Ogznet.com
Metaverse Nedir ve Nasıl Kullanılır? Bilmeniz Gerekenler! Paylaş:

Metaverse Nedir ve Nasıl Kullanılır? Bilmeniz Gerekenler!

Metaverse Nedir ve Nasıl Kullanılır? Bilmeniz Gerekenler!
photo by pixabay.com

Metaverse nedir? Metaverse tanımı kafanızı mı karıştırdı? Bu yazıda size Metaverse hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Bu yazının içeriği: Kapat

Metaverse şu anda tüm bilgi ve haber platformalarında ilk sıralarda yer alıyor, ancak bu dijital konsept hakkında gerçekten ne kadar bilginiz var? Herkes ve büyükanneler bile Metaverse'in ne olduğuna dair bir yoruma sahip gibi görünüyor, ancak tüm açıklamalar aynı değil. Metaverse'in bir çevrimiçi oyun deneyimi olduğunu ve dijital eğlence şeklini yeniden tanımladığını biliyoruz.

Bu yazıda Metaverse'in ne olduğunu, ne kadar önem taşıyacağını ve konsepte büyük paralar yatıran insanların kim olduğunu açıklayacağız.

Metaverse Nedir?

Mark Zuckerberg'in Facebook grubunu Meta olarak yeniden adlandırma kararından bu yana herkes Metaverse hakkında konuşuyor, ancak hiç kimse bu terimin gerçekte ne anlama geldiğine dair kesin bir cevabı yok. Bu da iyi bir sebepten dolayı, cevabı bulmak kolay değil. Çünkü şu anda Metaverse diye bir şey yok, aslında zaten yokta.

Metaverse, gerçek hayattaki insanların sanal olarak ziyaret edebilecekleri çevrimiçi bir dünya olmayı amaçlamaktadır, ancak bunun ne anlama geldiği bile dijital topluluklarda tartışmaya açıktır. Genel fikir birliği, Metaverse'in başkalarıyla gerçek zamanlı olarak bağlantı kurabileceğimiz, paramızı tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi harcayabileceğimiz ve neredeyse gerçek dünyamızdan farklı bir dijital yaşam yaratabileceğimiz dijital bir alan olacağı gibi görünüyor.

Önde gelen bir risk sermayedarı olan Matthew Ball, Metaverse'i "mobil internetin yarı ardılı" olarak tanımladı, ancak bunu bile incelemek ve anlamak zor. Bu fikri hayata geçirmekte maddi çıkarları olan insanlar bunu sıradan olmayan terimlerle bile açıklayamıyorsa, geri kalanımız için pek umut yok! Neyse ki, Metaverse bir gerçeklik olmaktan çok uzak, ancak bu, yakında onun etkilerini hissetmeye ve görmeye başlamayacağımız anlamına gelmiyor.

Metaverse'in Önemi Nedir?

Metaverse'i hem çalışmak hem de oynamak için kullanacağımız, ancak gerçek dünyada işleri yapma şeklimizden farklı olarak kullanacağımız tahmin ediliyor. Bunun, gerçek biz ile dijital versiyonlarımız arasındaki boşluğu kapatmamıza izin vereceği söylendi. Bu, gerçek dünya versiyonuna bilet alamasak bile, sanal olarak canlı müzik etkinliklerine katılırken sanal toplantılarda kendimizin bir 3D sanal avatarıyla temsil edilebileceğimiz anlamına gelecektir.

Facebook veya Meta, giderek daha fazla dijital içerik isteyen ve boş zamanlarını fiziksel dünya yerine sanal dünyada geçirmekten mutlu olan kullanıcılara her şey dahil oldu. Meta Metaverse, tüm uygulamalarının birbirine çok daha uyumlu ve entegre olduğunu görecek ve her uygulama arasındaki boşluğu dolduracaktır. Bu konsepte zaten çok fazla para ve zaman yatırıldığı için, oldukça basit bir şekilde çalışması gerekiyor.

Metaverse, onunla hiçbir şey yapmak istemesek bile dünyamız üzerinde muazzam bir etkiye sahip olacak. Metaverse'in görmezden gelinemeyecek kadar büyük ve herkesi etkilemeyecek kadar büyük olacağı tahmin ediliyor. Alışveriş yapmak, sosyalleşmek ve eğlencenin tadını çıkarmak yakında milyonlar için Metaverse hayatının normal parçaları olacak.

Metaverse Yatırımcıları Kimler?

Size sürpriz gelmeyebilir ama Mark Zuckerberg oyunun en öne çıkan isimlerinden biri. Şirketi, 2021'de yeni nesil sanal teknolojide uzmanlaşmış bir yan kuruluş olan Reality Labs'a 10 milyar dolar yatırım yaptı. Böyle büyük bir yatırım, Facebook'un, Meta'nın rakiplerinden çok daha hızlı bir şekilde yeni teknolojiler geliştirmesini ve gerçek bir rekabet avantajı elde etmesini sağlayacaktır. Bu bir açıklama yatırımıdır.

En üst düzey bilgisayar çiplerinin arkasındaki adamlar olan Nvidia da, şirketin gerçek dünya oyunlarından sanal gerçeklik oyunlarına geçişin arkasındaki kilit kolaylaştırıcılardan biri olmak istediğini belirterek harekete geçmek istiyor. Bu duygu, yazılım geliştirme stüdyosu Unity Software tarafından da yankılandı, Metaverse henüz emekleme aşamasındayken içeri girme ve alana kurucu katkıda bulunanlardan biri olarak konumunu pekiştirme fırsatı gördü.

Activision'ın Bill Gates'in Microsoft tarafından yakın zamanda büyük parayla satın alınması, Microsoft'un oyun sahnesinde bazı ciddi etkiler yaratmasının bir yolu olarak görülüyor; En büyük iki konsol şirketinden birine sahip olmak yeterli bir meydan okuma değildi! Bununla birlikte, Microsoft'un net bir planı var. Mevcut CEO'ları, Metaverse'i tek bir sanal alan olarak değil, iç içe geçmiş ancak merkezileşmemiş birden fazla alan olarak gördüklerini belirtti.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz