şirketlerde çalışan insanlar için iki katına çıkıyor; öğle tatilinde yabancıların seni bulabilmesini istemiyorsan tabi.

Profil Fotoğrafınızı Değiştirin: Bu uygulamaların ikisi de mevcut Facebook profil fotoğrafınızı otomatik olarak arkadaşlık sitesi profil fotoğrafınız olacak şekilde ayarlar. Bu iki profil fotoğrafı aynı olmamalıdır, çünkü birisinin Facebook'ta direkt olarak seni bulmasının en kolay yoludur.

Daha güvenli:

Instagram'a Bağlanmayın: Instagram'ınızı profilinize bağlamak harika bir fikir gibi görünüyor. Sonuçta, potansiyel eşleşmelerde daha fazla fotoğrafınızı paylaşmanıza ve gerçek bir yaşamı olan gerçek bir insan olduğunuzu göstermek için. Ama dikkat et. Instagram profiliniz, favori yerleriniz ve etkinlikleriniz hakkında bildiğinizden çok daha fazla bilgi sunar ve sadece kendi fotoğraflarınıza değil, arkadaşlarınız tarafından yapılan fotoğraf ve yorumlara da erişim sağlar.

Çok daha güvenli:

Facebook Olmadan Kaydol: Bu uygulamalar, Facebook hesabınız üzerinden bağlantı kurmanızı tercih etse de, bunun yerine bir telefon numarası kullanarak kaydolabilirsiniz. Bu, uygulamanın beğenileriniz ve arkadaşlarınızla ilgili önemli bilgileri diğer kullanıcılarla otomatik olarak paylaşmasını engeller. İsminiz de dahil olmak üzere profilinizde gösterilen her şeyin kontrolü ve daha fazlası sizde olur.

Konum Özellikleriyle ilgili Temkinli Olun: Bir taraftan, bu uygulamaların olası eşleşmeleri belirli bir coğrafi yarıçapla sınırlaması harikadır. Diğer taraftan, uygulamaya ne sıklıkta girdiğinizi ve uygulamaya nasıl göz attığınız konusunda dikkatli olun, eşleşmeler, herhangi bir anda ne kadar uzakta olduğunuzdan emin olmak için kontrol edilebilir.

Match ve OkCupid'de Kişisel Gizliliği Sağlama

Match.com ve OkCupid gibi klasik tanışma siteleri, ilgilenip ilgilenmediğinize karar vermeden önce olası karşılaşmalara daha bütünsel bir bakış sunabilir. Bu, birisini tanımak için harikadır, ama aynı zamanda, bilginiz olmadan sizin hakkınızda çok şey öğrenmeleri için harika bir yoldur. Bu uygulamalar ve siteler için de güvende kalmak önemlidir. Ama nasıl:

Güvenli:

Anonim Kullanıcı Adı Kullan: Facebook'a bağlanan uygulamaların aksine, bu uygulamada anonim bir kullanıcı adı seçersiniz ve bu, akıllıca bir seçim olur. Adınızı, soyadınızı, doğum yılınızı veya diğer tanımlayıcı bilgilerinizi eklemeyin.

İnsanları Korkusuz Şekilde Engelleyin: Bir Facebook profiline veya cep telefonu numarasına bağlanan uygulamaların bir yararı, potansiyel eşleşmelerin gerçek kişiler olduğunu doğrulamaya yardımcı olmasıdır. Anonim sitelerdeki insanlarla iletişim kurarken çok dikkatli olun ve karşı taraf çok basit bir tüyler ürpertici bir adım attığında bile hemen engelleyin. Denizde çok daha fazla balık var, bu yüzden güvenmediğiniz kişilerin profilindeki bilgiye sınırsız erişmesine izin vermenize gerek yok.

Daha güvenli:

Cevaplarınızla temkinli olun: Potansiyel eşleşmeler için kişiliğiniz hakkında bir fikir vermek iyidir. Bulunduğunuz yere gitmek için en sevdiğiniz yerler, bir parçası olduğunuz ekipler / gruplar hakkında bilgi vermek veya Google'da aramalarda çıkabilecek bir çalışmanızı açıklamak iyi bir fikir değildir.

Fotoğraflarınızda temkinli olun: Kaydırma tabanlı uygulamalara nazaran, eşleşme tarzı uygulamalardaki fotoğraflarınız tam anlamıyla internetteki herkes tarafından incelenebilir. Herhangi bir fotoğrafta isminiz yazıyor mu? Üzerinde soyadınız olan bir forma gibi? Bunun gibi herhangi bir ipucu, yabancıların sizin istediğinizden daha fazla şey öğrenmesini sağlayabilir.

Çok daha güvenli:

Özel Modu Etkinleştir: Match'in "özel modu", profilinizin diğer kişilerle bağlantı kurarken mümkün olduğunca gizlendiğinden emin olmanın en iyi yollarından biridir. Bu ayar, yalnızca ilgilendiğinizi ifade ettiğiniz kişilerin profilinizi görmesini sağlar.

Bir Canlı Video Görüşmesi Yapmadan Buluşmaya Karar Vermeyin: Online buluşma sırasında, anonim kalmak nispeten daha kolay ve önemlidir. Fakat bu her iki şekilde de çalışır ve profillerinin vaat ettiği gibi olmayan biriyle tanışmayı kabul etme riskini artırabilir.

Bunu düzeltmenin en kolay yolu? Eşleşmenizin yüzünü görmek ve sesini duymak için önce anonim bir yöntem kullanarak canlı video görüşmesi yapın.

Online Arkadaşlıktan Önce Güvenlik Daha Önemli

Tabii ki bunlar, mevcut olan pek çok arkadaşlık uygulamasından sadece birkaçı. Bazı arkadaşlık uygulamaları, kendilerinin daha güvenli bir arkadaşlık deneyimi (Facebook arkadaşlarınızın arkadaşlarıyla eşleştirmenize izin veren Hinge gibi) sunduğunu savunur. Ancak diğer uygulamalar, Happn gibi kişisel güvenliğiniz için daha da kötü olabilir.

Potansiyel eşleşmenizin, güvenebileceğin biri olduğunu anlayana kadar anonim kaldığınızdan emin olun.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz