Monofobi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kişinin yalnız kalmaktan aşırı derecede korktuğu ve bunu büyük bir takıntı haline getirdiği psikolojik rahatsızlık, Monofobi olarak adlandırılır. Yetişkinlerle kıyaslamak gerekirse ergenlik çağındaki çocuklarda daha fazla görülen bu rahatsızlık; Otofobi, İzofobi, Erofobi ve yalnız olma korkusu gibi farklı isimlerle de adlandırılır. Ne yazık ki Monofobi, diğer pek çok fobiye göre kurtulması çok daha zor bir fobi çeşidir.

Monofobi yüzünden muzdarip olan kişi, bedenen ve ruhen güvende hissetse de o an eğer yalnızsa kendisini kötü hissetmeye başlar. Bu yüzden kişide korku, endişe, panik ve yoğun mutsuzluk gibi duygular baş gösterir. Monofobi yaşayan kişiler, yalnız oldukları her anda kendilerini çok yoğun bir baskı altında hissederler. Yalnız uyumakta, yemek yemekte, dışarıda gezmekte ve hatta tuvalete gitmekte bile zorluk yaşarlar. Bu yüzden yalnızlık fobisi yaşayan kişiler psikolog hizmeti almadıkları sürece hissettikleri bu yoğun stres yükünden kurtulamazlar.

Monofobi Belirtileri Nelerdir?

Monofobi sorunu yaşayan kişilerde çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilerden bazılarını genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Monofobi’den muzdarip olan kişi, normalde katılmak istemeyeceği sosyal ortam ya da aktivitelere kendisini yalnız hissetmemek için katılmak ister.
  • Monofobisi olan kişiler gece uyurken aynı odada ya da evde başka kimse yoksa televizyon veya bilgisayardan çeşitli video ve müzikler açarlar.
  • Monofobi rahatsızlığı olanlar, yalnız kaldığında ya da herhangi bir nedenden dolayı yalnız kalacağını hissettiklerinde terlemeye başlar ve kalp atışları hızlanır.
  • Mide bulantısı, sıcak ve soğuk basması, nefes almada zorluk, bacak ve kollarda uyuşma ile karıncalanma ve boğulma hissi gibi çeşitli fiziksel belirtiler ortaya çıkabilir.
  • Monofobi yaşayanlar diğer insanlara göre ölüm korkusunu çok daha yoğun şekilde yaşarlar. Aynı zamanda bu kişilerin, yoğun ölüm korkusu ve çok fazla insanın bulunduğu açık alanlarda bulunma korkusu (agorafobi) gibi fobi türlerini de yaşama ihtimalleri de oldukça yüksektir.

Monofobi ile Nasıl Başa Çıkılır?

Monofobi’nin ortaya çıkardığı etkileri azaltmak için evde yapılabilecek bazı yöntemler vardır. Monofobi ile savaşan pek çok kişi arka planda çalan müziğin, televizyon, radyo ve evcil hayvan seslerinin kendilerini rahatlattığını dile getirmiştir. Aynı zamanda bu kişiler, kendilerini kötü hissettiklerinde çeşitli nefes kontrol egzersizleri ile rahatlatmaya çalışabilir, meditasyon yapabilir ya da ilgilerini çeken bir konu hakkında internette araştırma yaparak bir şeyler izleyebilirler.

Monofobi tamamen iyileştirilen veya etkileri çok büyük ölçüde azaltılabilen bir psikolojik rahatsızılıktır. Monofobi’den kurtulmak için günümüzde en yaygın kullanılan yöntem, online psikolog eşliğinde alınan online terapi yöntemidir. www.mutluyasam.com.tr üzerinden online psikolog hizmeti sayesinde Monofobi’den kolayca kurtulabilirsiniz.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın