Ogznet.com
Image by Jan Vašek from Pixabay

Android ve iOS Telefonlarda Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Bir numarayı engellemek için pek çok neden vardır: aramayı bırakmayan eski sevgili, bir şey satmaya çalışan tele-pazarlamacılar, dolandırıcılar veya neden hala evli olmadığını sormak isteyen bir teyze. Telefonunuz bir kez daha bu gibi nedenlerle çalarsa, bu numarayı engellemenin zamanının geldiğini anlarsınız. Peki, numara engelleme nasıl yapılıyor? İşte iPhone ve Android telefonlarda numara engelleme için yapmanız gerekenler.

Bu yazının içeriği: Kapat

  iPhone Numara Engelleme

  iOS 13 ve sonraki sürümlerde, Ayarlar> Telefon'a gidip Bilinmeyenleri Sessize Al özelliğini açarak bilinmeyen numaralardan gelen aramaları sessize alabilirsiniz. Kişi listenizde, Siri Önerileri'nde veya son giden aramalarda bulunmayan herkes aradıklarında otomatik olarak sesli mesaja yönlendirilecektir.

  Ayrıca kişilerinizde olmayan numaralardan SMS mesajları almamak için de bir ayar yapabilirsiniz. Ayarlar> Mesajlar'a gidin ve Bilinmeyenleri Filtrele'yi açın.

  iPhone - Bilinmeyenleri Sessize Al

  Tüm iOS sürümlerinde sizi arayan bir numarayı engellemek için Telefon uygulamasını açın ve Son'a dokunun. Bilinmeyen numarayı bulun ve daire içinde küçük "i" harfine benzeyen simgeye dokunun. Aşağı kaydırın ve Bu Arayanı Engelle'ye dokunun. Onaylayın ve bu numara tekrar ararsa otomatik olarak sesli mesaja yönlendirilecektir.

  Kişi listelerinizdeki bir kişiyi engellemek için ise Ayarlar> Telefon> Engellenen Kişiler'e gidin. En alta gidin ve Yeni Ekle'ye dokunun. Bu, Kişiler listenizi getirecektir; engellemek istediklerinizi seçin.

  iPhone - spam mesaj

  Mesajlar veya FaceTime uygulamasından kişi eklemek için Ayarlar > Mesajlar'a ya da Ayarlar > FaceTime'a gidin ve Engellenen Kişiler'e dokunun. Ardından aşağı kaydırın, Yeni Ekle'ye dokunun ve engellemek istediğiniz kişiyi seçin. Mail uygulamasından kişi eklemek için Ayarlar > Mail'e gidin ve Engellenenler'e dokunun. Aşağı kaydırın, Yeni Ekle'ye dokunun ve engellemek istediğiniz kişiyi girin. Bir telefon numarasının, kişinin veya e-posta adresinin engelini kaldırmak için giriş üzerinde sola kaydırın ve Engellemeyi Kaldır'a dokunun.

  Bu ekranlarda; engellenen numaraları, kişileri veya e-posta adreslerini ekleyebilir ya da kaldırabilirsiniz.

  Ayrıca ek bir bilgi olarak, birinin sizi engellendiğini düşünüyorsanız, işaretler arasında aramaların doğrudan sesli mesaja yönlendirilmesi, mesajlarınızın altında Teslim edildi mesajının görünmemesi ve mesajlaşırken metninizin (mavinin aksine) yeşile dönmesi yer alır.

  Android Numara Engelleme

  Android, telefon üreticilerine özelleştirme konusunda biraz özgürlük sağlar, bu nedenle bir Android cihazınız varsa, bir numarayı engelleme süreci cihazdan cihaza değişiklik gösterebilir.

  Genel olarak, yine de, daha yeni bir Android cihazınız varsa, telefon numarasına dokunabilmeli ve aramayı engellemek için en alta kaydırabilmelisiniz veya üç nokta simgesine dokunup Numarayı engelle'yi seçmelisiniz.

  Android - Android Numara Engelleme

  Daha eski Android işletim sistemleri farklı arayüzlere sahip olacaktır. Android Lollipop'ta Telefon uygulamasına gidin ve Arama Ayarları> Arama Reddetme > Otomatik Reddetme Listesi'ni seçin. Numarayı yazın veya arayın, seçin ve işlemi bitirin.

  Marshmallow veya Nougat için Telefon rehberini açın, son aramalar listenize gidin, engellemek istediğiniz numarayı bulun ve Engelle/Spam Bildir'i seçin. Numarayı spam olarak bildirmek istemiyorsanız, kutunun işaretini kaldırabilirsiniz. Ardından Engelle'ye dokunun.

  Android - Engelle/Spam Bildir
  Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

  Yorumlar

   Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz