Ogznet.com
Ölüler Günü Kutlamaları Yapılan 10 İlginç Yer Paylaş:
Photo by Valeria Almaraz on Unsplash

Ölüler Günü Kutlamaları Yapılan 10 İlginç Yer

Ölüler Günü, her yıl 31 Ekim gece yarısında başlar ve ölü ataları onurlandırmanın ve anmanın bir yolu olarak görülür. Renkli şenlikler arasında ev yapımı sunaklar, canlı pazarlar, karnaval benzeri alaylar, şeker kafatasları, renkli kostümler, kadife çiçeği ve pan de muerto veya Day of the Dead ekmeği bulunur. Tatil, 2 Kasım öğleden sonra mezarlığa yapılacak aile ziyaretiyle sona eriyor.

Bu yazının içeriği: Kapat

Ölüler Gününü Kutlamak için Dünyanın En İyi Yerleri

Day of the Dead veya Día de los Muertos, Meksika'da ve diğer Orta ve Güney Amerika ülkelerinde canlı ve anlamlı bir tatildir. Sizde bu muhteşem gösteriyi deneyimlemek ister misiniz? Ölüler Günü'nü kutlamak için dünyanın en iyi 10 yerinin bir listesini yaptık.

Oaxaca, Mexico

Oaxaca, Mexico - Ölüler Günü
Photo by Lisa Ann Yount on flickr

Oaxaca'da, yerel halkın Ölüler Günü sunaklarını inşa ettikleri renkli ürünler satan muhteşem pazarlar bulacaksınız. Şeker kafatasları ve siyah köstebek sosu gibi özel yiyecekler bulabilirsiniz. Oaxaca okullarında ev yapımı sunaklar için yarışmalar var ve şehir kum halıları gibi özenle hazırlanmış kreasyonlarla kendini gösteriyor. Etla gibi çevredeki köylerde ve mahallelerde kendiliğinden karnaval benzeri alaylar da bulacaksınız.

Los Angeles, California

Los Angeles, California - Ölüler Günü
Photo by Lisa David Seibold on Flickr

Los Angeles'ta, şehrin en büyük Meksika pazarlarından birine ev sahipliği yapan canlı Olvera Caddesi'nde geleneksel bir Ölüler Günü kutlaması bulacaksınız. Bu bölge, yüz boyama, tiyatro gösterileri, sunak gösterileri, her gece mum ışığında alaylar ve daha fazlasıyla tatili anan birçok şenlikli Meksika geleneğini sürdürüyor.

Santiago Sacatepequez, Guatemala

Santiago Sacatepequez, Guatemala - Ölüler Günü
Photo by David Dennis on Flickr

Ölüler Günü, birçok ülkede Katolik çoğunluğun bulunduğu dini bir bayramdır; gelenekleri 1 Kasım'daki All Saints Day ve 2 Kasım'daki All Souls Day ile harmanlanıyor. Ve bayramların farklı kökenleri olsa da, anlamlar ve kutlamalar esasen aynı.

Guatemala, Meksika’nın renkli dekorasyonlarına benzer; Sacatepéquez'de, sevilen geleneklerden biri, mezarlıkların üzerinde büyük, elle boyanmış uçurtmalar uçurmaktır. El Festival de Barriletes Gigantes ("dev uçurtma festivali") olarak bilinen uçurtmalar, yaşayan ve ölüleri birbirine bağlayan kültürel ve dini semboller olarak hizmet ediyor.

Xcaret Park, Cancun, Mexico

Xcaret Park, Cancun, Mexico - Ölüler Günü
Photo by Dtraveller Cancun on Flickr

1 ve 2 Kasım Meksika'da çok özel günlerdir ve "Dia de los Muertos" ile vefat edenler onurlandırılır. Xcaret Park, her yıl "Yaşam ve Ölüm Festivali" veya "Festival de Vida y Muerte" (en español) adlı büyük bir etkinlikle kutlanır.

Ölüler Günü'ne yönelik özel festivali; Yaşam ve Ölüm Gelenekleri Festivali'ni kutlamak için Riviera Maya'daki ünlü eko-arkeoloji parkı Xcaret'e gidin. Dört günlük etkinlik, Yucatan Yarımadası, Arjantin ve İspanya'nın dört bir yanından gelenler ile konserler, geçit törenleri, danslar ve geleneksel yemekler sunuyor.

Chicago, Illinois

Chicago, Illinois - Ölüler Günü
Photo by Jay Galvin on Flickr

Chicago Ulusal Meksika Sanatı Müzesi, Ölüler Günü'nü Día de los Muertos Xicágo adlı özel bir sunumla kutluyor. Aileler, hatırlamak istedikleri sevdikleri birinin fotoğrafını yüklemeye davet edilir ve bu fotoğraf, bir günlük kutlama sırasında müzenin dışına yansıtılır. Diğer önemli noktalar arasında bir topluluk sunak gösterisi, geleneksel yemekler, yüz boyama ve canlı performanslar yer alır.

Lake Patzcuaro, Mexico

Lake Patzcuaro, Mexico - Ölüler Günü
Photo by Cristiano Oliveira on Flickr

Ölüler Günü, Meksika'nın Michoacán eyaletindeki Pátzcuaro Gölü çevresindeki küçük kasabalardan biri olan Tzintzuntzan'da herkes tarafından takip edilen ve saygı duyulan bir şenliktir. Yerel mezarlık, geç kalan sevdiklerinin ruhlarının bu gün geri döneceği inancıyla içki ve yiyecek getiren ailelerle doludur. Bu aktivite saatlerce beklemeyi gerektirir, bu nedenle çoğu geceyi mezarda geçirir. Çoğunluk sandalyeler, kendileri için ekstra yiyecek ve hatta uyku tulumları getiriyor.

San Antonio, Texas

San Antonio, Texas - Ölüler Günü
Photo by vagueonthehow on Flickr

Meksika gelenekleri Teksas'ta da yaşıyor ve Ölüler Günü de bir istisna değil. San Antonio’daki La Villita Tarihi Sanatlar Köyü, River Walk amfitiyatrosunun yakınında iki günlük ücretsiz bir Día de los Muertos festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Bu Ölüler Günü kutlamaları arasında bir sunak yarışması, kültürel atölyeler, renkli alaylar, canlı şiir ve müzik ve çok sayıda sanat ve yiyecek satıcısı yer alıyor.

Quito, Ecuador

Quito, Ecuador - Ölüler Günü
Photo by A.Davey on Flickr

Ölüler Günü, resmi tatil olduğu Ekvador'da "Ataların Günü" olarak bilinir. 'Ruhların Köşesi' olarak bilinen mezarlık, yalnızca Quito'nun kolonyal mimarisinin mükemmel bir örneği değil, aynı zamanda Ölüler Günü'nün arkasındaki zengin tarih ve kültür hakkında bilgi edinebileceğiniz atmosferik bir ortam sağlar. Yerel halk sevdiklerinin mezarlarının etrafında şarkı söyler, dans eder ve yemek yer.

Tucson, Arizona

Tucson, Arizona - Ölüler Günü
Photo by yourcottoncandyhammer on Flickr

Tucson'ın All Souls Procession ve All Souls Weekend, Ölüler Günü'nden hemen sonra düzenleniyor. Yaklaşık 3 km uzunluğundaki alayda yürüyen 150.000'den fazla katılımcıyla, Kuzey Amerika'daki en güçlü Día de los Muertos kutlamalarından biridir. Etkinlikler arasında ortak bir kavanoz yakma, kültürel performanslar ve sanat enstalasyonları bulunur.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz