Ogznet.com
Seyahat ve Gezi Rehberi

Ölüler Günü Kutlamaları Yapılan 10 İlginç Yer

05 Temmuz 2021 ogz 65 0
Okunma süresi: 4 dk, 10 sn
Ölüler Günü Kutlamaları Yapılan 10 İlginç Yer
Photo by Valeria Almaraz on Unsplash

Ölüler Günü, her yıl 31 Ekim gece yarısında başlar ve ölü ataları onurlandırmanın ve anmanın bir yolu olarak görülür. Renkli şenlikler arasında ev yapımı sunaklar, canlı pazarlar, karnaval benzeri alaylar, şeker kafatasları, renkli kostümler, kadife çiçeği ve pan de muerto veya Day of the Dead ekmeği bulunur. Tatil, 2 Kasım öğleden sonra mezarlığa yapılacak aile ziyaretiyle sona eriyor.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Ölüler Gününü Kutlamak için Dünyanın En İyi Yerleri

  Day of the Dead veya Día de los Muertos, Meksika'da ve diğer Orta ve Güney Amerika ülkelerinde canlı ve anlamlı bir tatildir. Sizde bu muhteşem gösteriyi deneyimlemek ister misiniz? Ölüler Günü'nü kutlamak için dünyanın en iyi 10 yerinin bir listesini yaptık.

  Oaxaca, Mexico

  Oaxaca, Mexico - Ölüler Günü
  Photo by Lisa Ann Yount on flickr

  Oaxaca'da, yerel halkın Ölüler Günü sunaklarını inşa ettikleri renkli ürünler satan muhteşem pazarlar bulacaksınız. Şeker kafatasları ve siyah köstebek sosu gibi özel yiyecekler bulabilirsiniz. Oaxaca okullarında ev yapımı sunaklar için yarışmalar var ve şehir kum halıları gibi özenle hazırlanmış kreasyonlarla kendini gösteriyor. Etla gibi çevredeki köylerde ve mahallelerde kendiliğinden karnaval benzeri alaylar da bulacaksınız.

  Los Angeles, California

  Los Angeles, California - Ölüler Günü
  Photo by Lisa David Seibold on Flickr

  Los Angeles'ta, şehrin en büyük Meksika pazarlarından birine ev sahipliği yapan canlı Olvera Caddesi'nde geleneksel bir Ölüler Günü kutlaması bulacaksınız. Bu bölge, yüz boyama, tiyatro gösterileri, sunak gösterileri, her gece mum ışığında alaylar ve daha fazlasıyla tatili anan birçok şenlikli Meksika geleneğini sürdürüyor.

  Santiago Sacatepequez, Guatemala

  Santiago Sacatepequez, Guatemala - Ölüler Günü
  Photo by David Dennis on Flickr

  Ölüler Günü, birçok ülkede Katolik çoğunluğun bulunduğu dini bir bayramdır; gelenekleri 1 Kasım'daki All Saints Day ve 2 Kasım'daki All Souls Day ile harmanlanıyor. Ve bayramların farklı kökenleri olsa da, anlamlar ve kutlamalar esasen aynı.

  Guatemala, Meksika’nın renkli dekorasyonlarına benzer; Sacatepéquez'de, sevilen geleneklerden biri, mezarlıkların üzerinde büyük, elle boyanmış uçurtmalar uçurmaktır. El Festival de Barriletes Gigantes ("dev uçurtma festivali") olarak bilinen uçurtmalar, yaşayan ve ölüleri birbirine bağlayan kültürel ve dini semboller olarak hizmet ediyor.

  Xcaret Park, Cancun, Mexico

  Xcaret Park, Cancun, Mexico - Ölüler Günü
  Photo by Dtraveller Cancun on Flickr

  1 ve 2 Kasım Meksika'da çok özel günlerdir ve "Dia de los Muertos" ile vefat edenler onurlandırılır. Xcaret Park, her yıl "Yaşam ve Ölüm Festivali" veya "Festival de Vida y Muerte" (en español) adlı büyük bir etkinlikle kutlanır.

  Ölüler Günü'ne yönelik özel festivali; Yaşam ve Ölüm Gelenekleri Festivali'ni kutlamak için Riviera Maya'daki ünlü eko-arkeoloji parkı Xcaret'e gidin. Dört günlük etkinlik, Yucatan Yarımadası, Arjantin ve İspanya'nın dört bir yanından gelenler ile konserler, geçit törenleri, danslar ve geleneksel yemekler sunuyor.

  Chicago, Illinois

  Chicago, Illinois - Ölüler Günü
  Photo by Jay Galvin on Flickr

  Chicago Ulusal Meksika Sanatı Müzesi, Ölüler Günü'nü Día de los Muertos Xicágo adlı özel bir sunumla kutluyor. Aileler, hatırlamak istedikleri sevdikleri birinin fotoğrafını yüklemeye davet edilir ve bu fotoğraf, bir günlük kutlama sırasında müzenin dışına yansıtılır. Diğer önemli noktalar arasında bir topluluk sunak gösterisi, geleneksel yemekler, yüz boyama ve canlı performanslar yer alır.

  Lake Patzcuaro, Mexico

  Lake Patzcuaro, Mexico - Ölüler Günü
  Photo by Cristiano Oliveira on Flickr

  Ölüler Günü, Meksika'nın Michoacán eyaletindeki Pátzcuaro Gölü çevresindeki küçük kasabalardan biri olan Tzintzuntzan'da herkes tarafından takip edilen ve saygı duyulan bir şenliktir. Yerel mezarlık, geç kalan sevdiklerinin ruhlarının bu gün geri döneceği inancıyla içki ve yiyecek getiren ailelerle doludur. Bu aktivite saatlerce beklemeyi gerektirir, bu nedenle çoğu geceyi mezarda geçirir. Çoğunluk sandalyeler, kendileri için ekstra yiyecek ve hatta uyku tulumları getiriyor.

  San Antonio, Texas

  San Antonio, Texas - Ölüler Günü
  Photo by vagueonthehow on Flickr

  Meksika gelenekleri Teksas'ta da yaşıyor ve Ölüler Günü de bir istisna değil. San Antonio’daki La Villita Tarihi Sanatlar Köyü, River Walk amfitiyatrosunun yakınında iki günlük ücretsiz bir Día de los Muertos festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Bu Ölüler Günü kutlamaları arasında bir sunak yarışması, kültürel atölyeler, renkli alaylar, canlı şiir ve müzik ve çok sayıda sanat ve yiyecek satıcısı yer alıyor.

  Quito, Ecuador

  Quito, Ecuador - Ölüler Günü
  Photo by A.Davey on Flickr

  Ölüler Günü, resmi tatil olduğu Ekvador'da "Ataların Günü" olarak bilinir. 'Ruhların Köşesi' olarak bilinen mezarlık, yalnızca Quito'nun kolonyal mimarisinin mükemmel bir örneği değil, aynı zamanda Ölüler Günü'nün arkasındaki zengin tarih ve kültür hakkında bilgi edinebileceğiniz atmosferik bir ortam sağlar. Yerel halk sevdiklerinin mezarlarının etrafında şarkı söyler, dans eder ve yemek yer.

  Tucson, Arizona

  Tucson, Arizona - Ölüler Günü
  Photo by yourcottoncandyhammer on Flickr

  Tucson'ın All Souls Procession ve All Souls Weekend, Ölüler Günü'nden hemen sonra düzenleniyor. Yaklaşık 3 km uzunluğundaki alayda yürüyen 150.000'den fazla katılımcıyla, Kuzey Amerika'daki en güçlü Día de los Muertos kutlamalarından biridir. Etkinlikler arasında ortak bir kavanoz yakma, kültürel performanslar ve sanat enstalasyonları bulunur.


  Editör

  ogz

  Ogz

  Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.
  Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

  Yorum yaz