Ogznet.com
Mısır’da Gezilecek En İyi Yerleri Keşfedin Paylaş:
Photo by Omar Elsharawy on Unsplash

Mısır’da Gezilecek En İyi Yerleri Keşfedin

Mısır’da Kahire, İskenderiye, Luksor ve Asvan gibi Mısır’ın başlıca destinasyonlarındaki tarihi mekanları keşfedebilir, Kızıldeniz kıyısındaki en iyi tatil yerlerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Mısır turlarına katılarak, yukarı Mısır’da kumla kaplı nefes kesici tapınakları ve mezarları keşfedebilir ve Giza Piramitlerinde Mısır firavunlarının ihtişamına tanık olabilir veya lüks Nil gezilerine katılabilirsiniz.

Bu yazının içeriği: Kapat

Mısır'a Hakkında Bilgi

Mısır resmi olarak Mısır Arap Cumhuriyeti olarak biliniyor ve en büyük şehri Kahire ve İskenderiyedir. Kuzey Afrika'da bulunan ve Sina Yarımadası'nın güneybatı Asya'ya kara geçişi olan ve kıtalar boyunca uzanan bir ülke olarak önemli bir konuma sahiptir. İskenderiye, işgal altındaki Filistin toprakları ve Gazze Şeridi ile sınırlanmıştır. Doğudan Kızıldeniz'e bakmaktadır.

Mısır'da Turizmin Önemi

Mısır, Orta Doğu'daki en önemli kültürel ve politik ülkelerden biri olarak kabul edilir ve eski Mısır uygarlığı çok ünlüdür, bu da arkeologların çeşitli Mısır şehirlerine dağılmış eski anıtları incelemelerine neden olmuştur.

UNESCO, Dünya Mirası Alanları listesine göre Mısır, altı farklı kültürel miras alanına sahiptir: Abu Mina, Thebes ve Eski Mezarlık, Tarihi Kahire, Memphis ve Necropolis (Giza'dan Dahshur'a Piramitler) Abu Simbel'den Philae'ye Nubia Anıtları, Aziz Catherine ve Balinalar Vadisi.

Mısır'ın En İyi Turistik Şehirleri

Mısır, Mısır'ın piramitleri, Yukarı Mısır'ın mezarları ve tapınakları, Kızıldeniz'de en iyi tatil yerleri ve çok daha fazlası gibi neler sunabileceğini keşfetmenizi bekleyen büyüleyici turistik yerlere sahiptir. Ve hepsi Mısır'da sizi bekliyor.

1. Kahire

Kahire Şehri
Photo by Yousef Salhamoud on Unsplash

Kahire, 17 milyonluk nüfusu ile Mısır'ın en büyük şehirlerinden biridir. Kahire, Firavunlar döneminde "who else" olarak anılıyordu. Güzel şehir anlamına gelir. Kahire, Nil Nehri'ni geçmektedir ve dünyanın en uzun nehirlerinden biridir ve botla, gemilerle, balıkçılıkla turizm ve rekreasyon hizmetleri sağlayan çok sayıda su ürünleri yetiştiriciliğinin varlığına ek olarak, buraya çok sayıda turist çekmektedir. Nil Nehri diğer kıyıya açılan bir kapıdır.

Kahire, zengin mirası ve stratejik konumu ile ünlüdür. Firavunların en büyük antika koleksiyonunu içeren Mısır Müzesi, Kıpti Müzesi, Seramik Müzesi, Demiryolları Müzesi ve Tarım Müzesi gibi tarihi anıtların varlığı ile özdeşleşmiş müzeleri gezebilirsiniz. İslami anıtlar bunların içinde oldukça fazla yer tutar. Orta Çağ'da inşa edilmiş en büyük askeri kalelerden biri olan Din Kalesi de gezilecek yerlerdendir.

2. İskenderiye

İskenderiye Şehri
Photo by Effe Ietsanders on Flickr

İskenderiye, MÖ 4. yüzyılda kurulmuş, Akdeniz kıyısında yaklaşık 70 km'lik bir alana sahip olan Akdeniz'in Gelini lakaplı, Kahire'den sonra ikinci büyük şehirdir ve Nil Deltası'nın kuzeybatısında, güneyde yer alır. Şehrin en önemli özelliği 700 binden fazla cilt içeren ve MS 1307 yılındaki depremde yıkılmadan önce dünyanın son yedi harikası içinde sayılan yaklaşık 35 metre yüksekliğindeki İskenderiye Feneri'nin de yer aldığı antik kütüphanesidir.

İskenderiye ayrıca Mısır'ın en büyük limanına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, Qaitbay Kalesi, Sawary Column gibi birçok müze ve tarihi eserin yanı sıra tiyatrolar, sinemalar, meydanlar, parklar ve ticaret merkezleri gibi birçok rekreasyon alanına sahiptir. Montazah Sarayı, Ras El Teen Sarayı, Antoniadis Sarayı ve Safa Sarayı gibi sarayların yanı sıra Roma Tiyatrosu, Mustafa Kamel Arkeoloji Mezarları, Al-Anfoushi Arkeoloji Mezarları, Greko-Roma Müzesi ve Kraliyet Mücevher Müzesi önemli turistik yerleridir.

3. Luksor

Luksor şehri
Photo by Kristina Tamašauskaitė on Unsplash

Luksor şehri veya Firavunların başkenti olarak adlandırılan şehir, MÖ 2575 civarında Dördüncü Firavun Hanedanlığı döneminde ve Kahire'den yaklaşık 670 km uzakta kuruldu ve antik kalıntıların zenginliğine sahiptir. Bu kalıntıların arasında, Nil'in doğu tarafı, Luksor Tapınağı, Karnak Tapınağı, iki tapınağı birbirine bağlayan koç yolu ve Luksor Müzesi dahil olmak üzere dünyadaki anıtların üçte birini içerirken, batı tarafında Krallar Vadisi, Deir el-Bahari Tapınağı ve Queens Vadisi, Şehrin manastırı, Ramessium tapınağı, Hatshepsut Tapınağı ve birçok turistik cazibe merkezi bulunur.

Luksor şehrinde, burada inşa edilen birçok kilisenin yanı sıra, Şeyh Al-Hefny Camii ve Abu Hajjaj Luxor Camii gibi camilerin bol olduğunu belirtmekte fayda var: Meryem Ana Kilisesi, St. Michael Kilisesi, St. George Kilisesi ve Evanjelist Presbiteryen Kilisesi ve Nil Nehri boyunca Nil gezisi de turistler için önemli bir cazibe merkezi olarak kabul edilir.

4. Aswan

Aswan
Photo by Mo Gabrail on Unsplash

Aswan şehri ya da namıdiğer BESONS, yani pazar anlamına geliyor. Adının kökeni Nubia'dan gelen ve Nubia'ya giden konvoylar için bir merkez olmasından kaynaklanıyor. Hem altın ülkesi hem de Nuba kralları için bir mezar yeriydi. Aswan, yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı bir şehirdir. Şehrin en önemli simgelerinden biri; Aswan'ın karşısında bir ada olan Elephantine Island'dır.

Şehir, Mısır Cumhurbaşkanı Cemal Abdül Nasır döneminde Yüksek Baraj'ın yapımında stratejik bir konum kazandı. Baraj nedeniyle, Nasser Gölü dev bir su rezervuarı oluşturdu. Şehir, kireçtaşı ve mermerden inşa edilmiş Ağa Han Mezarlığı ile 5.000'den fazla antik Nubia anıt eserinin bulunduğu Nubia Müzesi'ni ve içindeki en önemli turistik yerleri içerir: bitki adası ve Philae adası ve Ebu Simbel Tapınağı ve soyluların mezarları, Nubia hükümdarları ve Fatımi mezarları ve Kom Ombo tapınağı gibi.

5. Hurghada

Hurghada şehri
Photo by Zyanya on Unsplash

Hurghada, güneybatı kesiminin Kızıldeniz kıyısında yer alan önemli Mısır şehirlerinden biridir ve yaklaşık kırk kilometrelik bir alan olan Kızıldeniz Valiliği'nin idari başkenti olarak kabul edilir. Deniz dağları. Yaklaşık doksan bin nüfuslu El-Dahar, Al-Hayah ve Al-Sakkala mahalleleri, Bedevileri Mısırlılarla harmanlayan lehçeyi konuşuyor.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz