Ogznet.com
Microsoft Edge’de Parolalar, Yer İmleri ve Uzantılar Nasıl Senkronize edilir? Paylaş:

Microsoft Edge’de Parolalar, Yer İmleri ve Uzantılar Nasıl Senkronize edilir?

Microsoft Edge artık tüm cihazlarınızda kullanılabilir ve şifrelerinizi, favorilerinizi ve ayarlarınızı otomatik olarak tüm cihazlarda senkronize eder. Microsoft Edge Chromium gerçekten sorunsuz bir çapraz platform deneyimi sunar. Bu sayede tek bir hesap ile Windows, macOS ve mobil platformlarda (Android ve iOS) aynı deneyimi yaşarsınız. Yani, herhangi bir cihazınızdan parolalarınıza, yer imlerinize ve ayarlarınıza sorunsuz erişim ile internette gezinmeye devam edebilirsiniz. Şimdi verilerinizi eşitlemeye başlamak için Microsoft Edge Chromium’u nasıl ayarlayabileceğinize bir göz atalım.

Microsoft Edge Chromium

Microsoft Hesabı Açın

Zaten bir Microsoft Hesabınız varsa bu adımı atlayabilirsiniz. Eğer hesabınız yoksa, Microsoft Edge verilerinizi cihazlar arasında eşitlemek için bir hesap oluşturmanız gerekir.

Microsoft Hesabı açmak Gmail vs. gibi ücretsizdir.

Hesap oluşturma işlemlerini tamamladıktan sonra, göz atma verilerinizi Microsoft Edge'de eşitleme zamanı geldi.

Masaüstü Bilgisayarlarda Microsoft Edge Senronizasyon Ayarları (Windows / macOS)

Microsoft Edge'in Chromium sürümü de benzer şekilde hem Windows'da hem de macOS'ta çalışır. Edge'in eski sürümüne kıyasla sadece çok daha hızlı olmakla kalmıyor, aynı zamanda diğer Chromium tabanlı tarayıcılarda olduğu gibi geniş bir uzantı desteğini arkasına alıyor. Ayrıca parolaları kaydetmenizi sağlayan Parola yöneticisi ve tam teşekküllü bir Yer imleri yöneticisi vardır.

Microsoft Edge Chromium'da yer imlerinizi, parolalarınızı, ayarlarınızı senkronize edebilir ve eşitleme işlevini etkinleştirdikten sonra otomatik doldurma verilerinizi oluşturabilirsiniz.

Gözatma verilerinizi (parolalar, yer imleri vb.) diğer aygıtlarınızla eşitlemek için, önce Microsoft Hesap bilgilerinizi kullanarak tarayıcıda oturum açmanız ve ardından eşitlemek istediğiniz veri türlerini belirtmeniz gerekir. Tüm süreci aşağıda adım adım bulabilirsiniz.

1.Adım: Microsoft Edge menüsünü açmak için ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta simgesine ve Ayarlar'a tıklayın.

Microsoft Edge ayarlar menüsü

2.Adım: Ayarlar ekranının sağındaki Profiller yan sekmesinin seçildiğinden emin olun.

Profiller yan sekmesi

3. Adım: Oturum Aç etiketli düğmeye tıklayın.

Uyarı: Microsoft Edge Chromium'da daha önce oturum açtıysanız ancak Eşitleme'yi açmadıysanız, bunun yerine aşağıdaki bağlantılardan Eşitle seçeneğini tıklamanız yeterlidir. Daha sonra Eşitle'yi açın butonuna tıklayın ve ardından 6. Adım'a geçin.

4. Adım: Microsoft Hesap bilgilerinizle oturum açın.

Microsoft Hesap bilgilerinizle oturum açın

5. Adım: Özelleştir etiketli seçeneğe tıklayın.

Özelleştir etiketli seçeneğe tıklayın.

6. Adım: Eşitlemek istediğiniz veri türlerini seçin ve sonra Onayla'yı tıklatın.

Eşitlemek istediğiniz veri türlerini seçin ve sonra Onayla'yı tıklatın.

Bu, Microsoft Edge Chromium'un verilerinizi Microsoft sunucuları ile eşitlemesi için gerekir. Başka bir cihazda Microsoft Edge tarayıcısında oturum açıp Eşitle'yi etkinleştirdikten sonra verilerinize erişebilirsiniz.

Mobil Platformlarda Microsoft Edge Senronizasyon Ayarları (Android / iOS)

Microsoft Edge, Android ve iOS'ta da kullanılabilir. Tarama verilerinizi (parola, yer imleri ve otomatik doldurma verileri) masaüstünde Microsoft Edge Chromium veya diğer mobil cihazlarınızla eşitlemek istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edin.

1. Adım: Microsoft Edge ekranının altındaki üç nokta simgesine dokunun ve ardından Ayarlar'a dokunun.

Microsoft Edge mobil ayarlar 

2. Adım: Hesaplar bölümüne gidin ve ardından Microsoft Hesabıyla Oturum Aç'a dokunun. Microsoft Hesap bilgilerinizle oturum açın. Microsoft Hesabınız daha sonra Hesap bölümünün altında görünür buraya dokunun.

Uyarı: Tarayıcıyı ilk kez açarken Microsoft Edge'de oturum açtıysanız, yeniden oturum açmanız gerekmez.

3. Adım: Eşitleme etiketli seçene dokunun. Eşitlemek istediğiniz veri türlerini seçin ve ardından önceki ekrana geri dön.

4. Adım: Microsoft Edge'in eski sürümüyle değil, Yeni Microsoft Edge ile eşitleme yapmak istediğinizi belirtin.

Yeni Microsoft Edge senkronizasyon

İşte bu kadar. Verileriniz bundan sonra cihazlarınız arasında sorunsuz bir şekilde eşitlenmelidir. Eşitleme'deki veri türlerini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak istiyorsanız, Microsoft Edge Ayarları'na gidin, Microsoft Hesabınıza dokunun ve ardından Eşitle'ye dokunun.

Microsoft Edge Senronizasyon

Parolalarınızı, yer imlerinizi ve diğer verilerinizi Microsoft Edge Chromium'da eşitleyerek tarayıcıyı istediğiniz hemen hemen her cihazda kullanabilirsiniz.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz