Ogznet.com
Dış Cephe Mantolama Malzemeleri Paylaş:

Dış Cephe Mantolama Malzemeleri

Dış cephe mantolama hizmetleri, binaların ve dairelerin ısı ve sese karşı yalıtılması anlamına gelmektedir. Dış cephe mantolama hizmetleri ile söz konusu yalıtım sağlanarak ısıdan tasarruf elde edilmesi sağlanmaktadır. Bu doğrultuda söz konusu hizmetler sağlanırken çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Söz konusu malzemeleri genel olarak aşağıdaki gibi ifade etmek mümkündür.

Mantolama Nedir?

“Mantolama, binaların yapımında gerekli bir işlemdir. Mantolama uygulaması binanın dış cephesinde ısı yalıtımı yapılmasıdır. Isı yalıtımı yapılan binalarda ısı dengesi ve tasarrufu vardır. Isı tasarrufu çevreye de oldukça olumlu etkiler yaratır. Dış cephelerin mantolama aşamasında üç teknik bulunur. Dıştan, içten ve sandviç teknikleri ile binanın dışına mantolama yapılır ve binalara faydaları oldukça fazladır . Bu yüzden binalara uygulanması binanın sağlığı ve dayanıklılığı açısından önemlidir.”

Kaynak: https://kale-mantolama.com/mantolama-metrekare-fiyati/

Dış Cephe Mantolama Malzemeleri Nelerdir?

Dış Cephe Mantolama Malzemeleri Nelerdir?

Dış cephe mantolama malzemelerini genel olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Isı Yalıtım Levhaları

Isı yalıtım levhaları, dış cephe mantolama uygulamalarında en fazla tercih edilen malzemeler arasındadır. Expanded Polistren, Extride Polistren ve taşyünü gibi ısı levhaları ısı yalıtım levhaları arasında yer almaktadır.

Expanded Polistren Levhalar

Petrolden elde edilmiş olan expanded polistren levhalar kapalı gözeneklere sahip olan beyaz renkli ısı yalıtım levhalarını ifade etmektedir. Bu bağlamda karbon takviyesi bulunan levhalar gri renge sahiptir. Bünyesinde bulunan gözeneklerin ise kuru ve hareketsiz olduğunu ifade etmek mümkündür.

Expanded polistren levhalar ekonomik ve en iyi ısı yalıtım malzemesi olarak edilmektedir. 15/30 kg/m3 yoğunluğuna sahip olan levhalar son derece hafif bir yapıya sahiptir. En önemli özelliklerinden bir tanesi cepheye ek yük getirmemesidir. Kalınlığının incelmesi mümkün değildir. Tüm bunların yanı sıra performansı son derece yüksektir ve uzun bir ömre sahiptir.

Extrüde Polistren Levhalar

Petrol türevi olan polistrenin ekstrüzyonu işlemi ile hat süresince çekilmesi ile üretim gerçekleşmektedir. Basınç dayanımı son derece yüksek olan bu levhalar ısı iletim katsayısı olarak son derece düşüktür. Bu kapsamda bünyesinde hiçbir şekilde su almayan ve nemden de etkilenmeyen bir yalıtım levhası olduğunu ifade etmek mümkündür.

Taşyünü Levhalar

Dolomit, kireçtaşı, bazalt gibi minerallerden elde edilen taşyünü levhalar ergimiş camın lif haline getirilmiş hali olarak bilinmektedir.

Yapıştırma Harçları

Bina dış yüzeylerinde yatay ve düşey olarak uygulanan polimerler ile takviye edilen bu harçlar mantolama levhaların yalıtımında kullanılmaktadır.

Isı Yalıtım Sıvaları

Isı yalıtım levhalarının üzerinin kapatılması ile sıva uygulamalarında kullanılmaktadır. Su itme özelliği bulunan bu sıvalar çimento esaslıdır. Suya karşı son derece dayanıklı ve uzun ömürlü bir yapıdadır.

Kontrplak Kaplama

Kontrplak, kereste ve diğer doğal ahşapların yapay bir ikamesidir. Kontrplak, yapışkan sıvı ile birbirine yapıştırılmış ince ahşap levhalardan yapılır. Kontrplak kalınlığı talebine göre değişiklik gösterebilir. Kontrplak, kılıf malzemesi olarak kullanılan çok çekici bir malzemedir. Kontrplak düşük maliyetlidir ve kurulumu kolaydır.

Taş Kaplama

Mantolama da kullanılan başka alternatifi taştır. Mermer aynı zamanda bir tür kaya / taştır. Öğütme taşı ince karolara dönüşmüştür. Bu karolar binanın zemin ve duvarlarında kaplama olarak kullanılır.

Dış Cephe Kaplama Malzemelerinin Özellikleri

Dış Cephe Kaplama Malzemelerinin Özellikleri

İnşaat ve inşaat mühendisliğinde mantolama, binaların zeminini, duvarlarını ve çatılarını ve tavanını kaplamak için kullanılan bir kaplama levhası veya levha ve paneller için kullanılan terimdir. Dış kılıf, yapıya mukavemet kazandırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca binaya hava şartlarına dayanıklılık sağlar. Mantolama, kontrplak, kereste, alçı, mermer ve yönlendirilmiş şeritli levhalardan levha ve panellerden oluşabilir. Mantolama panelleri yüzeye yapışkan malzeme yardımı ile veya çivi yardımı ile yapıştırılır.

Mantolamanın Amacı

 • Dış kaplama, binanın duvar yapısına su ve nem girmesini önlemeye yardımcı olur.
 • Dış mermer veya alçı kaplama ayrıca binayı hava şartlarına ve duvar ve çatı yüzeyinin aşınmasına karşı korur.
 • Mantolama, dekoratif amaçlı ve yapının çekici görünmesi için yerleştirilmiştir.
 • Çatı kaplaması, çatıyı yağmur suyunun çatıdan sızmasına karşı korur.
 • Mantolama tuğlaların birleşim yerlerinin üzerinden geçer ve böylece duvarın yapısına ekstra güç verir.
 • Ahşap binada Mantolama kullanımı rafa dayanıklıdır ve binayı devrilmeye karşı korur.
 • Mantolama, ahşap binalarda çerçevelemenin yapısal bütünlüğünü ekler.
 • Mantolama, sismik dalgalara karşı korumada yardımcı olan sıkıştırma ve çekme gerilimi sağlar.
 • Mantolama, binanın duvarları ve çatısı boyunca ısıya ve soğuğa dayanıklıdır.
 • Mantolama, sıva maliyetlerinden tasarruf sağlar. Birçok inşaatçı, duvarların, döşemelerin ve çatıların pürüzlü yüzeylerine sıva yapmadan mantolama uygular.
 • Mantolama işçilik maliyetinden tasarruf sağlar. Mantolama işlerinde sıva, badana ve boyalara kıyasla çok sayıda işçiliğe gerek yoktur.
 • Mantolama, boya ve renklendirme maliyetlerinden tasarruf sağlar.

Yorumlar

 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz